History of Courses Offered

header_courseHistory

These are the courses the College has offered from its beginning.

(Click on the name of a course to see the course outline.)

Winter Courses 2017

Amherst

Canada Reads – with Denise Corey (Chief Librarian – Cumberland Public Libraries), Four Fathers Library, Tuesday, 10:30-11:30am, First Class 7 Feb, 5 Sessions

Confederation Stories , with M. Haugg, L. MacDonald, S. Fairbanks and others (drama), NSCC, Wednesday, 1:30-3:00pm, First Class 1 Feb, 4 Sessions

Conscious Aging , with Joann Dnistransky, NSCC, Monday, 10:00 – 11:30am, First Class Jan. 23, 5 Sessions

Knit A Comfort Shawl, with Judy Jonah, Trinity-St. Stephen Church, Monday, 1:15 – 3:15pm, First Class 6 Feb, 2 Sessions

Never Too Old , with Dr. Helen Sandland, NSCC, Thursday, 6:30 – 8:00pm, First Class 26 Jan, 1 Session

Rug Hooking  , with Brenda Clarke, Deanne Fitzpatrick’s Rug Hooking Studio, Wednesday, 1:00 – 3:00pm, First Class 1 Feb, 4 Sessions

Stained Glass, with Neil Delaney, Amherst Stadium Heated Room, Tues and Thurs, 1:30 – 3:30pm, First Class postponed to Feb 7, 10 Sessions

The Life and Poetic Works of Robert Burns with Dr. Joe Donachie, NSCC , Monday, 1:30 – 3:30pm, First Class Jan. 23, 1 Session

The World of Power Point Presentations with Andy Moore (NSCC) , NSCC, Tuesday, 3:30-5:00pm, First Class  Jan. 31, 6 Sessions

Tracks Traces and Twigs, with Ken & Etta Adams, Varies incl. in course outline, Thursday, 10:00am, First Class 26 Jan, 4 Sessions

Yoga with Joan Beswick & Carol Oram, Hatha Yoga Room Amherst, Wednesday, 10:00 – 11:00am , First Class 1 Feb, 4 Sessions

Codiac

Always Loved, Never Forgotten, Acadian History: Death & Mourning in Acadia – with Deborah Robichard, Crossman Centre, Friday, 2:30-4:30pm, First Class 10 Feb, 1 Session

Achieving a Neutral pH Level with Peter Ford, Crossman Centre, Wednesday, 2:00-4:00pm, First Class Mar 29, 1 Session

Astronomy with Emma MacPhee, Riverview Town Hall/fieldtrips, Wed (4) Mon (1), 1:00-3:00pm, First Class  Feb 1, 5 Sessions

Bridge Primer Conventions Beyond Beginner with Brian MacIver, Riverview Place Mall, 720 Coverdale Rd, Wednesday, 1:30-3:30, First Class 1 Feb, 4 Sessions

Canada and Newfoundland in World War I with Jack Brachaniec, Riverview Town Hall, Monday, 10:00-Noon, First Class 27 Feb, 3 or 4 Sessions

Choosing Colours & Paint with Kathy Sather, Crossman Centre , Tuesday, 10:00-11:30am, First Class 28 Feb, 1 Session

Cross Country Skiing with Roger Albert & Jim Taylor, Various Locations, Monday, 10:00am-noon, First Class 30 Jan, 4 Sessions

Introduction to American Sign Language with Kathern B. Geldart, Dieppe Library, Tuesday, 10:00-11:30am, First Class Jan 31, 5 Sessions

Introduction to Rug Hooking with Phyllis Murray, People’s Park Tower, Rose Hall, Thursday, 1:00-4:00pm, First Class 23 Feb, 6 Sessions

IPad with Eric Guy, Gunningsville Room, Riverview City Hall, Monday, 1:30-3:30pm, First Class 13 Mar, 3 Sessions

Knitting for Charity- Chemo Caps with Cathy Airey, Peoples Park Tower, Tuesday, 1:30-3:30pm, First Class 24 Jan, 3 Sessions

Night Photography with Kevin Snair, Riverview Fire Hall/ Fieldtrip, Monday, 7:00-8:00pm, First Class 20 Mar, 2 Sessions

Taking Charge of Your Life with Greta Doucet, Crossman Centre, Wednesday, 1:30-3:30pm, First Class 8 Mar, 3 Sessions

The Way of the Samurai and the Tea Master with Rhea M. Gallant, Condo Activity Room, 80 Mount Pleasant, Unit 101, Moncton, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 23 Feb, 1 Session

Thrummed Mittens with Ruth Mary MacPherson, Small Meeting Room, Riverview Town Hall, Tuesday, 1:30– 3:30pm, First Class 14 Feb, 4 Sessions

Travel Tales with Eric Guy & Wayne Harrigan, Riverview Fire Station, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 2 Feb, 6 Sessions

Warm Your Soul with Soup and a Roll with Debbie Cooney, Karen Mills & Heather Taylor, Community Room 80 Mt Pleasant, Monday, 11:00am-1:00pm, First Class 6 Feb, 3 Sessions

Water Colour Painting, with Susan Lunney, Riverview Fire Station, Friday, 10:00am-Noon, First Class 3 Feb, 4 Sessions

 Sackville

Sackville’s 150 Years in Canada with Ron Kelly Spurles, Visitor Information Centre, Wednesday, 2:00-4:00pm, First Class 1 Feb, 6 Sessions

Badminton with Harold Popma, Middle Sackville Baptist Church, Thursday, 10:30am – Noon, First Class 19 Jan, 6 Sessions

Bridge (Starter) with Anne Posch & Jon Shute, Middle Sackville  Baptist Church, Wednesday, 7:00-9:00pm, First Class 25 Jan, 6  Sessions

By Air, Land and Sea with Stephen G. Puddle, Lafford Classroom, Tuesday, 10:00am– Noon, First Class 24 Jan, 4 Sessions

Chess Club with Bruno Leitner, Lafford Classroom, Wednesday,  2:00-4:00pm, First Class 1 Mar, 4  Sessions

Dancing With the Stars with Donald MacIntyre, Sackville Curling Club, Tuesday, 8:00-9:00pm, First Class 31 Jan, 6 Sessions

Family Life in the Arctic with Joanne Koot, Lafford Classroom, Friday, 2:00-4:00pm, First Class 17 Mar, 1 Session

Genealogy with David McKellar, Lafford Classroom, Wednesday, 10:00am-Noon, First Class 25 Jan, 3 Sessions

Hatha Yoga with Monika Boehringer, St. Paul’s Anglican Church, Monday, 10:00-11:00am, First Class 16 Jan, 4 Sessions (note date change)

Health & Wellness with Harold Popma, Lafford Classroom,  Tuesday, 1:30-3:00pm, First Class 24 Jan, 4 Sessions

It’s a Puzzle with Ron & Margaret Beattie, Lafford Classroom, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 9 Feb, 1 Session

Inside the Ivory Tower with Various, Sackville Town Hall Council Chambers, Last Weds month, Noon, First Class and number of Sessions To  Be Advised

Knitted Shoulder Cozy with Susan Spence, Lafford Classroom, Thursday, 1:30-3:30pm, First Class 16 Feb, 4 Sessions

Pourquois Paris?  with Alex Fancy, Lafford Classroom, Tuesday, 10am-11:50am, First Class 6 Mar, 4 Sessions

Proper use of 911 CANCELLED with Jean-Francois LeBlanc, Lafford Classroom, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 2 Feb, 1 Session

Re-Upholstery with Pat Dixon, Lafford Classroom, Friday, 10:00am-Noon, First Class 27 Jan, 8 Sessions

Skiing and Snowshoeing with Susan Fisher and Kate Bredin, Trails near Sackville, Friday, 1:00-3:00pm, First Class 27 Jan, 4 Sessions

Sushi—Vegetarian, with Youngiu Kim Oh, Middle Sackville Baptist Church, Wednesday, 2:00-4:00pm, First Class 15 Mar, 1 Session

Tai Chi, with Alex Whitla, Perpetual Motion Dance Studio, Tuesday, 10:30am—Noon, First Class 17 Jan, 6 or 8 Sessions

Travellers’ Tales, with Various, Sackville Public Library Meeting Room, Monday, 2:00-4:00pm, First Class 23 Jan, 6 Sessions

Shediac

Any 50+ Body can do Yoga with Jean Short,  Shediac Multipurpose Centre, Monday, 3:00-4:30pm, First Class 13 Feb, 4 Sessions

Baking Baguettes with Al Beck,  Instructors’ Home Cap Brule, Tuesday, 2:00-4:00pm, First Class 24 Jan, 1 Session

Basic Nutrition for Seniors with Veronique Maillet,  Sobeys Classroom, Tuesday, 2:00-4:00pm, First Class 4 April, 1 Session

Bridge with Joanna Leblanc,  Shediac Multipurpose Centre, Wednesday, 10:00am-Noon, First Class 25 Jan, 8 Sessions

Canada’s Natural Treasures/Kouchibouguac & Fundy National Parks with Isabelle Comeau & Colleen Campbell,  Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 16 Mar, 1 Session

Computers: Digital Lifestyle  with Jeremie Landry,  Shediac Multipurpose Centre, Monday, 9:00-11:30am, First Class 30 Jan, 9 Sessions (Please note start date has been amended)

CPR and Principles of First Aid with Victor Bourque,  Shediac Fire Dept, Victoria St,  Tues/Weds, Feb 7 and 8, 9:00-11:00am, 2 Sessions

Current Events with Bill Belliveau,  Shediac Multipurpose Centre, Monday, 7:00-9:00pm, First Class 23 Jan, 8 Sessions

Downsizing/Rightsizing with Kathy Sather,  Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 10:00am-Noon, First Class 23 Feb, 1 Session

Estate Planning with Wade Hamilton,  Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 10:00am-Noon, First Class 26 Jan, 1 Sessions

How to Save Seeds with Felix Robitaille & Wiebke Tinny,  Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 7:00-9:00pm, First Class 23 Feb, 1 Session

Intro to Self Healing Posponed until Spring due to unforseen circumstances– Reiki and Meditation with Odette Pellerin,  Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 10:00-11:30am, First Class 26 Jan, 4 Sessions

Knit Wits with Nancy Keast & Sharon Ayer, Shediac Bay Community Church, Thursday, 1:00-4:00pm, First Class 26 Jan, 6 Sessions

Nikola Tesla with Wayne McCarty,  Shediac Multipurpose Centre, Tuesday, 2:00-4:00pm, First Class 7 Feb, 1 Session

Painting in Miniature with Clarence Cormier, Shediac Multipurpose Centre, Friday, 1:00-4:00pm, First Class 27 Jan, 1 Session

Photography with Jocelyne Ross,  Chateau Centreville, 40 Caissie Ave Shediac, Monday, 2:00-4:00pm, First Class 23 Jan, 6 Sessions

Spring Flowers 101 with Marlene Leblanc,  Chateau Centreville, 40 Caissie Ave Shediac, Monday, 2:00-4:00pm, First Class 6 Mar, 3 Sessions

Travellers’ Tales with various instructors,  Shediac Multipurpose Centre, Wednesday, 2:00-4:00pm, First Class 25Jan, 6 Sessions

Trites Maples, with Joy Trite, 1292 Gorge Rd. Moncton, Friday, 1:00-3:00pm, First Class 24 Mar, 1  Session

Unleash Your Creative Soul with Susan Jardine, Shediac Multipurpose Centre, Tuesday, 10:00 am-4:00pm, First Class 24 Jan, 1 Session

World’s Greatest Geological Wonders, Pt1 with Wade Short,  Shediac Multipurpose Centre, Tuesday, 2:00-4:00pm, First Class 7 Feb, 6 Sessions

Write On with Zev Bagel, Shediac Multipurpose Centre, Thursday, 2:00-4:00pm, First Class 26 Jan, 6 Sessions

Yoga for Seniors with Janet Cameron,  Shediac Multipurpose Centre, Tuesday, 10:00-11:00am, First Class 31 Jan, 6 Sessions

Fall Courses 2016

The following course is open to members (no guests)  from Amherst, Moncton and Sackville as well as Shediac (no wait list).

Special Course Electoral Reform  – with Dr. Mario Levesque at the Shediac Multipurpose Centre, Monday, 7:00-9:00pm, Sept 19 for 1 session

Amherst

Afternoon at the Movies – with Wallie Simieritsch at the  NSCC, Mondays, 1:30-4:30pm, first class Oct 3 for 4 sessions

Afternoon at the Museum – with Leslie Childs at the Cumberland County Museum, Wednesdays, 1:30-3:00pm, first class Oct 19 for 4 sessions

Authentic Health – with Elizabeth Smith-McCrossin at NSCC, Wednesdays, 1:30-3:30pm, first class Sept 28 for 2 sessions

Beginner I Pad – with W. Seely & L. O’Brien-Lines at the NSCC, Wednesdays, 10-11:30am, first class Oct 19 for 4 sessions

Birdwatching and Managing Back Yard Feeders – with Andrew MacFarlane at the NSCC and other locations, Fridays, 9:00am, first class Sept 30 for 4 sessions

Bridge Club for Experienced Players – CANCELLED with Judy Jonah at the Trinity-St. Stephen’s United Church, Mondays, 1:15-3:30pm, first class Oct 24 for 4 sessions

Chair Yoga– with Carol Oram & Joan Beswick at the NSCC, Wednesdays, 12:30-1:30pm, first class Nov 2 for 4 sessions

Coin Collecting as a Hobby & Appraisals – with Ralph Belliveau at the Amherst Stadium Heated Room, Tuesdays, 10-12 noon, first class Oct 25 for 2 sessions

Cooking International Dishes – with Daisy Mah at the Bridge Workshop, Thursdays, 4:30-6:30pm, first class Sept 15 for 4 sessions

Einstein Bohemian and Scientist – with Richard Beswick at the NSCC, Thursdays, 10-11:30am, first class Nov 3 for 2 sessions

How to Look at a Painting – Shirley Ann Hallee at the First Baptist Church, Victoria Street, Mondays, 10-11:30am, first class Nov 7 for 4 sessions

Introduction to Celtic Harp – Heather Shatford in the Kimble Room Trinity St-Stephens United Church, Fridays, 2-3:00pm, first class Oct 21 for 4 sessions

Introduction to Indian Cooking – Kitty Kasib & Primmy Minocha at the Bridge Workshop, Thursdays, 6-8:00pm, first class Oct 20 for 4 sessions

Introductory Tai Chi – Rick Toupin and Others at the Shotokan Karate Academy, Spring St, Wednesdays, 7-8:30pm, first class Oct 5 for 4 sessions

Learn to Play Double Series aka Sequence – Sheila Graham & Ralph Belliveau in the Amherst Stadium Heated Room, Tuesday, 10-noon, first class Sept 20 for 2 sessions

Spanish Conversation, Level 2- with Antonia Rubio-Reyes at the NSCC, Tuesdays, 2-2:30pm, first class Nov 1 for 4 sessions

Yoga & Meditation – with Sherry Smith & Donna Ripley at the Hatha Yoga Room Victoria St, Wednesday, 10-11:00am, first class Oct 5 for 4 sessions

Codiac

A Tour of Malley Industries – with Terry Malley, at Malley Industries,1100 Aviation Ave., Dieppe, Monday, 1:30-2:30pm, Nov 14 for 1 session

A Trip Down Memory Lane 1960-71 – with Jacek Brachaniec, at the Gunningsville Room, Riverview Town Hall, Mondays, 10-noon, first class Oct 17 for 4 sessions

Achieving a Healthy Weight How do we get there? – with Sarah Lord at the Royal Court, 822 Coverdale Rd, , Tuesdays, 2-3pm, starting Sept 27, for 6 sessions

Art and Travel – with Will Kealy at the Kay Arena, 99 Wynwood Drive, Moncton, Wednesdays, 10:00–noon, first class Oct 26 for 4 sessions

Basic Automotive – with Ian Hamilton, location TBA, Tuesdays, 1:00pm, first class Oct 18 for 2 sessions

Basic Digital SLR Photography – with Rick Murray at the Gunningsville Room, Riverview City Hall, 30 Honour House Court, Riverview, Thursdays, 10-noon first class Sept 29 for 5 sessions

Bridge – Anne Posch & Jon Shute at Rose Hall, Camden Court, Thursday, 10:00 am -4:00 pm first class Oct 6 for 1 session

Canadian Singers and songwriters – with Floyd Anderson at the Gunningsville Room, Riverview City Hall , Mondays, 1-3pm first class Oct 17 for 4 sessions

Celtic Love Part 2- CANCELLED Bagpiping Basics – with Kevin MacLeod at MacLeod Highland Outfitters, 1030 Mapleton Road, Wednesdays, 10:30-noon, first class Oct 5 for 3 sessions

Christmas Card Making – with Gail Chartrand at the Michael’s Craft Room, Tuesdays, 10:00-11:30am, first class Oct 11 for 5 sessions

Conversational French – with Debbie Cooney at the Dieppe Library, Tuesdays, 1:30-3:30pm, starting Sept 27 for 6 sessions

Downsizing/Rightsizing Your Home and Organizing the Kitchen and the Master Bedroom – with Kathy Sather at Riverview Fire Station, 650 Pinewood Rd, Riverview, Mondays, 10-11:30am, first class Oct 17 for 3 sessions

Exploring Watercolour Techniques in Painting – Susan Lunney, Riverview Fire Station, 650 Pinewood Rd, Riverview, Fridays, 10:00-noon, first class Sept 30 for 4 sessions

Intermediate Rug Hooking and Design – Phyllis Murray at Rose Hall, Camden Court, Wednesdays, 1:00-4:00 pm, first class Sept 28 for 6 sessions

Let Your Yoga Dance – with Susan Duquette at the Lions Community Centre, St George St., Mondays, 1:30-2:30pm, first class Sept 26 for 4 sessions

Let’s Do Lunch – David Beckerson at Various Restaurants, Wednesdays, 12-2 pm, classes Oct 5, 19 and Nov 2 (3 sessions)

Looking for Classic Cars Road Trip– with Roger Albert, On the Road, Wednesdays, 1:00-4:00 pm, first class Sept 28 for 2 sessions

Making Christmas Russian Dolls from Felt – with Wendy Amos-Binks at the Michaels Craft Room, Tuesdays, 10:00-11:30 am, first class Nov 15 for 3 sessions

Mental Wellness for Seniors – Corey Ferguson, CHMA NB HQ 22 Church st, Suite T370, Moncton, Tuesdays, 1:30-2:30pm, first class Oct 11 for 4 sessions

Motion is Medicine – with Sharon Steeves at Physio Fitness,206 Pine Glen Road, Riverview, Thursdays, 10-11am, first class Oct 6 for 4 sessions

Tai Chi Level 1 – with Huguette Lagace at Rose Hall, Camden Court, Thursdays, 10-11:30am, first class Sept 29 for 5 sessions

Tai Chi Level 2  CANCELLED– Huguette Lagace at Rose Hall, Camden Court, Tuesdays, 10-11:30am, first class Sept 27 for 5 sessions

The Human Body: Maintenance Required – Dr Ashlee Drover at Chiroplus, 650 Champlain St, Suite 101Dieppe, Thursdays, 1-2pm, first class Oct 13 for 3 sessions

Sackville

Appreciate Yourself and Others – Meyers Briggs – with Susan A. Amos at the Lafford Classroom, Wednesdays, 1:30-3:30pm, first class Oct 19 for 2 sessions

Art Nouveau and Art Deco – with Hart Swedersky at the Lafford Classroom, Fridasy, 1:00-3:00pm, first class Nov 4 for 4 sessions

Badminton – Let’s Play – with Harold Popma at the Middle Sackville Baptist Church, Thursdays, 10:30-noon, first class Sept 29 for 6 sessions

Bridge – with A Posch & J Shute at the Middle Sackville Baptist Church, Saturday, 10am– 4pm,  Oct 1 for 1 session

Colourful Fall Hikes – with G.Woodburn, D. Creelman and S. Fisher, Various outdoor locations, Fridays, 10-noon, first class Sept 23 for 4 sessions

Computer Literacy – Scott J. Murray at the Lafford Classroom, Tuesdays, 1:30-4:00pm, first class Sept 27 for 8 sessions

Crochet for Beginners – with Helen Dyer at the Lafford Classroom, Mondays, 1:00-3:00pm, first class Oct 24 for 4 sessions

Eat Your Veggies! – with Michael & Donna Capper at the Middle Sackville Baptist Church, Fridays, 10:00-noon, first class Oct 28 for 6 sessions

Gentle Hatha Yoga & Meditations – with Sherry Smith & Donna Ripley at St. Paul’s Anglican Church, Mondays, 10-11am, first class Oct 3 for 4 sessions

In and Around Dorchester Part 2 – CANCELLED with J. Koot , P.Spence/E. Partridge and E.Gilcash, Various Locations, Wednesdays, 2:00-4:00pm, first class Sept 28 for 4 sessions

Inside the Ivory Tower Fall 2016 – Various speakers from Mt. A. Faculty at the Sackville Council Chambers, Wednesdays, 12:00-1:00pm, first class Sept 28 for 3 sessions

Mastering Chess – with Bruno Leitner at the Lafford Classroom, Wednesdays, 2:00-4:00pm, first class Nov 2 for 4 sessions

Practical Home Maintenance – with Ray Dixon at the Lafford Classroom, Thursdays, 1:30-3:30pm, first class Oct 6, for 4-6 sessions

Preparing the Garden for Winter – with Harold Popma, park at bottom of Clarence St. for Harold’s garden, Monday, 2:00-4:00pm, Oct 4 for 1 session

Quilt in a Day or Three – with Carolyn Bembridge at the Lafford Classroom, Mondays, 1:00-4:30pm, first class Sept 26 for 3 sessions

Relaxed Cycling – Susan Fisher & Kate Bredin, Various Outdoor locations, Wednesdays, 10:00-noon, first class Sept 21, for 4 sessions

Scrabble for beginners and experienced players – with Heather Patterson at the Lafford Classroom, Fridays, 10-11:30am, first class Oct 7, for 2 sessions

T’ai Chi – with Alex Whitla at the Perpetual Motion Dance Studio, Tuesdays, 10:30-noon, first class Sept 27 for 6-8 sessions

Ukulele for beginners – with Faye Hicks at the Lafford Classroom, Wednesdays, 11am-noon, first class Sept 28 for 5 sessions

Special Course – Sackville Festival of Early Music –  with Gayle h. Martin, Vicki St. Pierre, Susie Napper and Margaret Little at the St. Andrew’s Presbyterian Church, Tues, Sept 6,  10:00-11:30am, Thurs, Sept 8 1:00-2:30pm,  and Sat, Sept 24,  1:00-2:30pm – 3 sessions

 Shediac

Any 50+ Bodies Yoga – Jean Short at the Shediac Multipurpose Centre, Wednesdays, 3:00-4:30pm, first class Sept 28 for 4 sessions

The American Primary and Political System 101 – with Mike Sullivan at the Shediac Multipurpose Centre, Fridays, 10:00-noon, first class Sept 23 for 5 sessions

Bay of Fungi Mushrooms – with Gavin Hardie at the Mushroom Facility Sackville, Monday, 1:00-3:00pm, Oct 17 for 1 session

Beginners Bridge – with Joanna LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre, Tuesdays, 1:00-4:00pm, fist class Sept 27 for 8 sessions

Chakras and Meditation – with Odette Pellerin at the Shediac Multipurpose Centre, Tuesdays, 10:00-11:30pm first class Sept 27 for 8 sessions

Computers – with Jeremie Landry, Shediac Multipurpose Centre, Mondays, 9:00-11:30am, first class Sept 26 for 9 sessions

Current Events – with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre, Mondays, 7:00-9:00pm, first class Sept 26 for 8 sessions

Demystifying Funeral Services – with Yves Frenette, location TBA, Wednesday, 2:00-4:00pm, Oct 26 for 1 session

Special Course Electoral Reform  – with Dr. Mario Levesque at the Shediac Multipurpose Centre, Monday, 7:00-9:00pm, Sept 19 for 1 session

French Conversation Part V – Annette Leblanc Carroll at the Shediac Multipurpose Centre, Wednesdays, 9:30-11:30am, first class Sept 28 for 5 sessions

Harvesting and Tasting – with Antonija Glavas at Antonija’s Garden on Centennial Drive, Monday, 1:00-noon, Oct 3 for 1 session

Heritage Property Designation – with Armand G. Robichaud at the Shediac Multipurpose Centre, Tuesdays, 10:00-noon, first class Oct 25 for 1 session

Holistic Health – A Healthy Lifestyle for Healthy Living – with Rachelle Poirier at the Shediac Multipurpose Centre, Mondays, 1:30-3:30pm, first class Oct 24 for 4 sessions

Issues in Sports – with Earl Church at the Shediac Multipurpose Centre, Wednesdays, 2:00-4:00pm, first class Sept 28 for 4 sessions

Knit Wits – with Nancy Keast and Debbie Batog at the Shediac Bay Community Church, Thursdays, 1:00-4:00pm, first class Sept 29 for 6 sessions

Sharing Soothing Mellow D’s – with John Filliter at the Shediac Multipurpose Centre, Thursdays, 2:00-4:00pm, first class Oct 6 for 8 sessions

Short Stories – An Appreciation – with Steve Campbell at the Shediac Multipurpose Centre, Thursdays, 10:00-noon, first class Sept 29 for 3 sessions

Splitting Perennials at Cornhill Nursery – with Bob Osborne, Cornhill Nursery, Monday, 1:00-3:00pm, Oct 3 for 1 session

Tangling with Donna – Donna Tremble at the Shediac Multipurpose Centre, Tuesdays, 10:00-noon, first class Sept 27 for 3 sessions

The Nature of Earth – with Wade Short at the Shediac Multipurpose Centre, Tuesdays, 2:00-4:00pm, first class Sept 27 for 6 sessions

Wire Wrapping Jewelry – with Nancy J. LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre, Mondays, 2:00-4:00pm , first class Nov 7 for 2 sessions

Writing for Fun – with Heather Ann Mabey at the Shediac Multipurpose Centre, Thursdays, 10-noon, first class Sept 29 for 6 sessions

Spring Courses 2016

Amherst

Baking Oatcakes – Monday, April 25th, 7:00 pm for one session only with Sandra Dillman at Bridge Workshop.  Maximum:  8, minimum:  4.  There will be a cost to students of $5.00 payable at registration.

Chair Yoga – Wednesdays, 12:30-1:15 for 4 sessions with Joan Beswick & Carol Oram at NSCC.  First class:  April 20th.  Maximum:  10, minimum:  4.

Charles Darwin & Origin of the Species – Thursdays, 10:30-12:00 pm for 4 sessions with Dick Beswick at NSCC.  First class:  April 21st.  Maximum: 25, minimum: 5

Domestic Life in Japan – Thursday, April 28th, 1:30-3:00 pm with Sally Austin at NSCC.  Maximum:  25, minimum:  4.

Fire & Falls – Tuesday, May 17th, 1:30-2:30 pm for one session only with Courtenay Black at NSCC.  Maximum:  30, minimum:  3.

History at Our Doorstep: Beaubassin- Mondays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with Morris Haugg at NSCC.  First class:  April 25th.  Maximum: 35, minimum: 10.

Intermediate Drawing – Wednesdays, 9:30-11:30 am with Shirley Ann Hallee for 4 sessions at NSCC.  First class:  April 20th. Maximum: 15, minimum: 6

Opera Appreciation – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Bev True at NSCC.  First class:  April 13th.  Maximum:  none, minimum:  4.

Organ Recital – Tuesday, May 24th , 2:00-4:00 pm for one session only with Sheila Graham at NSCC.  Maximum: none, minimum:  4.

Our Furry Friends:  Dogs & Cats – Tuesdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Dr. Helen Douglas at NSCC (members may sign up for one or both sessions).  Classes:  May 3rd (cats) & May 10th (dogs). Maximum: 20, minimum:  3.

Cathedral Window – Quilt – Wednesdays, 2:00-3:30 pm for 3 sessions with Phyllis Cameron at NSCC.  First class:  May 4th.  Maximum:  none, minimum:  none.

Spring Flowers & Rising Tides – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Ken & Etta Adams at various locations.  First class:  May 5th.  Maximum: 25, minimum: 5.

Trees of Amherst – Saturday, June 11th 10:00-12:00 pm with Bill Fairbanks for one session only meet at the Amherst Library.  Maximum: 20, minimum: 4.

Winter Birding:  Costa Rica, Ecuador, and Thailand – Wednesday, May 25th, 2:00-4:00 pm for one session only with Brian Bauld at NSCC.  Maximum: 25, minimum: 5.

Codiac

Beginner Bridge Club Practice & Review – Tuesdays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Bessie Chapman at Royal Den at Royal Court.  First class:  April 26th   Maximum: 12, minimum: 4

Biking Trails – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Jean Siddall at various locations.  First class:  May 3rd.  Maximum: 20, minimum: 5

Canadian Singer/Songwriters – Mondays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Floyd Anderson at NBCC.  First class:  April 25th.  Maximum: 20, minimum: 15

Carolina Cowl – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Brenda Trafford at Craft Room, Michaels, Plaza Blvd.  First class:  April 27th   Maximum: 13, minimum: 5. Cost of Kit $20

Codiac Reads What Canada Reads – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Heather Taylor at NBCC. First class:  May 25th.  Maximum: 20, minimum: 6.

Codiac Transpo: Answer questions About Routes and Bus Travel in Greater Moncton! – Wednesday, May 4th  1:30-2:30 pm for 1 session only with Marie-Claire Pierce at Camden Court, Rose Hall.  Maximum: 20, minimum: 6.

Container Gardening – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 3 sessions with Mary Coates & Karen Mills at NBCC.  First class:  May 12th.  Maximum: 20, minimum: 5.

Gallery Crawl – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 3 sessions with Karen Mills at various galleries.  First class:  April 28th.  Maximum: 20, minimum: 5.

Hopewell Rocks & the Bay of Fundy – Friday, April 29th, 1:30-3:00 pm with Kevin Snair at NBCC.  Maximum: 20, minimum: 6

Introduction to Brush Strokes for Watercolour – Mondays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Susan Lunney at the Riverview Rec Centre Board Room.  First class:  April 25th.  Maximum: 10, minimum: 6.

Introduction to Quilting – Tuesdays, 1:00-4:00 pm for 4 sessions with Vivian Leblanc at Craft Room, Michaels, Plaza Blvd.  First class:  May 10th.  Maximum: 6, minimum: 4

Let’s Do Lunch – Wednesdays, 12:00-2:00 pm for 3 sessions with David Beckerson at various restaurants.  First class:  May 4th.  Maximum: 16, minimum: 12.

Restoration of old photographs using Photoshop – Tuesdays, 1:00-3:00 pm for 5 sessions with Graham Hobster at NBCC.  First class:  April 26th.  Maximum: 18, minimum: 5

Pump House Brewery:  History of Beer – Tuesday, May 17th, 3:00-4:00 pm for 1 session only with Lilia Fraser at Pumphouse Brewery.  Maximum: 20, minimum: 4. Cost $5.25 per person.

SLR Photography – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Rick Murray at NBCC.  First class:  April 28th.  Maximum: 10, minimum: 5

Tai Chi: Level 2 – Tuesdays and Thursdays, 10:00-12:00 pm for 10 sessions with Huguette Lagace at Rose Hall, Camden Court.  First class:  April 16th.  Maximum: 10, minimum: 5

Three Short Bios – Wednesdays, 1:00-3:00 pm for 3 sessions with Jacek Brachaniec at NBCC.  First class:  May 4th.  Maximum: 20, minimum: 8.

Traditional Rug Hooking – Fridays, 1:00-4:00 pm for 5 sessions with Phyllis Murray at 112 Kendra St, Moncton.  First class:  April 29th.  Maximum: 5, minimum: 3. Cost $15 supplies, $10 hook

Travelling to Italy and the Italian Language – Tuesdays, 10:00-11:30 am for 3 sessions with Carolyne Chiasson-Hooper at Dieppe Library.  First class:  May 3rd.  Maximum: 30, minimum: 5.

Video:  Create a Slide Show from Digital Photographs – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 5 sessions with Jeanne Whitehead at Gunningsville Room, Riverview Town Hall.  First class:  April 28th.  Maximum: 10, minimum: 5.

Whiskey Tasting – Fridays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Ken Arsenault at Social Room at Buckingham Apartments, 197 Buckingham Ave., Riverview.  First class:  May 6th.  Maximum: 20, minimum: 12. Cost $20.

Sackville

Bird Identification and Ecology – Tuesdays, April 26th, 2:00-3:30 pm for the class (Lafford Classroom) and 8:00-12:00 pm for the field trips – starting 3 May (various locations) for 4 sessions with Richard Elliot & Kate Bredin.  Maximum:  20, minimum: 5.

Brush Up Your German – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Eva Leitner at the Lafford Classroom.  First class: May 4th.   Maximum:  10, minimum:  2.

Carolina Cowl – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Brenda Trafford at TBA.  First class:  May 5th.  Maximum:  13, minimum:  5. Cost $20.

Current Health Issues – Thursdays, 10:00-11:30 am for 4 sessions with Harold Popma at the Lafford Classroom.  First class: April 28th. Maximum:  8, minimum:  6.

Disc Golf – Mondays, 10:00-11:30 am for 2 sessions with Duncan Dixon & Benjamin Smith at Beech Hill Park.  First class: May 30th.  Maximum:  40, minimum:  4.

In and Around Dorchester – Mondays, 1:00-4:00 pm for 5 sessions with various presenters at various locations in Dorchester.  First class:  May 2nd.  Maximum:  30, minimum: 5.

Inside the Ivory Tower – Wednesday, 12:00-1:00 pm April 27th and May 25th  with Mount Allison University faculty at Sackville Town Council Chambers.  Maximum: none, minimum: 10.

Investing Perspectives for Seniors – Wednesdays, 2:00-3:30 pm for 3 sessions with Pravin Varma at the Lafford Classroom.  First class:  April 20th. Maximum:  16, minimum:  8

Sackville Festival of Early Music – 3 sessions:  Tuesday, Sept 6th, 1:00–2:30 pm, Thursday, Sept 8th, 1:00–2:30 pm, Saturday, Sept 24th, 1:00–2:30 pm.  Maximum:  none, minimum:  5

Seniors Cycling – Fridays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Susan Fisher & Kate Bredin at various locations.  First class:  May 6th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Simple Bike Repairs – Wednesdays, 7:00-8:30 pm for 3 sessions with Ross Thomas at 26 Squire Street, Sackville.  First class:  June 8th.  Maximum:  10, minimum:  2.

Tennis – Tuesdays & Thursdays, 2:00-4:00 pm for 6 sessions with Anne & Art Miller at the Sackville Tennis Courts.  First class: May 24th.   Maximum:  12, minimum:  4.

To the Barrenlands – Tuesday, April 19th, 2:00-4:00 pm for one session only with Gerry Parker at the Lafford Classroom.  Maximum: 22, minimum:  4.

Ukulele for the Complete Beginner – Tuesdays, 11:00-12:00 pm for 5 sessions with Faye Hicks at the Lafford Classroom.  First class:  April 26th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Vegetable and Perennial Gardens – Wednesdays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Joanne Koot & various presenters at various locations.  First class:  May  18th.  Maximum:  30, minimum:  5.

Yoga – Mondays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Donna Ripley & Sherry Smith at St. Paul’s Anglican Church.  First class:  April 25th.  Maximum:  25, minimum:  10

Shediac

Any 50+ Body Can Do Yoga – Thursdays, 10:-00-11:30 am for 4 sessions with Jean Short at Shediac Multipurpose Centre.  First class: May 5th.  Maximum:  12, minimum:  8

Canadians in Holland – Tuesday, May 3rd 10:00-12:00 pm for one session only with Keith Jones at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  6.

Computers – Digital Lifestyle – Mondays, 9:00-12:00 pm for 7 sessions with Jeremie Landry at Shediac Multipurpose Centre.  First class:  May 2nd.  Maximum:  9, minimum:  5.

Conducting Meetings with Bourinot’s Rules of Order – Thursday, June 9th, 2:00-4:00 pm for one session only with John Filliter at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 24, minimum: 4.

Container Gardening – Tuesday, May 31st, 10:00-12:00 pm for one session only with Antonija Glavas at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: none, minimum: 8.

Continuing French Conversation, Part IV – Wednesdays, 9:30-11:30 am for 5 sessions with Annette LeBlanc-Carroll at Shediac Multipurpose Centre.  First class:  May 4th.  Maximum: 16, minimum:  6.

Current Events – Up for Discussion – Mondays, 7:00-9:00 pm for 6 sessions with Bill Belliveau at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April 18th.  Maximum:  none, minimum:  10.

Dabblers Only – Watercolour Painting – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Linda Tower and Betty Morrissey at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April 26th.  Maximum: 12, minimum: 4.

Fun With Fashion – Be Your Best at Any Age – Thursdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Ginette Robichaud at Shediac Multipurpose Centre.  First class: May 12th.  Maximum: 20, minimum: 4.

Garden Tours – Mondays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with John Filliter at Shediac Multipurpose Centre.  First class: May 30th.  Maximum: 12, minimum: 4.

Introduction to Holistic Approaches Promoting Health and Well Being – Tuesday, June 7th for one session only with Rachelle Poirier at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 30, minimum:  4.

Irish History & the Irish in New Brunswick – Fridays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Mike Sullivan at Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 29th.  Maximum: 15, minimum: 8.

It’s a Small World – Thursdays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with Richard Toy at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April 28th.  Maximum: 20, minimum: 5.

Naturally in Movement – Monday, April 25th, 3:00-5:00 pm for one session only with Serge Remi Parent at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  5.

Olive Your Health – Monday, April 25th, 1:00-3:00 pm for one session only with Stephanie Drossos at Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  5.

Photography in the Field – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 6 sessions with Louis Melanson & Jocelyne Ross at various locations.  First class: May 4th.  Maximum: 10, minimum: 6.

Sharing Soothing Mellow’Ds – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with John Filliter at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April 28th.  Maximum: 24, minimum: 4.

The Nature of Earth – An Introduction To Geology, Part I – Tuesdays, 2:00-4:00 pm for 6 sessions with Wade Short at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April 26th.  Maximum: 20, minimum: 8.

The Wonderful World of Bird Watching – Fridays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Bob Betts.  First class at Shediac Multipurpose Centre and second in the Sackville Waterfowl Park.  First class: May 27th.  Maximum: 20, minimum: 10.

Yoga for Seniors – Mondays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Janet Cameron at Shediac Multipurpose Centre.  First class: April

Winter 2016 Courses

Amherst

A Question of Law – Mondays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Morris Haugg at Hicks-LeMoine Board Room.  First class:  January 25th.  Maximum: 10 , minimum:  5.

Afternoon at the Museum – Wednesdays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Susan Ball at Cumberland Co. Museum.  First class:  February 3rd.  Maximum:  20, minimum:  4.

Beginners’ I-Pad – Wednesdays, 10:00-11:30 am for 4 sessions with Wanda Seely & Lynn O’Brien-Lines at Heartz Hall-Kimble Room.  First class:  February 3rd.  Maximum:  12, minimum:  3.

Bridge Club for Experienced Players – Mondays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Judy Jonah at Heartz Hall-Kimble Room.  First class:  January 18th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Fire and Falls Prevention – Tuesday, March 1st, 1:30-2:30 pm with Courtney Black at NSCC.  Maximum:  30, minimum:  3.

Frauds and Scams – Tuesday, February 9th, 1:30-2:30 pm with Courtney Black at NSCC.  Maximum:  30, minimum:  3.

Introduction to Rug Hooking – Tuesdays, 2:00-3:30 pm for 3 sessions with Staff of Deanne Fitzpatrick Studio at Deanne Fitzpatrick Studio.  First class:  January 19th.  Maximum:  15, minimum:  4.  Participants will be guided in completion of a ‘Chair Pad Kit’ that includes a pattern, hook, and all the wool needed to complete the project. The cost per kit is $59.95.

Introduction to Tai Chi – Wednesdays, 7:00-8:30 pm for 6 sessions with R. Toupin at the Amherst Shoto Kan Karate Academy (former Wesleyan Church, 100 Spring St., Amherst).  First class:  February 3rd.  Maximum:  15, minimum:  none.

Kings’ Cribbage – Wednesdays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Audrey Boss at NSCC.  First class:  February 3rd.  Maximum:  8, minimum:  4.

Knit Another Mitt – Mondays, 2:00-3:30 pm for 4 sessions with Carol Oram at NSCC.  First class:  January 25th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Knit a Stuffed Bear – Mondays, 1:30-2:30 pm for 2 sessions with Judy Jonah at Heartz Hall-Kimble Room.  First class:  March 14th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Opera Appreciation – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for  6 sessions with Bev True at NSCC.  First class:  January 13th.  Maximum:  none, minimum:  5.

Oral History Interviews – Mondays, 10:00-11:30 am for 3 sessions with Samantha Read at Amherst Library.  First class:  January 25th.  Maximum:  20, minimum:  3.

Painting on Silk-Suncatchers – Thursdays, 2:00-4:00 pm with J. Boiduk at NSCC.  First class:  January 21st.  Maximum:  12, minimum:  6.

Safer Spaces – Cancelled

Tracks in the Snow – Thursdays, 10:00-end for 4 sessions with Ken Adams at various locations.  First class:  January 21st.  Maximum:  15, minimum:  5.

What Else Can You Do With Your I-Pad – Fridays, 10:30-12:00 pm for 4 sessions with various presenters at Amherst Library.  First class:  January 22nd.  Maximum:  12, minimum:  5.

Windows on China – Tuesday, February 16th, 2:00-4:00 pm with David Christie at NSCC.  Maximum:  30, minimum:  4.

Yoga and Meditation – Wednesdays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith & Donna Ripley at Hatha Yoga Room.  First class:  January 13th.  Maximum:  15, minimum:  5.

Codiac

Achieving a Healthy Weight – How do we get there? – Tuesdays, 2:00-3:00 pm for 6 sessions with Sarah Lord at Royal Den, Royal Court, Coverdale Road.  First class:  January 26th.  Maximum:  25, minimum:  5.

Airline Safety for the Passenger – Thursday, February 18th, 9:30-12:30 pm with David Alston at NBCC A2001.  Maximum:  25, minimum:  5.

Beginner Bridge Club – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Bessie Chapman at Royal Den, Royal Court, Coverdale Rd.  First class:  January 28th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Conversational French Level III – Tuesdays, 1:00-3:00 pm for 5 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library.  First class:  January 26th.  Maximum:  20, minimum:  10.

David’s Under $20. A Bottle Wine Cellar – Thursdays, 1:30-2:30 pm for 3 sessions with David Beckerson at 80 Mount Pleasant Rd.  First class:  March 3rd.  Maximum:  20, minimum:  10.

Discover Codiac TranspoCancelled

Discover Moncton’s Geriatric Clinic – Monday, February 8th, 1:00-3:00 pm with Dr. Conrod & Staff at the Moncton City Hospital at the Geriatric Clinic, Moncton Hospital.  Maximum:  15, minimum:  none.

Discover Resurgo Place, Moncton Museum – Wednesdays, February 3rd, or February 10th or February 17th, 1:00-2:00 pm with the Museum staff at the Moncton Museum.  Maximum:  15, minimum:  10.

Introduction to Healing Touch (energy-based therapy) – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Jeanne Balcom at the Dieppe Library.  First class:  January 26th.  Maximum:  10, minimum:  6.

Introduction to Knitting – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 5 sessions with Phyllis Murray & Linda Robichaud at Tea Room, Camden Court/PPT.  First class:  February 4th.  Maximum:  10, minimum:  5.

Introduction to Traditional Rug Hooking – Mondays, 1:00-4:00 pm for 5 sessions with Phyllis Murray at 112 Kendra St. Moncton.  First class:  January 25th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Learn to Love the Winter while Cross-Country Skiing – Mondays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Karen Mills at various sites.  First class:  January 25th.  Maximum:  15, minimum:  5.

Let’s Paint Together – Fridays, 10:30-12:00 pm for 4 sessions with no leader just co-learners at Rose Hall, Camden/PPT.  First class:  January 29th.  Maximum:  12, minimum:  8.

Looking at Classic Cars – Wednesdays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Roger Albert & Bill Jarvis at NBCC A2001.  First class:  February 3rd.  Maximum:  20, minimum:  5.

Mobility Issues in Aging – Wednesday, February 10th, 10:00-12:00 pm with Peter Ford at NBCC.  Maximum:  30, minimum:  4.

Royal Newfoundland Regiment 1915-1918 – Mondays, 1:00-3:00 pm for 3 sessions with Jacek Brachaniec at NBCC A2001.  First class:  February 1st.  Maximum:  20, minimum:  8.

Tai Chi – Introductory Class – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Huguette Lagacé at Rose Hall, Camden/Peoples Park Tower.  First class:  January 26th.  Maximum:  10, minimum:  5.

Travel Tales – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 6 sessions with Eric Guy at NBCC A2001.  First class:  January 28th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Using Excel and Word for Beginners – Tuesdays, 1:30-3:30 pm for 5 sessions with Eric Guy and Mary Coates at NBCC A2001.  First class:  January 26th.  Maximum:  8, minimum:  4.

Warm Your Soul with Soup & Bread – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 3 sessions with David Beckerson, Mary Coates, Heather Taylor, and Debbie Cooney at 80 Mt Pleasant Rd. (in the building on the right through the gates).  First class:  February 3rd.  Maximum:  12, minimum:  5.

What You Always Wanted to Know About Moncton But Were Afraid to Ask – Fridays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Mike Sullivan at Dieppe Library.  First class:  January 29th.  Maximum:  25, minimum:  8.

Sackville

Badminton:  Let’s Play – Thursdays, 10:30 – 12:00 pm for 6 sessions with Harold Popma and Heather Patterson at the Middle Sackville Baptist Church.  First class:  January 28.  Maximum:  12, minimum:  4.

Dancing with the STARS – Tuesdays, 8:00-9:00 pm for 8 sessions with Don MacIntyre at the Sackville Curling Club.  First class:  January 26.  Maximum:  30, minimum:  8.

For Your Dining Pleasure – Wednesdays, 6:30-9:30 pm for 6 sessions with Heather Patterson at various locations.  First class:  February 3rd at Thunder & Lightning Pub.  Maximum:  24, minimum: 8.

How to Fix Anything – Wednesdays, 1:00-3:00 pm for 6 sessions with Ray Dixon at the Lafford Classroom.  First class:  February 3rd.  Maximum:  8, minimum: 4.

Inside the Ivory Tower – Sharing Our Research in a Lunch & Learn – Wednesdays, 12:00-1:00 pm for 3 sessions with various Mount Allison faculty at Sackville Town Council Chambers.  January 27th, February 24th, and March 23rd.  Bring your lunch and coffee, tea, and sweets will be provided.

Knit a Simple Lace or a Lovely Knit Purl Stitch Scarf – Tuesdays, 2:00-4:30 pm for 5 sessions with Patty Chassé at the Lafford Classroom.  First class:  March 1st.  Maximum:  6, minimum:  1.

A Legacy in Stories and Textiles – The New Brunswick Mat Registry – Tuesday, February 16, 2:00-4:00 pm with Judy Hickman Morrison at the Lafford Classroom.  Maximum:  15, minimum:  6.

Mountains I Have Climbed – Tuesday, January 26th, 2:00-4:00 pm with David Christie at the Lafford Classroom.  Maximum:  25, minimum:  5.

Paris! Paris! – Tuesdays, 10:00-12:00 am for 4 sessions with Alex Fancy at the Lafford Classroom.  First class:  March 1st.  Maximum:  12, minimum:  2.

Preventing and Controlling Pre-diabetes Type and Type 2 Diabetes Through Lifestyle and Natural Nutrition – Mondays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Jane Claxton-Oldfield & Cheryl Parish at the Middle Sackville Baptist Church.  First class:  February 15.  Maximum:  15, minimum:  6.

Seniors Safety and Security – Tuesday, February 23rd, 9:30-11:30 am with Dan Hilchie, RCMP at the Lafford Classroom.  Maximum:  20, minimum:  6.

Skiing/Snowshoeing for Seniors – Fridays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Susan Fisher and Kate Bredin at various trails. First class:  January 29th. Maximum:  15, minimum: 5.

T’ai Chi – Thursdays, 3:30 – 5:00 pm for 6 sessions with Alex Whitla at St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class:  January 14th.  Maximum:  none, minimum 4.

Traditional & Genetic Genealogy Workshop – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 3 sessions with David McKellar at the Lafford Classroom.  First class:  January 27th.  Maximum:  10, minimum:  5.

Travelers’ Tales – Mondays, 2:00-4:00 pm for 5 sessions with various presenters at the Lafford Classroom.  First class:  January 25th.  Maximum:  25, minimum:  10.

Working Pets – Tuesdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with various presenters at the Lafford Classroom.  First class:  February 2nd.  Maximum:  20, minimum:  6.

Shediac

Advancing in Bridge  –  SAYC Basics – Tuesdays, 2:00–4:00 pm for 6 sessions with Wade Short at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 26th.  Maximum : 24, minimum: 4.

All 50+ Bodies Can Do Yoga – Tuesdays, 10:00-11:30 am for 6 sessions with Jean Short at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 26th.  Maximum:  12, minimum: 8.

Being Mortal – A Discussion of Elder Issues – Mondays, 10:00-12:00 pm for 8 sessions with Richard LaChance at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 25th.  Maximum:  15, minimum:  4.

Confederation Poets – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Steve Campbell at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 28th.  Maximum:  35, minimum:  4.

Cooking Safety Tips for Men – Tuesday, March 15th,  2:00-4:00 pm with Veronique Maillet at Sobey’s kitchen classroom.  Maximum: 20, minimum:  4.

Current Events – Mondays, 7:00-8:30 pm for 8 sessions with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 25th.  Maximum: 35, minimum:  4.

Essential Oils – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Violet Chappell at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  March 3rd.  Maximum: 12, minimum:  4.

Fabric Painting – Seaside Design On Pillow – Monday, March 7th, 1:00-5:00 pm with Betty Morrisey at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum:  8, minimum:  4.

Introduction to Windows 10 – Fridays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Kim Collier/Gaby LeBlanc at the Shediac Public Library.  First class:  March 4th.  Maximum: 10, minimum: 4.

IPad Instruction – Fridays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Kim Collier & Gaby LeBlanc at the Classroom in Shediac Public Library. First class:  January 29th.  Maximum:  10, minimum:  4.

Keep on Writing – Thursdays, 2:00-4:00 pm for 6 sessions with Warren Redman at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  February 4th.  Maximum:  none, minimum:  6.

Knit Wits – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 6 sessions with Janet Longaphie & Debbie Batog at the Shediac Bay Community Church.  First class:  January 28th.  Maximum:  10, minimum:  4.

Lunch and Learn – Fridays 1:00–3:00 pm for 4-6 sessions with various chefs at various restaurants.  First class: various dates.  Maximum:  TBA, minimum:  TBA.

Music Appreciation – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Laurence Marie at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 28th.  Maximum:  none, minimum:  5.

Path to Gender Equality (Then and Now) – Fridays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Chantal Laplante from Beauséjour Crisis Centre at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  March 4, 2016.  Maximum:  none, minimum:  4.

Robbie Burns & Haggis – Monday, January 25th 2:00-4:00 pm with Richard Toy in the Shediac Multipurpose Center.  There is a cost of $5.00 each to be collected at registration.  Maximum:  20, minimum:  4.

Sharing Easy Listening Favourites – Fridays, 10:00-12:00 pm for 8 sessions with John Filliter at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 29th.  Maximum:  34, minimum:  4.

Shediac Bay History – Wednesdays, 9:30-11:30 am for 6 sessions with Armand Robichaud at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 27th.  Maximum : none, minimum: 4.

Social Media – Mondays, 1:00-4:00 pm for 3 sessions with Wayne Harrigan at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  February 1st.  Maximum:  20, minimum:  5.

Travellers’ Tales – Wednesdays, 2:00–4:00 pm for 8 sessions with various presenters at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 27th.  Maximum:  none, minimum:  5.

Yoga for Seniors – Tuesdays, 10:00-11:00 am for 6 sessions with Janet Cameron at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  January 26th.  Maximum:  12, minimum: 8.

Fall Courses 2015

Amherst

Afternoon at the Movies – Mondays, 1:30-4:00 pm for 4 sessions with Wallie Simieritsch at NSCC.  First class:  November 16th.  Maximum: none , minimum:  4.

Backyard Stargazing – Friday, 2:00-3:30 pm for 2 sessions with Don Oram at NSCC (evening class to be announced).  First class:  October 2nd.  Maximum:  none, minimum:  3.

Beginning Guitar – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with R. Pettigrew, days and times at First Baptist Church.  First class:  September 23.  Maximum: 12, minimum: 10.  (Students must have their own instruments.)

Cooking International Dishes – Thursdays, 4:30-6:30 pm for 4 sessions with various instructors, Daisy Mah is the course coordinator at the Bridge Workshop, 16 Station Street, Amherst.  First class:  September 24.  Maximum:  10, minimum:  4. (There will be a $15 fee for this course – the fee is payable at registration.)

Drawing for Beginners and Those a Step Beyond – Tuesdays, 9:30-11:30 am for 5 sessions with Shirley Ann Hallee at the Amherst Stadium, Heated Room, Amherst.  First class:  October 6th.  Maximum:  15, minimum:  6.

Exploring Spain’s Costa del Sol – Mondays, 1:30-3:00 for 2 sessions with Ed Childs and Bill McKinnon at NSCC.  First class:  September 28th.  Maximum: 8, minimum: 4.

Fall Soups with Kay Ayres – Thursday October 22nd, 4:30-6:30 pm for 1 session only with Kay Ayres at Bridge Workshop at 16 Station Street, Amherst.  Maximum: 10, minimum: 4. (a small fee will be charged for supplies, due at registration).

Geology of the Bay of Fundy – Wednesdays for 5 sessions (every two weeks) with Ken Adams.  First class:  September 30th at 2:00-3:00 pm in the Heated Room in the Amherst Stadium.  Subsequent classes at 10:00-2:00 pm, all field trips will meet across from Brown’s Auto body Shop, Maccan, intersection of Route 302 and Highway 242.  Maximum:  25, minimum:  10.

Introduction to Basic Bridge – Mondays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Judy Jonah at Kimble Room – Heartz Hall.  First class:  October 19th.  Maximum:  8, minimum:  4.

Knit a Mitt or Two – Thursdays,10:30-12:00 pm for 4 sessions with Carol Oram at NSCC.  First class:  October 1st.  Maximum:  10, minimum 4.

Opera Appreciation – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 11 sessions (continues into Winter term) with Beverly True at NSCC.  First class:  September 30th.  Maximum:  none, minimum 6.

Origami: The Art of Paper Folding – Thursdays, 4:30-6:30 pm for 2 sessions with MASSIE students at NSCC.  First class:  October 29th.  Maximum:  none, minimum:  4.

Put That in Writing – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Leslie Childs at NSCC.  First class:  November 5th.  Maximum:  15, minimum:  6.

Restorative Yoga – Fridays, 9:30-10:30 am for 4 sessions with Joan Beswick & Carol Oram at the Hatha Yoga room.  First class:  September 18th.  Maximum:  6, minimum:  2.

The Second World War: Overview, Museum, European Sites, Books – Mondays, 2:00–4:00 pm for 4 sessions with Clare Christie, S. Fairbanks, Hugh MacGregor, and R. Coulson at NSCC.  First class:  October 19th.  Maximum: 40, minimum: 6.

Spanish Conversation – Tuesdays, 2:00–4:00 pm for 4 sessions with Antonia Rubio-Reyes at NSCC.  First class:  October 20th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Yoga and Meditation – Wednesdays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith & Donna Ripley at Hatha Yoga Room.  First class:  October 7th.  Maximum:  12, minimum:  6.

You and Your IPad – Wednesdays, 10:00–11:30 am for 4 sessions with Wanda Seely & Lynne O’Brien-Lines at Heartz Hall, Kimble Room.  First class:  October 28th.  Maximum:  12, minimum:  3.

Codiac

Basic Digital SLR Photography – Thursdays, 10:00 – 12:00 pm for 5 sessions with Rick Murray at NBCC Rm A2001. First class: October 1st.  Maximum: 20, minimum:  5.

Basic Drawing and Adapting to Watercolour Techniques – Fridays, 10:00 – 12:00 pm for 4 sessions with Susan Lunney at Riverview Rec Centre Boardroom.  First class: September 25th.  Maximum: 10, minimum:  5.

Celtic Love:  So You Have Always Wanted to Learn to Play the Bagpipes – Wednesdays, 10:30 – 12:00 pm pm (every 2nd week) for 3 sessions with Kevin MacLeod at MacLeod Highland Outfitters.  First class: October 21st.  Maximum: 8, minimum:  1.

Conversational French, Level 3 – Tuesdays, 1:00 – 3:00 pm for 5 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Public Library.  First class: September 29th.  Maximum: 20, minimum:  6.

Decorating 101 – Tuesdays, 10:00 – 12:00 pm for 4 sessions with Lorraine MacLeod at NBCC Rm A2001.  First class: October  6th.  Maximum: 20, minimum:  10.

Everyone Has a Story to Tell – A Memory Sharing Workshop – Mondays, 10:00 – 12:00 pm for 4 sessions with Wendy Amos-Binks at Tea Room at Camden Court.  First class: September 28th (October 5,19,26  and no class on the Thanksgiving Monday).  Maximum: 20, minimum:  5.

From Magical Mystery Tour to Let It Be – Mondays, 1:00 – 3:00 pm for 4 sessions with Floyd Anderson at NBCC Rm A2001.  First class: October 5th.  Maximum: 25, minimum:  10.

Genealogy Percolating – Beginners Take Note – Wednesdays, 1:30 – 3:30 pm for 2 sessions with Jeff Deloughery at NBCC Rm A2001.  First class: October 21st.  Maximum: 15, minimum:  5.

Getting Ready for the Holidays – Decorating Ideas & Menus – Tuesdays, 10:00 – 12:00 pm for 2 sessions with Lorraine MacLeod at NBCC Rm A2001.  First class: November 10th.  Maximum: 25, minimum:  10.

Helpful Hints for Using Your IPad – Fridays, 1:30 – 3:30 pm for 3 sessions with Eric Guy at  Dieppe Library.  First class: October 16th.  Maximum: 20, minimum:  4.

The Human Body – Maintenance Required – Tuesdays, 1:00 – 2:00 pm for 3 sessions with Dr. Ashlee Drover at NBCC Rm A2001.  First class: September 29th.  Maximum: none, minimum:  5.

Intermediate Drawing and Watercolour Techniques – Fridays, 10:00 – 12:00 pm for 4 sessions with Susan Lunney at Riverview Rec Centre Boardroom.  First class: October 23rd.  Maximum: 10, minimum:  5.

Introduction to Western Art History – Section 1 – Wednesdays, 10:00 – 12:00 pm for 3 sessions with Will Kealy at NBCC Rm A2020.  First class: November 18th.  Maximum: 20, minimum:  8.

Let’s Do Lunch – Wednesdays, 12:15 – 1:30 pm for 3 sessions with David Beckerson at various restaurants.  First class: September 30th (lunch is every two weeks)  Maximum: 16, minimum:  12. (Class members are responsible for paying for their own meals.)

Medical Ethics – Fridays, 9:30 – 11:00 am for 3 sessions with Dr. Greg Donald at NBCC Rm A2001.  First class: October 30, Nov. 6 and 13.  Maximum: 18, minimum:  3.

Tai Chi – Tuesdays, 10:00 – 11:30 am for 5 sessions with Huguette Lagacé at Camden Court.  First class: October 6th.  Maximum: 8, minimum:  5.

Unleashing the Creative Artist Within – Tuesday, November 24th, 10:15 am – 4:00 pm with Susan Jardine at Dieppe Library.  Maximum: 15, minimum:  5. (cost $25 for supplies payable at registration).

Sackville

55+ Lifestyle and Safety Series – Tuesdays, 9:30-11:30, followed by a free lunch for 5 sessions with various presenters coordinated by Courtenay Black, Seniors Safety Coordinator for Cumberland County at Jones Funeral Home, 70 Bridge St, Sackville.  First class:  October 13th.  Maximum:  45, minimum:  none.

Alternative Energies for Your Home – Tuesdays, 2:00-4:00 pm except for first class.  First class is on September 29 at 6:30 pm in Bill Johnstone Memorial Activity Centre.  3 subsequent sessions with various presenters at the Lafford Classroom.  Maximum:  25, minimum: 6

Badminton:  Let’s Pay – Thursdays, 10:30 – 12:00 pm for 6 sessions with Harold Popma and Heather Patterson at the Middle Sackville Baptist Church.  First class:  October 8th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Colourful Fall Hikes – Fridays, 10:00 – 12:00 pm for 5 sessions with Roy Pierog and Susan Fisher at various locations.  First class:  September 25th.  Maximum:  none, minimum 5.

Gentle Hatha Yoga and Meditation – Mondays, 10:00 – 11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith and Donna Ripley at St. Paul’s Anglican Church.  First class:  October 5th.  Maximum:  25, minimum:  10.

Pickleball – Fridays, 1;30-3:00 pm for  6 sessions with Donnie MacIntyre at the Middle Sackville Baptist Church.  First class:  September 25th.  Maximum:  8, minimum:  4.

The Portrait of a Lady by Henry James:  a reading and discussion – Mondays, 1:30 – 3:30 pm for 5 sessions with Gerry Bartlett at the Lafford Classroom.  First class:  October 5th.  Maximum:  25, minimum:  6.

Preserving Your Family’s Archives:  Yikes!  You’ve been handed the responsibility – Wednesdays, 10:00 – 12:00 pm for 5 sessions with Rhianna Edwards at the Lafford Classroom.  First class:  October 7th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Rightsizing Your Home – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Carole Konesky at 133 York Street, Sackville.  First class:  September 29.  Maximum: 10, minimum:  5.

Sharing songs of the Christmas season – Wednesdays, 1:30-2:30 pm for 2 sessions with Elizabeth Wells in the Lafford Classroom, Sackville.  First class:  December 9.  Maximum:  25, minimum:  5.

So You Think You Know the Tantramar – Wednesdays, 1:30 pm start for 5 sessions with Al Smith and Barb Jardine at various locations.  First class:  September 30th.  Maximum:  30, minimum 15.  Participants should be prepared to offer gas money to the driver and/or take a turn at driving.  Some sessions involve walking for distances of up to 1KM

T’ai Chi – Thursdays, 3:30 – 5:00 pm for 6 sessions with Alex Whitla at St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class:  September 24th.  Maximum:  none, minimum 4.

Traveller’s Experiences: Aspects of Independent Travel – Mondays, 2:00-4:00 pm for 5 sessions with various presenters at the Lafford Classroom.  First class:  November 9.  Maximum:  25, minimum: 6.

Shediac

The Alzheimers Journey – Tuesday, October 27, 2015, 2:00-4:00 pm for 1 session only with Joanne Richard at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  25, minimum:  4.

Basic Digital Photography: Before, During and After – Thursdays, 2:00-4:00 pm for 3 sessions with Louis Melanson & Jocelyne Ross at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 22, 2015.  Maximum:  12, minimum:  4.

Beginners’ French, Part III – Wednesday, 9:30-11:30 am for 5 sessions with Annette LeBlanc-Carroll at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 30th.  Maximum:  16, minimum:  6.

Canadian Federalism – Fridays, 10:00–12:00 pm for 5 sessions with Mike Sullivan at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 2nd.  Maximum:  20, minimum:  4.

Computers for Beginners – Mondays, 9:00–12:00 pm for 8 sessions with Jeremie Landry at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 28th.  Maximum:  8, minimum:  5.

Creative Christmas Cards – Mondays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Gisele Julien at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  November 16th.  Maximum: 10, minimum:  4. (There will be a $5 fee for products due at registration).

Current Events Part IV – “Up for Discussion” – Mondays, 7:00-8:30 pm for 8 sessions with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 28th.  Maximum:  25, minimum: 10.

Dog Whispering – Mondays, 10:00-11:30 am for 2 sessions with Pauline Cormier at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 19th.  Maximum:  20, minimum:  4.

Fire Prevention – Thursday, November 5, 2015, 2:00-4:00 pm  for 1 session only with Ronald LeBlanc  Fire Prevention Officer at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  4.

Getting to Know Your IPad – Tuesdays, 10:00–12:00 pm for 2 sessions with Eric Guy at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  November 10th.  Maximum:  20, minimum:  5.

Great Moments in Jazz – Mondays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with Berkeley Fleming at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 5th (19, 26 and Nov. 2). Maximum:  35, minimum:  10.

How to Make Quark Cheese – Thursday, November 19, 10:00–12:00 pm for 1 session only with Antonija Glavas location TBA .  Maximum:  20, minimum:  4.

Investing Basics for Seniors – Wednesdays, 2:00-3:00 pm for 4 sessions with Pravin Varma at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 23rd.  Maximum:  15, minimum:  8.

Knit Wits – Wednesdays, 1:00-4:00 pm for 5 sessions with Janet Longaphie & Debbie Batog at the Shediac Bay Community Church.  First class:  September 30th.  Maximum:  8, minimum:  4.

Mobility Issues and Medications – Tuesday, November 10, 2015, 2:00–4:00 pm for 1 session only with Dr. Peter Ford at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  25, minimum:  4.

My Life in the Military – Thursday, October 29, 2015, 6:30-9:00 pm for 1 session only with Jocelyne Ross at Chateau Centreville Activity Room, Shediac.  Maximum:  24, minimum:  6.

Racing Horses – An Afternoon at Mile Hill Farm – Friday, October 2, 2015, 2:00-4:00 pm for 1 session only with John & Barb Breau at Breau Farm, 3141 Route 134 (the old Shediac Road), Shediac, NB.  Maximum:  12, minimum:  4. (Those people on the waiting list from last term will be registered first.)

Shakespeare Over Coffee:  An Appreciation – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Steve Campbell at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 1st   Maximum:  35, minimum:  4.

Trails in Fall Colours – Tuesdays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with Bea Patterson at various walking trails.  First class:  September 29th.  Maximum:  none, minimum:  6.

Unleashing the Creative Artist Within – Friday, November 13, 10:00 – 4:00 pm November 13 for one session with Susan Jardine at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  15, minimum:  4. (cost $25 for supplies payable at registration).

Winegarden Estates Tour – Monday, September 28, 2015, 11:00-1:30 pm for 1 session only with Elke Muessle at Winegarden Estates Winery (851 Route 970, Baie Verte NB).  Maximum:  70, minimum:  6.  (There will be a $10 fee due at registration).

Winter Driving Seminar – Thursday, November 12, 2015, 9:00 am – 4:00 pm for 1 session only with Bob Theriault at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  25, minimum:  10.

Yoga for Seniors – Tuesdays, 10:00-11:00 am for 6 sessions with Janet Cameron at at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 29th.  Maximum:  15, minimum:  4.

Spring Courses 2015

Amherst

Beaded Moccasin Making – Tuesdays, 10:00-2:00 pm for 4 sessions with Ali Squire at NSCC.  First class:  May 5,  2015.  Maximum: 10, minimum: 4.  Cost for supplies:  $35

BEAUBASSIN: History at Our Doorstep – Mondays, 2:00-4:00 pm for 4 sessions with Morris Haugg at NSCC and 2 field trips.  First class:  April 27, 2015.  Maximum: 10, minimum:  4.

Carolina Cowl – Wednesday, April 22, 2015, 9:30-11:30 for 4 sessions with Brenda Trafford at NSCC.  Maximum: none , minimum: 4.  Cost of supplies:  $20.

Gentle Yoga with Somatic Movement – Wednesdays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith and Donna Ripley at the Hatha Yoga Room.  First class:  May 13, 2015.  Maximum: 12, minimum:  6.

Gym in the Park – CANCELLED

Heart Health – Tuesdays, 3:30-5:00 pm for 5 sessions with Susan Boiduk at NSCC.  First class: April 28, 2015.  Maximum: none, minimum: 4.

Intermediate Drawing – Tuesdays, 9:30-11:30 am for 4 sessions with Shirley Ann Hallee at First Baptist Church (Basement).  First class:  May 19, 2015.  Maximum: 12, minimum: 6.

Introduction to Amateur Radio – CANCELLED

Introduction  to Yoga for Complete Novices – Fridays, 9:30-10:30 am for 4 sessions with Carol Oram & Joan Beswick at the Hatha Yoga Room.  First class:  April 17, 2015.  Maximum:  8, minimum: 3.

Men Can Cook – Tuesdays, 4:30-6:30 pm for 4 sessions with Dick Beswick, K. Leslie, R. Mansour, and Wayne Lines at Bridge Workshop.  First class:  April 28, 2015.  Maximum: 8, minimum:  4.

Opera Appreciation – Wednesday, April 22, 2015 at 2:00-4:00 pm for one session with Beverly True at NSCC.  Maximum: 30, minimum: 4.

Radio Theatre – Thursdays, 1:30-2:30 pm for 5 sessions with Dale Fawthrop at NSCC.  First class:  May 7, 2015.  Subsequent classes May 14, 21, 28 and June 4 Maximum: 8 , minimum: 2.

Spring Flowers & Rising Tides – Thursdays, 10:00 am start for 4 sessions with Ken & Etta Adams at various locations.  First class:  May 7, 2015.  Maximum:  25, minimum:  5.

Tin Whistle – Mondays, 6:30-7:30 pm for 4 sessions with Dean Trueman at NSCC.  First class:  April 20, 2015.  Maximum: 12, minimum: 5.

WasteED – Wednesdays, 1:00-2:00 pm for 2 sessions with Stephanie Moreau at NSCC (2nd class is a field trip to CCL).  First class:  April 29, 2015.  Maximum: 20, minimum:  4.

Water Safety & Fun for Grandparents  & Grandchildren – Tuesday, April 21, 1:00 – 3:00 for 1 session with Laura Coleman & YMCA staff at the Cumberland YMCA.  Maximum: none, minimum: 5.

Codiac

Basic Digital SLR Photography – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with Rick Murray at NBCC Rm 3234.  First class:  April 30, 2015.  Maximum: 10, minimum:  4.

Basic Drawing and Adapting to Watercolour Techniques – Fridays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Susan Lunney at the Riverview Recreation Department Boardroom.  First class:  May 1, 2015. Maximum: 10, minimum:  5.

Biking the Trails of Moncton – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions with Jean Siddell and Ruthmary MacPherson at various trails meeting at Chocolate River Station, 391 Coverdale Rd., Riverview.  First class:  May 5, 2015.  Maximum: 20, minimum: 5.

Constitutional Origin and Evolution of Canadian Municipal Government – Thursdays, 9:30-11:30 am for 7 sessions with Michael Sullivan at NBCC Rm A2001.  First class:  April 30, 2015.  Maximum: 15, minimum: 6.

Container Gardening – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 2 sessions with Mary Coates at 80 Mount Pleasant Street, Moncton.  First class:  June 4.  Maximum: 20, minimum: 5.

Conversational French – Tuesdays, 1:30-3:30 pm for 6 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library.  First class:  April 28, 2015.  Maximum: 14, minimum: 8.

Discover the Rich Acadian History at Monuments in Moncton and Dieppe – Thursday, May 28, 2015, 1:00-3:30 pm with Oscar Duguay for 1 session only. Maximum:  25, minimum: 15

Explore Acadian Artifacts:  A Visit to the Acadian Museum at U de M – Tuesday, May 5, 2015, 1:30-3:30 for 1 session only with Jeanne-Mance Cormier, curator.  Maximum:  25, minimum: 10

From Ed Sullivan to Sgt. Pepper – a Mid Career of the Beatles – Mondays, 1:00-3:00 pm for 4 sessions with Floyd Anderson at NBCC Rm A2001.  First class:  April 27, 2015.  Maximum: 25, minimum: 10.

Gallery Crawl – Thursdays, 10:00-12:00 pm for 4 sessions at various galleries, coordinated by Karen Mills.  First class:  April 30, 2015.  Maximum: 20, minimum: 5.

Getting to Know Your IPad – Fridays, 1:30-3:30 pm for 3 sessions with Eric Guy at Dieppe Library.  First class:  May 1, 2015.  Maximum: 15, minimum: 5.

Hospice Palliative Care – Wednesday May 6, 2015, 1:30-2:30 pm for 1 session only with Joanne E. Adair at Rose Hall, People’s Park Tower.  Maximum: 20, minimum: 5.

An Introduction to Everyday Essentials Oils – CANCELLED

Introduction to Western Art History (Section 6) – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with Will Kealy at NBCC 2001.  First class:  April 29, 2015.  Maximum: 25, minimum: 8.

Let’s Do Lunch – Wednesdays, 12:15-1:30 pm for 3 sessions with David Beckerson at various restaurants.  First class:  April 29, 2015.  Maximum: 11, minimum: TBA.  Cost for meal is the responsibility of each class member.

Lies We Were Taught in History – Books, Movies, and TV – Mondays, 1:30-2:30 pm for 3 sessions with Graeme Decarie at Riverview Recreation Department Boardroom.  First class:  May 4, 2015.  Maximum: 25, minimum: 4.

Play Your Cards Right! Wizard, Cribbage, and 200 – CANCELLED

Secrets to Lower Your Cholesterol – Tuesdays, 1:30-3:00 pm for 3 sessions with Nicole Richard at Riverview Sobey’s Community Room.  First class:  May 5, 2015.  Maximum: 15, minimum: 5.

Tai Chi Dong Taijiquan – Tuesdays, 10:00-11:30 am for 5 sessions with Huguette Lagacé at Rose Hall, People’s Park Tower.  First class:  April 28, 2015.  Maximum: 8, minimum: 5.

Viruses, Spam, Hackers, and Identity Theft – What to do – Wednesdays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Sean Robertson at the Dieppe Library.  First class:  May 6, 2015.  Maximum: TBA, minimum: TBA.

Sackville

Beekeeping – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 3 sessions with Peter Hardy at 90 Bridge St, Sackville.  First class:  May 20, 2015.  Maximum: 6, minimum: 2.

Computer Basics – Fridays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with Norm Huffman at the Lafford Classroom.  First class:  May 8, 2015.  Maximum: 10, minimum: 6

Backyard Smoking without Shame:  Food  Smoking – Wednesdays, 2:00-3:00 pm for 3 sessions with Peter Manchester at his home.  First class:  May 6, 2015.  Maximum:  15, minimum: 6.

Gentle Hatha Yoga and Meditation – Mondays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith and Donna Ripley at St. Paul’s Anglican Church.  First class:  May 11, 2015.  Maximum: 25, minimum: 10.

Harp Therapy – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Laurence Marie at the Lafford Classroom.  First class:  May 14, 2015.  Second class:  June 5th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Hidden Structure of Our Heritage Buildings – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions with Paul Bogaard at the Great Room in the Anderson Octagonal House.  First class:  May 6, 2015.  Maximum: 20, minimum: 6.

Internet Genealogy – Thursdays, 9:30-11:30 am for 4 sessions with Barb Jardine at the Lafford Classroom.  First class:  April 30, 2015.  Maximum: 15, minimum: 10.

Let’s Talk About the News – Fridays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions led by Heather Patterson at the Lafford Classroom.  First class:  April 24, 2015.  Maximum:  12, minimum: 4.

Relaxed Cycling (or Hiking) for Seniors – Fridays from 10:00 to 12 noon for 6 sessions with Susan Fisher & Roy Pierog. This is a cycling course but hiking will be done if weather conditions warrant.  First class: May 8, 2015.  Maximum: 20, minimum: 5.

Tennis – Tuesdays and Thursdays, 2:00 – 4:00 pm for 8 sessions with Art & Anne Miller at the Sackville Tennis Courts.  First class:  May 19, 2015.  Maximum: 12, minimum: 4.

The Life and Music of Robert Fleming: Listening to my Father – Tuesdays,10:00-12:00 pm for 6 sessions with Berkeley Fleming at the United Church.  First class: April 28, 2015.  Maximum:  25, minimum:  10.

Tour of Westmorland-Albert Solid Waste Facility – Monday, May 4, 2015 1:30 pm at the facility at 100 Bill Slater Drive, Berry Mills, NB.  Maximum:  30, minimum:  6.

Wood Fired Pizza Oven – Friday, May 22, 2015 – 3:30-6:00 pm with Frank & Michelle Strain at their home (28 Weldon St, Sackville).  Maximum:  24, minimum:  10.

Shediac

Atlantic Wildlife Institute – A Tour – Friday, June 12, 2015, 10:00 am–1:00 pm for 1 session only at 220 Cookville Rd, Cookville NB.  Maximum: 30, minimum: 4.

Beginners’ Conversational French, Part II – Thursdays, 9:30-11:30 am for 5 sessions plus 1 field trip with Annette LeBlanc-Carroll at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  May 7, 2015.  Maximum: 14, minimum: 6.

Bridge – FINE TUNING (American Standard) – Tuesdays, 1:00-4:00 pm for 6 sessions with Joanna LeBlanc at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  April 28, 2015.  Maximum: 28, minimum: 4.

Current Events Part III – Up for Discussion – Mondays, 7:00-8:30 pm for 8 sessions with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  April 27, 2015.  Maximum: 25, minimum: 10.

Defensive Driving – Monday, May 25, 2015, 1:00-5:00 pm for 1 session with Bob Theriault & Jim Arsenault at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum: 25, minimum: 8.

Downsizing/Rightsizing – Tuesday, April 28, 2015, 10:00-12:00 pm for 1 session with Kathy Sather in the Shediac Multipurpose Center.  Maximum:  30, minimum: 4.

Easy Steps to a Slimmer Summer – Tuesdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Veronique Maillet at the Sobey’s Community Room.  First class:  May 5, 2015.  Maximum: 20, minimum: 5.

Essential Oils – Benefits (Physical, Spiritual and Emotional) – Mondays, 10:00-12:00 pm for 2 sessions with Violet Chappell at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  June 1, 2015.  Maximum: 12, minimum: 4.

Metis and Their Rituals – CANCELLED

Municipal Governments in New Brunswick – Fridays, 10:00-12:00 pm for 5 sessions plus 1 field trip with Mike Sullivan at the Shediac Multipurpose Center.  First class:  May 1, 2015.  Maximum: 20, minimum: 6.

My Life in the Military – Thursday, May 21, 2015, 1:00-4:00 pm with Jocelyne Ross at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum: 25, minimum: 4.

Racing Horses – An Afternoon at Mile Hill Farm – Wednesday, May 27, 2015, 1:30-3:30 pm with John & Barb Breau at 3141 Route 134 (the old Shediac Road), Shediac.  Maximum:  15, minimum: 4.

Seashore Photography – Thursdays, 6:00-9:00 pm for 3 sessions with Louis Melanson at various locations.  First class:  May 7, 2015.  Maximum: 12, minimum: 4.

Seaside Garden Tours – CANCELLED

Sleep Clinic – Wednesday, May 27, 2015, 10:00-12:00 pm for 1 session with Jean Michel Menard at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum: 25, minimum: 4.

Spring Birding and Bird Photography – Friday, May 22, 2015, 9:00-12:00 pm for 1 session plus 1 field trip on May 29, 2015, 7:30-12:00 pm with Bob Betts at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum: 35, minimum: 4.

Spring Wreath – Be Creative! – Tuesday, May 19, 2015, 10:00-12:00 pm for 1 session with Judith Robichaud & Sandra Wallace at the Shediac Multipurpose Center.  Maximum: 10, minimum: 4.

Tapestry Crochet – Thursdays, 1:00-4:00 pm for 3 sessions with Phyllis Cameron at Shediac Multipurpose Center.  First class:  April 30, 2015.  Maximum: 10, minimum: 3.

What Does the Speaker of the House Do? – Monday, May 4, 2:00 – 4:00 pm for 1 session with Chris Collins at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum: 4.

What’s in a Name – Wednesday. 2:00-3:30, for 4 sessions with Richard Toy at the Shediac Multipurpose Centre. First class:  April 29, 2015 Maximum: 25, minimum: 4.

Wire Wrapping Sea Glass & Other Treasures – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 2 sessions with Nancy LeBlanc at Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 22, 2015.  Maximum: 10, minimum: 4.

Winter Courses 2015

Amherst

Beginner iPad – Wednesdays, 10:00- 11:30 am for 4 sessions with Wanda Seely and Lynne O’Brien–Lines at the Kimball Room Trinity-St. Stephen’s United Church.  First class:  January 28, 2015.  Maximum: 12, minimum: 3.

Bowling 101 – Wednesdays,  1:00-3:00 pm for 2 sessions with Doug Thompson at King Pin Bowling Limited,  5 Gerard Ave. Amherst.  First class:  February 4th.  Maximum:  40, minimum:  4.

Forgotten Images of Japan: Japanese Collotypes (1853-1912) – Tuesday, February 24th, 5:30-7:00 pm with Justin Helm at the Amherst Library.  Maximum:  30, minimum: 2.

Go “Yin-side” with Yin Yoga – Tuesdays, 2:00-3:30 pm for 4 sessions with Stephanie Allen at Gateway Development, 31 Church Street, Amherst (upstairs, turn left).  First class:  February 3rd.  Maximum:  12, minimum:  4.

In Their Footsteps – Friday. January 30, 2015, 1:30-3:00 pm with Mary Lynn Chapman in NSCC classroom.  Maximum: 25, minimum: 5.

Introductory Drawing – Tuesdays, 9:30 – 11:30 am for 5 sessions with Shirley Ann Hallee at Heated Room at Amherst Stadium (2nd Floor).  First class:  February 24, 2015.  Maximum: 15, minimum: 6

Knitting Cables – Mondays, 1:00 – 3:00 pm for 2 sessions with Nancy Ralston at Nancy’s home, 280 Victoria Street East.  First class:  February 2nd, 2015.  Maximum:  8, minimum:  3.

Knitting Resources:  Ravelry and Beyond – Friday, February 20th – 10:00 am-noon at Four Fathers Library.  Maximum:  10, minimum:  4.

Living and Working with the Dogrib People in the Northwest Territories – Friday, January 23, from 1:30-3:00 pm with Erie Ogden at NSCC classroom.  Maximum:  20, minimum:  4.

Minding Your Beeswax:  Candle Making – Thursday, Feb. 26 & Friday, Feb. 27, 9:30 am – noon with Catherine Wile at Cumberland County Museum.  Maximum: 8, minimum: 4

Mountains I’ve Climbed – Friday,  February 13, 2015, 1:30-3:30 pm with David Christie at NSCC.  Maximum: 25, minimum: 4

Opera Appreciation– Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 5 sessions with Beverly True at Kimble Room, Trinity-St. Stephens’ United Church.  First class:  January 14th.  Maximum:  30, minimum:  5.

Practice Your Beginning Bridge – Mondays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Jean Fawthrop at Kimble Room, Trinity St. Stephen’s Church.  First class:  March 2nd.  Maximum: 8, minimum: 4.

Safety and Security for Seniors – Wednesdays, 10:30-11:45 am for 2 sessions with Courtenay Black & Tom Wood at NSCC.  First class:  January 21st.  Maximum:  none, minimum:  4

So You Wish to Publish – Monday, February 9th, 1:00-3:00 pm for one session with Clare Christie, Afiena Kamminga, and Joseph Koot at NSCC.  Maximum:  20, minimum: 6.

Social Media 101 – Friday, February 13th, 10:00 am-noon with Denise Corey and/or Chantelle Taylor at Four Fathers Library.  Maximum: 10, minimum: 4.

Tapestry Crochet – Thursdays, 1:30-3:00 pm for 4 sessions with Phyllis Cameron at NSCC classroom.  First class:  January 22nd.  Maximum:  10, minimum:  3.

Tracks in the Snow – Thursdays, 1:00-3:00 pm for 2 sessions with Ken Adams on trails at Amherst Point Bird Sanctuary.  First class:  February  12th.  Maximum:  25, minimum: 10.

Victorian Ornamental Hardware – Tuesday, February 10, 2015, 5:30-7:00 pm with Justin Helm at the Amherst Library.  Maximum:  30, minimum: 2.

Codiac

Basic Drawing and Adapting to Watercolour Techniques – Fridays, 10:00 am–noon for 4 sessions with Susan Lunney at Riverview Recreation Department Boardroom, 55 Briggs Dr.  First class:  January 30.  Maximum: 10, minimum: 5.

Conversational French Level 3 Part 3 – CANCELLED

Cybercrime:  Learning from the Criminal Underground – Wednesdays, 10:00-noon for 2 sessions with Sean Robertson at NBCC Rm E3234.  First class:  February 11.  Maximum: 30, minimum: 5

A Day in the Life of a Tea Sommelier – Thursday, February 26, 2:00-4:00 pm with Rhea Gallant at Activity Room (Unit 101), 80 Mount Pleasant, Moncton.  Maximum: 12, minimum: 5.

Diabetes: Don’t Despair– It is a Word, Not a Sentence – Thursdays, 9:30-noon with Carol Nicholson at Sobey’s Community Room, Riverview.  First class:  February 5 for 2 sessions.  Maximum:  20, minimum:  4.

Discover Resurgo Place – Wednesdays, 1:30-2:30 pm, one class given three times, February 4, 11, 18 with James Upham.  Maximum:  15, minimum: 10.

Downsizing: From a House to Something Smaller – Wednesday, February 4, 10:00-11:30 am with Joan Hayes at NBCC Rm E3234.  Maximum: 25, minimum: 3.

Embrace Winter! X-Country Skiing in the Codiac Area – Tuesdays, 10:00 am-noon for 4 sessions with Gary and Karen Mills at various x-country trails in the Codiac area.  First class:  January 27.  Maximum: 20, minimum 5.

Facebook – Tips for New Users – Fridays, 1:30-3:00 pm for 2 sessions with Wayne Harrigan at the Dieppe Public Library.  First class:  January 23rd.  Maximum: 12, minimum: 3.

Food for Better Blood Sugars – Tuesdays, 1:30-3:00 for 3 sessions with Nicole Richard at Riverview Sobey’s Community Room.  First class:  February 3.  Maximum: 15, minimum: 5.

Gallery Crawl:  Get to Know Local Galleries and Local Artists – Thursday 1:00-3:00 pm for 4 sessions with various presenters at different art galleries.  First class:  January 29.  Maximum: 20, minimum: 5.

Get Pumped Up About Heart Health – Mondays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Jacques Gallant at NBCC.  First class:  February 2.   Maximum:  20, minimum:  10.

How Income Tax has Changed your Life: Learn What You Can Do – Monday, January 26, 2:00-3:30 pm for 1 session with Marilyn Pollock at NBCC, Room A2001.  Maximum:  20, minimum:  10.

Introduction to Western Art History (Section 4) – Wednesdays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with Will Kealy at NBCC Rm A2001.  First class:  January 28.  Maximum: 25, minimum: 8.

iPad Workshop – Fridays, 1:30-3:00 for 2 sessions with Wayne Harrigan at Dieppe Public Library.  First class:  February 6th.  Maximum: 12, minimum: 3.

Let’s Do Lunch:  Lunch with 11 Friends – Wednesdays, 12:15-1:30 pm, for 3 sessions with David Beckerson at restaurants in Greater Moncton.  First class: February 11, February 25 and March 11.  Maximum: 11, minimum: 11.

Reader’s Sharing Circle – Wednesdays, 1:00-2:30 for 5 sessions with Mary Hélène Rogers at NBCC, Room A2001.  First class:  January  28th.  Maximum: 12, minimum: 6.

Taste of Romania:  Let’s Discover Romania – Wednesday, March 18, 3:00 pm to approximately 6:00 pm with Octavian Iosifescu at Olyo Restaurant, 42 Highfield Street, Moncton, NB.  Maximum: 35, minimum: 30.

Travel Tales – Thursdays, 1:00–3:00 pm for 6 sessions with Eric Guy (assisted by Wayne Harrigan) at NBCC, Room A2001. First class:  January 22nd.  Maximum: 25, minimum: 5.

Sackville

Badminton – Thursdays, 10:30-12:00 pm for 6 sessions with Bill Evans and Harold Popma at the Middle Sackville Baptist Church. First class:  January 29th.  Maximum: 12, Minimum: 4.

Cruising in Europe – Our Experiences – Thursdays,  1:30-3:00 pm, for 4 sessions with Al & Elaine Smith and Berkeley & Linda Fleming at the Lafford Classroom.  First class:  January 22nd. Maximum:  30, minimum:  15.

Dancing with the STARS – Tuesdays, 8:00-9:15 pm for 5 sessions with Don MacIntyre at the Sackville Civic Centre.  First class:  January 27th.  Maximum:  none, minimum:  8.

End of Life Decisions & Directives – Tuesdays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Dr. Harold Popma and lawyer, Wynn Meldrum at the Lafford Classroom.  First class:  January 20.  Maximum:  25, minimum:  6.

Gadgets & Gizmos:  Apple, Windows, and Android Devices – Mondays, 10:30-11:30 for 2 sessions with Chris Harborne at the Lafford Classroom.  First class:  January 26th.  Maximum:  25, minimum:  10.

Introduction to Astronomy – Monday, February 23rd, 10:00-11:30 am with Catherine Lovekin at the Lafford Classroom.  Maximum:  25, minimum:  5.

Knitting:  Knit, chat and learn with Patty – Fridays, 1:30-3:30 pm for 5 sessions with Patty Chassé at the Lafford Classroom.  First class:  January 30th.  Maximum:  10, minimum:  3.

Memoir through Short Story and Characterization – Wednesdays, 1:30-3:30 pm for 7 sessions with Marilyn Lerch at the Lafford Classroom.  First class:  January 28th.  Maximum:  12, minimum:  10.

Paris! Paris! – Tuesdays, 10:00-12:00 pm for 6 sessions with Alex Fancy at the Lafford Classroom.  First class:  January 20th.  Maximum:  12, minimum: 4.

Podcasts – an Introduction – Fridays, 1:30-3:30 pm for 2 sessions with Patty Chassé at the Lafford Classroom.  First class:  March 6th.  Maximum:  6, minimum:  3.

Seniors Cross Country Skiing & Snowshoeing – Fridays, 10:00 am-noon for 5 sessions with Susan Fisher and Roy Pierog at various trails in the Sackville area.  First class:  January 30th.  Maximum:  15, minimum:  5.

T’ai Chi in the Afternoon – Thursdays, 3:30-5:00 pm for 8 sessions with Alex Whitla at the St. Andrew’s Presbyterian Church – basement.  First class:  January 22nd.  Maximum:  15, minimum:  4.

The Three Bs:  Bach, Beethoven and Brahms – Mondays, 1:30-3:00 pm for 5 sessions with Janet Hammock at Janet’s Skyloft Studio at 14 Devon St. Sackville.  First Class:  January 26th.  Maximum:  10, minimum:  6.

Travelling with Stephen! – Wednesdays, 10:00-11:30 am for 4 sessions with Stephen Puddle at the Lafford Classroom.  You may sign up for individual sessions or all four:

  1. Airfares and airlines – February 11th
  2. Travel Insurance, understanding frequent flyer programs and using airmiles – February 18th
  3. Cruises, tours, trains and hotels – February 25th
  4. Airports, train stations, buses and getting around while holidaying – March 4th.

Maximum:  25, minimum:  8.

Ukulele for the Complete Beginner – Tuesdays at 1:30-2:30 pm for 6 sessions with Faye Hicks at the Lafford Classroom.  February 3rd.  Maximum:  20, minimum:  4.

Shediac

Computers:  an Introduction – Mondays, 9:00 am-noon for 8 sessions with Jeremie Landry at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 26th.  Maximum:  8, minimum:  5.

Current Events Part II – “Up for Discussion” – Mondays, 7:00 to 8:30 pm for 8 sessions with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 26th.  Maximum:  25, minimum:  10.

Dog Whisperer – Mondays, February 9th, 10:00-11:30 am  with Pauline Cormier at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  25, minimum:  5.

Editing and Publishing Digital Photos – Thursdays, 10:00 am-noon for 4 sessions with Armand Robichaud  & Louis Melanson at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 29th.  Maximum:  12, minimum:  4.

Explore Inspiring Home Ideas and Solutions (Series) – Wednesdays, 10:00 am-noon with Kathy Sather at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  30, minimum:  4.  You may choose one or all of the sessions as follows:

1)   COLOUR CONFIDENCE – Learn the secrets of colour and how to:

Pick paint without pain, avoid common mistakes, put together a colour palette, and make colour work for you – February 18

2)   DOWNSIZING/RIGHTSIZING YOUR HOME – Learn the secrets to an easy and stress free transition.  Discover:  Where to start, what to do with all the stuff, and ideas and tips you can implement right away  – February 25

3)   DIY HOME STAGING –  Learn the secrets of home staging and discover how to increase your home’s value, sell faster without leaving money on the table, and get answers and inspiration – March 4

Health and Lifestyles (Series) – Tuesdays, 2:00-4:00 pm with various presenters at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  4. You may choose one or all of the sessions as follows:

Alzheimers and Dementia:  So Much to Learn – with Joanne Richard on Tuesday, January 27, 2:00-4:00 pm

Mobility Issues and Medication – with Dr. Peter Ford on Tuesday, February 3, 2:00-4:00 pm

Managing Incontinence – with Christine Hayley on Tuesday, February 10, 2:00-4:00 pm

Food Allergies?- with Veronique Maillet at Sobey’s on Tuesday, February 17, 2:00-4:00 pm

Seniors’ Rights re Longterm Care – with Bev Taylor and Pauline Bourque on Tuesday, February 24, 2:00-4:00 pm

Knit Wits – Part 2 – Thursdays, 10:00 am-noon for 4 sessions with Janet H. Longaphie & Debbie Batog at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 29th.  Maximum:  8, minimum:  4.

Oceanography (General) and the Gulf of St Lawrence – Wednesdays, 10:00-noon for 3 sessions with Claude Léger at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 28th.  Maximum:  35, minimum:  6.

Origin, Mandate and Evolution of the United Nations – Fridays, 10:00-noon for 6 sessions with Mike Sullivan at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 30th.  Maximum:  20, minimum:  6.

Safety and Security of our Seniors – Mondays, 2:00-4:00 pm for 3 sessions with Jocelyne Ross at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 26th.  Maximum:  35, minimum:  4.

Seniors’ Hatha Yoga – Tuesdays, 10:00-11:00 am for 6 sessions with Janet Cameron at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 26th.  Maximum:  15, minimum:  4.

Travellers’ Tales (Series) – You may choose one or all of the sessions as follows:

Danube Cruise:  Prague to Budapest – Wednesday, January 28th, 2:00-4:00 pm with Brenda Mitton at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  4.

Mediterranean Cruise – Wednesday, February 4th, 2:00-4:00 pm with Wayne & Barb Harrigan at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  4.

The Middle East – Wednesday, February 11th, 2:00-4:00 pm with Jocelyne Ross at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  4.

National Parks in Southwest USA – Wednesday, February 18th, 2:00-4:00 pm with Eric Guy at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 35, minimum:  4.

Portugal – Wednesday, February 25th, 2:00-4:00 pm with Richard and Phyllis Toy at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  4.

Sicily and Malta: the Islands – Wednesday, March 4th, 2:00-4:00 pm with Jo-Anne Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  4.

African Safari: Namibia, Botswana – Wednesday, March 11th, 2:00-4:00 pm with Mark Gourley at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35, minimum:  4.

WRITE NOW! Find your Inner Muse and Enjoy the Art of Creative Writing – Thursdays, 1:00–3:00 pm for 8 sessions with Warren Redman at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 29th.  Maximum:  15, minimum:  6.

Fall Courses 2014

Amherst

Adventure Books by Three Young English Gentlemen – Mondays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Dick Beswick at the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St. Stephen’s Church.  First class:  October 20th.  Maximum 24, minimum 4.

Chair Yoga & Meditation – Wednesdays, 10:30-11:30 am for 4 sessions with Sherry Smith at Heated Room – Amherst Stadium.  First class:  October 22nd.  Maximum 12, minimum 10.

Creative Writing: Character Development – Thursdays, 10:00-Noon for 6 sessions with Linda Hargrave at Amherst Stadium Heated Room.  First class:  October 23rd.  Maximum 8, minimum 4.

Cumberland County’s Finest – Tuesday, October 21st  3:30-5:00 pm with Bill Fairbanks at Cumberland Regional Library, Amherst Branch.  Maximum 25, minimum 5.

Exploring Spain’s Costa del Sol – Wednesday, October 1st  1:00-3:00 pm with Ed Childs, location TBA. Maximum 25, minimum 5.

Geology of the Bay of Fundy – Thursdays, Classroom Presentations 2:00-3:00 pm and Field Trips 10:00 to 2:00 pm for 4 sessions with Ken Adams at Amherst Stadium Heated Room (for classroom sessions).  First class:  September 25th.  Maximum 25, minimum 10.

Heart Healthy, High Fibre Salads – Thursdays, 4:30-6:30 pm (2 courses each course comprised of 2 sessions ) with Kay Ayres at Kitchen – Bridge Adult Service Centre.  First class:  October 23rd.  Maximum 8, minimum 4.

How to Look at a Painting – Tuesdays, 10:00-11:00 am for 4 sessions with Shirley Ann Hallee at First Baptist Church Parlour.  First class:  October 21st.  Maximum 30, minimum 6.

Introduction to Basic Bridge – Mondays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with Judy Jonah at Trinity-St. Stephen’s United Church (Heartz Hall). First class:  October 20th.  Maximum 8, minimum 4.

Introduction to Curling – Wednesdays, 8:00–9:00 am for 4 sessions with Brian Faught at Amherst Curling Club.  First class:  November 12th.  Maximum 30, minimum 4.

Inuit Art AppreciationPOSTPONED with Gwen and Jim Kerr at The Regent B&B 175 Victoria Street East, Amherst.  Maximum:  10, minimum: 4.

Knitting Questions – Tuesdays, 1:30–3:00 pm for 4 sessions with Carol Oram at Electric Street Knitting Room, Amherst.  First class:  October 28th.  Maximum:  10, minimum: 4.

Living and Working with the Dogrib People in the Northwest Territories – Friday, October 17th, 2:15-3:45 pm with Erie Ogden at Kimble Room, Trinity-St. Stephens’ United Church.  Maximum 20, minimum 4.

Opera Appreciation – Wednesdays, 2:00-4:00 pm for 5 sessions with Beverly True at Kimble Room, Trinity-St. Stephens’ United Church.  First class:  October 8th.  Maximum 30, minimum 4. Continues into Winter and Spring sessions.

Origami: The Art of Paper Folding – Wednesdays, 9:30 – 11:30 am for 2 sessions with MASSIE Students at the heated room in the Amherst Stadium.  First class:  November 26th.  Maximum:  10, minimum:  4.

Rambling History II – Tuesdays, 9:30–1:00 pm for 4 sessions with Ed and Leslie Childs at various locations in Cumberland and Westmorland County.  First class:  September 23rd.  Maximum:  20, minimum:  8.

Roll Up Pillowcase – Mondays, 10:00 am-noon for 4 sessions with Heather Wilkes at Mrs. P’s Emporium on Victoria Street.  First class: November 3rd.  Maximum 8, minimum 4.

Selecting Mats and Frames for Artwork – Saturday, October 25th 10:00 am-noon with Joan Cameron at Focal Point Photography and Framing.  Maximum 6, minimum 4.

Spanish – Tuesdays, 2:00 – 3:45 pm for 4 sessions with Antonia Rubio-Reyes at NSCC.  First class:  October 21st.  Maximum 25, minimum 10.

You and Your IPad – Wednesdays, 10:00-11:30 am for 4 sessions with Wanda Seely at Kimball Room Trinity St. Stephens United Church.  First class:  October 22nd .  Maximum 12, minimum 3.

Codiac

Basic Digital SLR Photography – Tuesdays, 10:00 am – noon for 6 sessions with Rick Murray at Room A2001, NBCC.  First class:  September 30th. Maximum 10, minimum 5.

Basic Drawing and Adaptation of Watercolour Techniques – Fridays, 10:00 am – noon for 4 sessions with Susan Lunney at Riverview Recreation Department Boardroom,  55 Briggs Dr..  First class:  October 3rd.  Maximum 10, minimum 5.

Conversational French Level 4 Part 1 – Tuesdays, 1:00 – 3:00 pm for 5 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library, 333 Acadia Ave, Dieppe.  First class: September 30th.  Maximum 20, minimum 6.

Digital Photoshop – Tuesdays, 1:00 – 3:00 pm for 5 sessions with Graham Hobster at A2001 NBCC.  First class:  October 7th.  Maximum 20, minimum 5.

Discussions of Various Genres of Reading – CANCELLED

Eating  Nifty after Fifty – Tuesdays, 1:30 – 3:00 pm for 3 sessions with Nicole Richard at Riverview Sobeys Community Room, 1160 Findlay Blvd., Riverview.  First class:  September 30th.  Maximum 15, minimum 5.

Facebook – Tips for New Users – Fridays, 1:30 – 3:00 pm for 2 sessions with Wayne Harrigan at Dieppe Public Library.  First class:  October 3rd.  Maximum 12, minimum 3.

From Quarrymen to Ed Sullivan- An Early History of the Beatles – Mondays, 1:00 – 3:00 pm for 4 sessions with Floyd Anderson at NBCC A2001.  First class:  October 27th.  Maximum 25, minimum 10.

Hoop Fitness – Thursdays, 10:30 – 11:30 am for 4 sessions with Kathy Phillips at St. Pat’s Family Centre, 34 Providence St, Moncton.  First class:  October 2nd.  Maximum 14, minimum 5.

How to Understand the News (despite what our news media tells us) – Thursdays, 1:00 – 3:00 pm for 4 sessions with Graeme Decarie at NBCC A2001.  First class:  October 2nd.  Maximum 20, minimum 5.

Introduction to Chess – CANCELLED

Introduction to Computers – Mondays, 10:00 – noon for 6 sessions with Dennis Damsell and Judy Johnson at Peoples Park Tower Computer Room.  First classes:  October 20th .  Maximum 6, minimum 2.

Introduction to Western Art History (Section 4) – Wednesdays, 9:30 – 11:30 for 6 sessions with Will Kealy at NBCC A2001.  First class:  October 1st.  Maximum 25, minimum 8.

Men’s Health – Fridays, 9:30 – 11:00 am for 4 sessions with Dr. Greg Donald at NBCC A2001.   First class:  October 10th.  Maximum 18, minimum 3.

Motion is Medicine – Wednesdays, 1:00 – 2:30 pm for 6 sessions with Sharron Steeves at Lakeview Tower, 21 Crystal Drive, Riverview.  First class:  October 1st.  Maximum 15, minimum 4.

The 90 Minute Wine Expert – Wednesday, November 5th, 1:30 – 3:00 pm for one session with Bill Vance at Boardroom of the Coverdale Recreation Center.  Maximum 16, minimum 10.

Sewing Machine Basics:  Create Christmas Crafts – Thursdays, 10:00 – noon for 4 sessions with Marian Thompson at 133 Country Club Rd Riverview.  First class:  November 6th.  Maximum 5, minimum 5.

Tai Chi Dong Taijiquan – Tuesday, 10:30 – 11:30 am for 5 sessions with Huguette Lagace at Rose Hall PPT.  First class:  September 29th.  Maximum 8, minimum 5.

Themed Tablescapes and Decorating Ideas  – Wednesdays, 10:00 – noon for 3 sessions with E. Lorraine MacLeod at NBCC A2001.  First class:  November 12th.  Maximum 20, minimum 10.

Veterinarian Talks – Mondays, 1:30 – 2:30 pm for 3 sessions with Dr. Lethan  Dwan at NBCC A2001.  First class:  October 6th.  Maximum 15, minimum 5.

Sackville

Badminton – Thursdays, 10:30 – noon for 6 sessions with Harold Popma and Bill Evans at the Middle Sackville Baptist Church.  First class:  October 16th. Maximum 12, minimum 4.

Basic  Cooking for Men and Women for Fun! – Tuesdays, 9:00‐11:00 am for 6 sessions with Ray Dixon at Middle Sackville Baptist Church Kitchen.  First class: September 30th.  Maximum 10, minimum 4.

Behind the Curtain – Mondays, 11:30 – 1:00 pm for 4 sessions with Stephen Puddle at the Lafford Classroom.  First class:  October 20th.  Maximum 10, minimum 7.

Colourful Fall Hikes for Seniors – Fridays, 10:00 am for 5 sessions with Cy Bernard and Roy Pierog at various locations.  First class:  October 3rd.  Maximum none, minimum 5.

Gathering Cherished Memories – CANCELLED

Energy: Production & Conservation – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 4 sessions with various presenters, Pravin Varma coordinating at the Lafford Classroom.  First class:  October 2nd.  Maximum 20, minimum 6.

An Exploration of Art History in Canada – Thursdays, 1:30-3:30 pm for 6 sessions with Hart Swedersky at the Lafford Classroom.  First class:  October 30th.  Maximum 15, minimum 5.

Gentle Yoga and Meditation – Mondays, 10:00 – 11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith, Donna Ripley at St Paul’s Anglican Church, Sackville.  First class:  October 6th.  Maximum 20, minimum 5.

Heart to Heart – Tuesdays, 3:00 – 5:00 pm for 4 sessions with Susan Boiduk at the Lafford Classroom.  First class:  October 7th.  Maximum 20, minimum 12.

Reading and Discussion of Charles Dickens’ Bleak House – Mondays, 1:30-3:30pm for 6 sessions with Gerry Bartlett at the Lafford Classroom.  First class:  September 29th.  Maximum 20, minimum 5.

So You Think You Know The Tantramar? – Wednesdays, 1:30-4:00 pm with various presenters, Al Smith and Barb Jardine coordinating at various locations.  First class: September 24th.  Maximum 35, minimum 15.

T’ai Chi –  Thursdays from 3:30 to 5:00 pm for 6 sessions with Alex Whitla at St. Andrew’s Presbyterian Church, Sackville. First class:  October 2nd.  Maximum 30, minimum 5.

Washington/D.C. – Wednesdays, 10:00-noon for 5 sessions with Judith Weiss at the Lafford Classroom.  First class:  October 1st.  Maximum 25, minimum 5.

Windows on Palestine – Tuesdays, 1:30 – 2:30 pm for 4 sessions with Gary MacDonald in the Sackville United Church.  First class:  October 21st.  Maximum 5, minimum 20

Shediac

Beekeeping – Mondays, 10:00 am-noon for 1 sessions with Penny Steeves on October 20 at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum 25, minimum 4.

Beginners Bridge (and maybe some Fine Tuning) – Tuesdays, 1:00 – 4:00 pm for 8 sessions with Joanna LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 30th.  Maximum 28, minimum 4.

Christmas Floral Designs – Wednesdays, 10:00 – noon for 2 sessions with Kim Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  November 19th.  Maximum 12, minimum 4.

Christmas/Winter Cards – Mondays, 10:00 am-noon for 2 sessions with Gisele Julien at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  November 17th.  Maximum 10, minimum 4.

Conversational French – Thursdays, 9:30 – 11:30 am for 8 sessions with Annette LeBlanc-Carroll at Shediac Multipurpose Centre.  First class: October 2nd.  Maximum 12, minimum 6.

Creative Cooking Fun With Grandkids – CANCELLED

Downloading Music – Mondays, 2:00 – 4:00 pm for 2 sessions with Eric Guy at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 27th.  Maximum 10, minimum 4.

Genealogy Percolating?  Beginners:  Take Note! – Wednesdays, 2:00 – 4:00 pm for 2 sessions with Jeffrey Deloughery at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 22nd.  Maximum 15, minimum 5.

The Great War (SENB Perspective) – Wednesdays, 10:00 – noon for 3 sessions with Claude Léger at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 22nd.  Maximum 30, minimum 6.

Knit Wits – Exploring the Therapeutic  Value of Knitting – Tuesdays, 1:30 – 3:30 pm for 5 sessions with Janet Longaphie and Debbie Batog at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 7th.  Maximum 8, minimum 4.

Learning from the Criminal Underground – Wednesday, 10:00 – noon for 2 sessions with Sean Robertson at Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 1, 2014.  Maximum 30, minimum 5.

Nordic Walking – Mondays, 1:00 – 3:00 pm for 3 sessions with Margaret Anne MacBeath and Rich Willis at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 29th.  Maximum 30, minimum 5.

Organ and Tissue Donation – Life Saving Gifts – Mondays, 10:00 – noon for 1 session with Mark Black and Monique McTiernan-Black on October 27, 2014.  Maximum 30, minimum 6.

Planning and Sharing Photo Experiences – Thursdays, 1:00 – 4:00 pm for 6 sessions with Louis Melanson  at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 2nd.  Maximum 8, minimum 4.

Political  Ideologies – Fridays, 10:00 to noon for 8 sessions with Mike Sullivan at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 3rd.  Maximum 15, minimum 6.

Up for Discussion – Current Events – Mondays, 7:00 – 8:30 pm for 6 sessions with Bill Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 29th.  Maximum 25, minimum 10.

Yoga for Seniors (Continuing) –  Tuesdays, 10:00 – 11:00 for 6 sessions with Janet Cameron at the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  September 30th.  Maximum:  14, minimum 4.

Spring 2014

Amherst

Beginner Penny Whistle – Tuesdays from 9:30 am to 11:00 am for 4 sessions with Dean R. Trueman.at the Heated Room at Amherst Stadium, Church Street, Amherst.  First class on 15 April 2014.

Beyond Egg Salad Sandwiches – Thursday 8 May 2014 from 2:30 to 4:30 pm for one session with Patricia Weatherbee at the kitchen at Holy Family Parish Hall, Church Street, Amherst.

Birdwatching Excursions – Wednesdays from 8 am to about 12 noon for 7 sessions with Andrew MacFarlane at various locations.  Group meets at Amherst Stadium or Sackville Information Centre. First class is 23 April 2014.

Diaries of a Shropshire Farmer 1835-1837Thursday, 29 May 2014 from 2:30 to 4:30 pm for one session with Bruce Coates at the classroom at Holy Family Parish Hall, Church Street, Amherst.

Downsizing – Wednesday from 2:30 to 4:30 pm for 5 sessions with various presenters at the Holy Family Parish Hall, Church Street, Amherst.  First class is 30 April 2014.

Drawing with Gil – Mondays from 1:30-3:30 for 5 sessions with Gil Collicott at the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church, Amherst. First class is 28 April 2014. No class Monday 19 May 2014.

Grain Brain Book Discussions – Mondays from 2:30 to 4:30 pm for 5 sessions with Carole Konesky at the Holy Family Parish classroom, Church Street, Amherst.  First class on 28 April 2014. No class on 19 May 2014. Book being discussed is Grain Brain by Dr.David Perlmutter.

Knitting Cables – Wednesday 7 May 2014 from 1:00 to 4:00 pm for one session with Nancy Ralston at 280 Victoria East, Amherst.

Laughing for JoyThursdays from 2:30 to 3:30 pm for 4 sessions with Wallie Simieritsch at Holy Family Parish Hall Classroom, 63 Church Street, Amherst. First class is 24 April 2014.

Rambling History – Thursdays from 10:00 to approximately 12:00 noon for 4 sessions with Leslie Childs at various locations around Cumberland and Westmorland. Meet at 9:30 am in Dayle’s parking lot at the back of the store on Victoria St East in Amherst to facilitate carpooling. First class is 22 May 2014.

Sable Island; A Photo Diary – Tuesday 29 April 2014 from 2:00 to 4:00 pm for one session with Andrew MacFarlane at the Amherst Library amphitheatre.

Spanish Conversation – Tuesdays from 2:30 to 4:30 pm for 4 sessions with Antonia Rubio-Reyes at Holy Family Parish Hall.  First class is 13 May 2013.

Spring Centrepiece Flower Arranging – Thursday 22 May 2014 at 7:00 pm to 9:00 pm for one session with Cathy White at the Bridge Adult Service Centre, 16 Station St, Amherst.

Spring Flowers and Rising Tides – Thursdays for two outings of 2 to 3 hours with Ken and Etta Adams.   On 15 May 2014 at 10:00 am at Lynn Mountain, County Line and on 12 June 2014 at 1:00 pm at Apple River, Edgetts Beach West Beach. .  Meeting places and details are provided in a handout for the course.

Codiac

Accessing New Brunswick Health Services: Hospice Services: Define and Describe local services and how to access them– Monday 5 May 2014 for one session from 2:30 to 3:30 pm with Joanne Adair, Executive Director Hospice Greater Moncton at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.

Accessing New Brunswick Health Services: Long Term Care Assessments and Process – Nursing home Application/Admission Process – Monday 28 April 2014 for one session from 1:30 to 2:30 pm with Patty O’Dell at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.

Accessing New Brunswick Health Services: Palliative Services: Origins and Local Services – Monday 5 May 2014 for one session from 1:30 to 2:30 pm with Patty McQuinn, Palliative CNS at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.

Accessing New Brunswick Health Services: Services of the NB Extramural Care Program and How to Access Them Monday 28 April 2014 for one session from 2:30 to 3:30 pm with Maura Dalton, Manager Horizon SERHA EMP at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.

Basic Digital SLR Photography – Tuesdays from 10:00 am to 12 noon for 6 sessions with Rick Murray at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.  First class is 22 April 2014.

Beginner French Level 1 – Part 1 – CANCELLED 

Beginner French Level 1 – Part 2 Mondays from 1:30 to 3:30 pm for 7 sessions with Sylvia Damsell at People’s Park Tower, 3rd floor lounge, 960 St. Georges Blvd, Moncton. First class is 28 April 2014. Students must have taken Part 1 previously to enroll.

Biking the Trails of Moncton – Fridays from 9:45 am to 12:30 pm for 5 sessions with Catherine Cox and Jean Siddall.  Meet at the Chocolate River Station, 291 Coverdale Rd, Riverview.  First class is 30 May 2014.

Container Gardening – on Tuesday 3 June 2014 from 12:30 to 3:30 pm for 1 session with Mary Coates at Rose Hall in People’s Park Tower, 960 St. Georges Blvd, Moncton.

Conversational French Level 3 Part 3 – Tuesdays from 1:00 pm to 3:00 pm for 5 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library, 333 Acadia Ave, Dieppe.  First class is 22 April 2014.

Decorating 101 Part 2 Wednesdays at 10:00 am to 12 noon for 4 sessions with Lorraine McLeod at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.  First class is 30 April 2014. No class on 21 May 2014.

Design, Make, and Decorate Felted Balls with Needle Felting – Tuesdays from 10:00 am to 12 noon for 2 sessions with Brenda Trafford at Dieppe Library, 333 Acadia Ave, Dieppe.  First class is 13 May 2014.

Gardening with Bob Osborne – Tuesdays from 2:00 to 4:00 pm for 2 sessions with Bob Osborne at NBCC, Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton.  First class is 20 May 2014.

Holistic Keys to Health: support digestion, stress and mental health – CANCELLED

How History Lies to Us From the Beginning to Today – Thursdays from 1:00 to 3:00 pm for 6 sessions with Graeme Decarie at NBCC, Room A2118, 1234 Mountain Road, Moncton. First class is 24 April 2014.

Introduction to Computers – Session 1   Mondays from 10:00 am to 12 noon for 7 sessions with Dennis Damsell at at Peoples Park Tower, Computer Room, 960 St. Georges Blvd, Moncton. First class is 28 April 2014.

Introduction to Computers –  Session 2 (if required)     CANCELLED 

iPad BasicsMust have an iPadCANCELLED

Moncton Heritage Churches – Thursdays from 9:30 to 11:30 am for 5 sessions with various presenters and Joannie R Sichel coordinating.  The first 4 classes are at NBCC Room A2118, 1234 Mountain Rd, Moncton and the final class is at the Peace Centre, 150 Queen Street, Moncton.  First class is 1 May 2014.

Stamp Collecting Part 2 – Tuesdays from 1:00 to 3:00 pm for 2 sessions with Rod Allison at 16 Parkwood Drive, Moncton. First class is 22 April 2014.

Stretch Away Stress – Saturdays from 10:00 am to 11:00 am for 2 sessions with Claudia Roy at St. Pat’s Family Centre, 34 Providence St, Moncton.  First class is 10 May 2014.

Tea and Health:   An Overview of Research on the Potential Health Benefits of Tea – Thursday 8 May 2014 from 10:00 to noon for 1 session with Rhea Gallant at People’s Park Tower, Lorne Preston Room, 960 St. Georges Blvd, Moncton.

The Joy of Music – An Introduction to Various Types of Music – Fridays from 1:00 to 3:00 pm for 4 sessions with Michel Pitre at Long & McQuade Studio, 245 Carson Rd., Moncton.  First class is 2 May 2014.

Theatre for Fun – Wednesdays from 1:00 to 3:00 pm for 5 sessions with Ellen Horsman at Lutz Mountain Meeting House, 3143 Mountain Rd, Moncton. First class is 30 April 2014.

Watercolour Techniques – Fridays from 10:00 am to 12 noon for 4 sessions with Susan Lunney at the Boardroom at the Recreation Department, 55 Briggs Street, Riverview.  First class is 25 April 2014.

Sackville

Chronic Pain Management – Tuesday 29 April 2014 from 10:00 to 12 noon for 1 session with Krista E. Phillips at Lafford Classroom, back entrance at 16 Lorne Street, Sackville.

Computer Basics  Thursdays from 1:30 to 3:30 pm for 6 sessions with Norm G. Huffman at Lafford Classroom, back entrance at 16 Lorne Street, Sackville. 24 April 2014 to 29 May 2014.

Eight Countries in One Go – Fridays from 1:30 to 3:30 pm for 4 sessions with Joanne and Joseph Koot in the Lafford Classroom, back entrance at 16 Lorne Street, Sackville.  25 April 2014 to 16 May 2014.

Gardening – Tuesdays from 1:30 to 3:30 for 6 sessions with various instructors and co-ordinated by Heather Patterson at various garden sites. 29 April 2014 to3 June 2014.

Gentle Yoga and Meditation – Mondays from 10:00 am to 11:00 am for 4 sessions with Sherry Smith, Donna Ripley at St Paul’s Anglican Church, Sackville.  28 April 2014 to 26 May 2014. No class on 19 May 2014.

Legacy of Life: Tissue and Organ Donation – Tuesday  22 April 2014 for 1 session from 10:00 to 11:30 am with Susan E Boiduk at the Lafford Classroom, back entrance at 16 Lorne Street, Sackville

Relaxed Cycling (or Hiking) for Seniors – Fridays from 10:00 to 12 noon for 6 sessions with Cy V. Bernard, Roy F. Pierog.  25 April 2014 to 30 May 2014.  This is a cycling course but hiking will be done if weather conditions warrant.

Sackville Heritage Architecture – Mondays from 2:00 to 4:00 pm for 3 sessions with Azi Joulaie and Erin Steuter at Lafford Classroom, back entrance at 16 Lorne Street, Sackville.  21 April 2014 to 5 May 2014.

So You Think You Know the Tantramar –  (Handout Page 2)– Wednesdays from 1:30 to 4:30 pm for 6 sessions with Allan D. Smith and Barbara Jardine at various locations.  23 April 2014 to 28 May 2014.

T’ai Chi –  Thursdays from 3:30 to 5:00 pm for 6 sessions with Alex Whitla at St. Andrew’s Presbyterian Church, Sackville. 24 April 2014 to 29 May 2014.

Tennis – Tuesdays and Thursdays from 2:00 to 4:00 pm for 8 sessions with Art and Anne Miller at Mount Allison tennis courts. 3 June 2014 to 26 June 2014.

Shediac

Art Gallery Tour and Etching Demo and Display by Bob Morouney – Thursday 5 June 2014 from 2:00 to 4:00 pm for one session with Kathy Thurston at the Tignish Bridge Art Gallery, 3654 Hwy 366, Sunrise Trail, Amherst, NS.

Cake Decorating – CANCELLED 

Computers – Interacting with a Digital SocietyFridays from 9:00 to 12 noon for 8 sessions with Jeremie Landry at the Shediac Multipurpose Centre.  First class 25 April 2014.

Cool Cards– Making All Occasion Cards – Mondays from 10:00 am to 12 noon for 2 sessions with Gisele Julien at the Shediac Multipurpose Centre. First class is 28 April 2014.

Creating PowerPoint Slides (Handout page 2) – Wednesdays from 1:30 to 3:30 pm for 5 sessions with Eric Guy at the Shediac Multipurpose Centre, Room E.  First class 30 April 2014.

Estate Planning – Monday 28 April 2014 from 1:00 to 3:00 pm for one session with Wade Hamilton at the Shediac Multipurpose Centre.

Floral Design Basic Techniques – What to do with Cut Flowers – Monday 2 June 2014 from 1:00 to 3:00 pm for one session with Karen Mills at the Shediac Multipurpose Centre Room E.

Fun with Hypertufa! (Make your own garden pot) – Monday 12 May 2014 from 1:00 to 4:00 pm for one session with Dale I Savoie at the Shediac Multipurpose Centre.

Great Moments in Shediac Bay History – Thursday from 9:00 to 11:00 am for 6 sessions with Armand G. Robichaud at the Shediac Multipurpose Centre Room E.  First class is 24 April 2014.

Harp Therapy – Wednesday 7 May 2014 from 10:00 am to 11:00 am and Wednesday 14 May 2014 from 10:00 am to noon for 2 sessions with Laurence Marie at the Shediac Multipurpose Centre.

Hotel Shediac Guided Tour – Wednesday 28 May 2014 from 3:30 to 4:30 pm for one session with Nadine Robichaud at the Hotel Shediac.

Knit Wits – Fun and Friendship While Learning from Each Other –   CANCELLED

Mythbusters for Physical Fitness and Aging – Tuesdays from 10:00 to 11:30 am for 2 sessions; 13 May 2014 at the Shediac Multipurpose Centre  and 20 May 2014 at Oceanside Gym, Main Street Shediac with Pauline Boudreau and Jennifer Crook.

Nature Photography, Editing and Posting – Thursdays from 2:00 to 4:00 pm for 4 sessions with Armand Robichaud & Louis Melanson at the Shediac Multipurpose Centre and field trips.  First class is 8 May 2014.

Numismatics  (Coin, Banknote and Medal Collecting)    – CANCELLED

Uno Memento Siciliano (A Celebration and Sharing of Italian Heritage) – Fridays from 2:00 to 4:00 pm for 8 sessions with Beverly Jean Oliver at the Shediac Multipurpose Centre. First class is 25 April 2014.

Yoga for Seniors – Continuing – Tuesdays from 10:00 am to 11:00 am for 4 sessions with Janet Cameron at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 15 April 2014.

 Winter 2014

Amherst

Amherst Industrial History: Rhodes and Curry  – 10:30 am  – 12:30 pm on Fridays for 2 sessions 7 February and 14 February 2014  with Ray Dixon at the Amherst Library

Baking Traditional Oat Cakes   – 6:15 to 8:30 pm on Thursday 27 February 2014 for one session with Sandra Dilman at the Bridge Adult Service Centre.

Book and Movie Discussion: In the Heat of the Night   – for 2 sessions (1) 7:00 to 9:00 pm on Thursday 27 February and (2) 10:30-12:00 noon on Friday 28 February 2014 with Library Staff, Denise Corey at the Amherst Library.

Chair Yoga  – CANCELLED  10:30  – 11:30 am on Wednesdays  for 4 sessions with Sherry Smith and Donna Ripley at the Amherst Stadium. Start Date 5 February 2014.

Drawing with Gil Collicott  – 1:30  – 3:30 pm on Mondays for 5 sessions with Gil Collicott in the Kimble Room-Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church. Start Date 3 February 2014.

Introduction to Ancestry – Library Edition – 10:00  – 12:00 noon on Tuesday 25 March 2014 for one session with Library Staff/Denise Corey at the Amherst Library.

Introduction to Basic Bridge – 1:00  – 3:00 pm on Mondays for 4 sessions with Judy Jonah at Amherst Stadium. Start Date 27 January 2014.

Introduction to Drawing, Focus: Technique and Composition – 9:30 – 11:30 am on Tuesdays for 5 sessions with Shirley Ann Hallee at the Amherst Stadium. Start Date 18 February 2014.

Introduction to Facebook  – 10:00  – 12:00 noon on Friday 21 February 2014 for 1 session with Library Staff/Denise Corey at the Amherst Library.

Introduction to New Figure Fitness – 2:00 – 3:00 pm on Thursdays for 4 sessions with Marcilla Murphy at the New Figure Fitness Centre. Start Date 6 February 2014.

Meditation – 10:30  – 11:30 am on Tuesdays for 4 sessions with Mike Seelye at the Kimble Room-Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church. Start Date 28 January 2014.

Men Can Cook  – 4:30  – 6:30 pm on Thursdays for 3 sessions with Robert Mansour, Wayne Lines and Dick Beswick at the Bridge Adult Service Centre. Start Date 30 January 2014.

Opera Appreciation – 2:00 – 3:30 pm on the Wednesdays before a Metropolitan Opera Live Broadcast with Bev True at the Kimble Room-Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church.  First class is 5 February followed by classes on 26 February, 12 March, 2 April, 23 April and 7 May 2014.

Photo Diary: A Day on the Island of Sark, Channel Islands   – 2:00 – 3:30 pm on Friday 14 February 2014  for 1 session with Mary Lynn Chapman at Amherst Stadium.

 Photo Filing – 10:00 to 11:00 am on Fridays for 2 sessions on 21 February and 28 February 2014 with Mike Gaul at the Kimble Room-Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church.

Rosemailing Rug Hooking Norwegian Flowers   – 1:30  – 3:30 pm on Fridays for 4 sessions with Edie Cole at Edie’s Studio. Start Date 31 January 2014.

Travel Tips for Seniors   – 2:00 – 3:30 pm on Friday on 7 February 2014  for 1 session with Mary Lynn Chapman at Amherst Stadium.

Yin Side with Yin Yoga  – 1:00 – 2:30  pm on Tuesdays for 4 sessions with Stephanie Allen at the YMCA Community Room. Start Date 4 February 2014.

Codiac

A Tale of L’Acadie: The Landscape of Grand Pré  – 2:00 – 3:30 pm on Thursday 6 February 2014 for one  session with Claude DeGrace at NBCC Room A1133.

Be the Best You Can Be After 50 – Celebrate Your Natural Beauty, Exceptional Immunity-Naturally, Healthy Bones, An Introduction to Everyday Essential Oils  – 1:00  –2:00 pm on Fridays for 4 sessions with Mary Yvonne Barry Belliveau at Pear Tree Clinic, 1067 Champlain Street, Dieppe. First class is 7 February 2014.

Beginners French – 1:30  – 3:30 pm on Mondays for 8 sessions with Sylvia Damsell at People’s Park Tower. First class is 27 January 2014.  Maximum 8 students.

Chronic Pain Management Workshop – CANCELLED 1:00 – 3:00 pm on Wednesday 29 January 2014 for 1 session with Krista Phillips at Dieppe Library.

Computers for Beginners, Session 1 – 10:00 – 12:00 noon on Mondays for 8 sessions with Dennis Damsell assisted by Judy Johnson at People’s Park Tower. First class is 27 January 2014.  Maximum of 6 students.

Computers for Beginners, Session 2 – 10:00 – 12:00 noon on Wednesdays for 8 sessions with Dennis Damsell assisted by Judy Johnson at People’s Park Tower. First class is 29 January 2014.  Maximum of 6 students.

Conversational French Level III, Part II  – 1:00  – 3:00 pm on Tuesdays for 5 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library. First class is 28 January 2014.  Maximum of 20 students.

Crossing Cultures: When the World comes to your Neighbourhood  – 1:00 – 3:00 pm on Wednesdays for 3 sessions with Justin Ryan at MAGMA Board Room, Peace Centre, Corner of Church Street and Queen Street. First class is 29 January 2014.

Exploring the Literature of Atlantic Canada – 1:00  – 2:15 pm on Tuesdays for 8 sessions with Mary Hélène Rogers at NBCC Room A1133. First class is 28 January 2014.  Maximum of 12 students.

First Aid for Seniors – Safety in the Home  – CANCELLED 7:00 – 9:00 pm on Wednesdays for 2 sessions 5 February and 12 February, 2014 with Robin True at Riverview Fire Hall.

Introduction to Western Art History, Part III (pre-requisite is Part II)  – 9:30 – 11:30 am on Wednesdays for 4 sessions with Will Kealy at NBCC Room A1133. First class is 29 January 2014.

Staying in Shape Inside While Winter Happens Outside– CANCELLED 1:00 – 2:00 pm on Monday 27 January and Wednesday, 29 January 2014 for 2 sessions with Samantha at St. Pat’s Family Centre, 34 Providence Street. First class is 27 January 2014.  Maximum of 15 students.

Tai Chi Dong Taijiquan Part II  – 9:30  – 11:00 am on Tuesdays for 6 sessions with Huguette G Lagace at Peoples’ Park Tower. First class is 28 January 2014.  Prerequisite: Part I.

Tea and Social Customs  – 9:30  – 11:30 am on Friday, 14 February 2014  for one session with Rhea M. Gallant at Peoples’ Park Tower. Maximum of 10 students.

Travel Tales  – 1:00 – 3:00 pm on Thursdays for 6 sessions with Eric Guy at NBCC Room A1133. First class is 30 January 2014 (no class 6 February). Maximum of 25 students.

Watercolour Techniques  – 10:00 – 12:00 noon on Fridays for 6 sessions with Susan Lunney at Riverview Recreation Department Boardroom, 55 Briggs Drive, Riverview. First class is 31 January2014.  Students bring their own watercolour paper, brushes, paints and water container.

Sackville

Dancing with the STARS – 8:15 – 9:15 pm on Tuesdays for six sessions with Donald MacIntyre at the Curling Club.  First class is 21 January, 2014.

How to Fix Just About Anything –  9:30 – 11:30 am on Wednesdays for 6 or more sessions with Ray Dixon in the Lafford Classroom.  First class is 22 January 2014.

Learn to Crochet – 10:00 – 12:00 noon on Mondays for 5 sessions with Patty Chassé in the Lafford Classroom. First class is 3 February 2014.

Men’s Health — Let’s Talk – 10:30 to 12:00 noon on Thursdays for 4 sessions with Harold Popma and Bill Evans  in the Lafford Classroom.  First class is 23 January 2014.

Paris! Paris! 2014   French conversation inspired by menus, maps and other passports to Paris  – 10:00 to 11:55 am on Tuesdays for 6 sessions with Alex Fancy in the Lafford Classroom. First class is 4 February 2014. Pre-requisite 300 word vocabulary or registration in previous course given by this instructor.

Reading a Modern Novel – The Headmaster’s Wager by Vincent Lam – 1:30 to 2:30 pm on Tuesdays for 4 sessions with Gary MacDonald in the Lafford Classroom. First class is 21 January 2014.

Science in Everyday Life – (Math, astronomy, biology, physics, and chemistry in everyday life) – 1:00 to 3:00 pm on Thursdays for 5 sessions with various presenters in the Lafford Classroom. First class is 23 January 2014.

Snow-Shoeing and Cross-Country Skiing – 10:00 to approximately 12:00 noon on Fridays for 6 sessions with Cy Bernard and Roy Pierog on the Sackville area snowshoe and ski trails. First class is 24 January 2014.

So You Think You Know the Tantramar   Page 1Page 2– 1:30 to 3:30 or 4:30 on Wednesdays for 4 sessions with Al Smith instructor and coordinator at the Lafford Classroom and on field trips to locations around the Tantramar region.  First class is 22 January 2014.

Tai Chi – 3:30 to 5:00 pm on Thursdays for 6 – 8 sessions with Alex Whitla and the St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class 23 January 2014.

War Art – CANCELLED 1:30 – 3:00 pm on Mondays for six sessions with Virgil G. Hammock at the Lafford Classroom.  First class is 20 January 2014.

Well, In My Day – 10:00 to 12:00 noon on Saturday 25 January, 2014 and Tuesday 28 January, 2014  (2 sessions) with various presenters in the Lafford Classroom.

What Did You Think of the Movie Last Night? –CANCELLED – 1:30 – 3:00 every second Friday for seven sessions with Berkeley Fleming and Peter Manchester in the Lafford Classroom. January 24, 31; February 14, 28; March 7, 14, 21, 2014.

Shediac

Arthritis – Chronic Pain Management Workshop –  1:00 -3:00 pm on Monday 24 February 2014 (one session) with Krista Phillips at the Shediac Multipurpose Centre.

Bridge – Opening Leads and Defensive Play for No Trump Contracts– 1:00 to 4:00 pm on Tuesdays for four sessions with Joanna LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre.  First class 28 January 2014.

Cake Decorating: Tips for Frosting Cakes – CANCELLED – 2:00 to 4:00 pm on Friday 7 February 2014 (one session) with a certified baker at Sobey’s Community Room, Shediac.

Dog Whispering – 10:00 to 11:30 am on Mondays for 4 sessions with Pauline Cormier at the Shediac Multipurpose Centre for 3 sessions and at the Rehab Centre for Dogs for one session.  First class is 3 February 2014.

Estate Planning – CANCELLED – 1:00 to 3:00 pm on Monday 3 February with Wade Hamilton at the Shediac Multipurpose Centre.

Gluten Free Maze – 1:00 to 2:30 pm on Friday 31 January 2014 (one session) with dietitian Véronique Maillet at the Sobey’s Community Room, Shediac.

Household Downsizing and Staging  –  1:00 to 3:00 pm on Monday 10 February 2014 for Downsizing  (one session) and 3 March 2014 for Staging (one session) with Kathy A. Sather at the Shediac Multipurpose Centre.  

Mental Wellness and Aging – 1:00 to 3:00 pm on Monday 17 February 2014 (one session) with Charlotte LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre.

Organ and Tissue Donation – Life Changing Gifts!– CANCELLED – 1:00 to 2:30 or 3:00 pm on Monday 27 January 2014 (one session) with Mark Black and Monique McTierran-Black at the Shediac Multipurpose Centre.

Political Systems – Municipal, Rural, Provincial, Federal – How they REALLY work – 10:00 to 12:00 noon on Fridays for eight sessions with Mike B. Sullivan at the Shediac Multipurpose Centre for 6 sessions and 2 field trips.  First class is 31 January 2014.

Travellers’ Tales – Alaska – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday 12 March 2014 (one session) with Eric Guy at the Shediac Multipurpose Centre.

Travellers’ Tales – An East Coaster on Pender Island, BC – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday 12 February 2014 (one session) with Mary B. Campbell at the Shediac Multipurpose Centre.

Travellers’ Tales – Luxembourg – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday  19 February 2014 (one session) with Gisele G. Julien at the Shediac Multipurpose Centre.

Travellers’ Tales – New Zealand and Tasmania – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday 29 January 2014 (one session) with Candy and Jim Learmouth at the Shediac Multipurpose Centre.

Travellers’ Tales – Russia – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday 5 February 2014 (one session) with Lynda and John Jones at the Shediac Multipurpose Centre.

Travellers’ Tales – Safari in Botswana and Zimbabwe – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday 5 March 2014 (one session) with Brenda M. Mitton at the Shediac Multipurpose Centre.

Traveller’s Tales – Single Travel to Europe – Focus on Italy – 2:00 to 4:00 pm on Wednesday  26 February 2014 (one session) with Jo-Anne Belliveau at the Shediac Multipurpose Centre.

Western Medicine vs Complementary Medicine: Pros and Cons – 10:00 to 12:00 noon on Wednesday 29 January 2014 (one session) with Dr. Peter R. Ford at the Shediac Multipurpose Centre.

WRITE NOW!  Writing Today for Tomorrow – 2:00 to 4:00 on Thursdays for eight sessions with Warren Redman at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 30 January 2014.

Yoga for Seniors – 10:00 to 11:00 am on Tuesdays for six sessions with Janet Cameron at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 28 January 2014.

Fall 2013

(Click on the name of a course to see the course outline.)

AMHERST

Aboriginal Awareness – 2:00 to 3:30 on Thursdays for 4 sessions with Louise Goodwin and Emile Gautreau at the Amherst Stadium. First class is October 31. Minimum 4. Maximum 20.

A Civil War Soldier’s Story  – 1:30 to 3:00 on Mondays for 5 sessions with Dick Beswick at Tantramar Community Radio Station (CFTA).  First class is October 21. Minimum is 6, maximum 20.

Chair Yoga and Meditation – 10:30 to 11:30 on Wednesdays in 4 sessions with Sherry Smith and Donna Ripley at Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephens United Church.  First class is October 23.  Minimum 10, maximum 12.

Christie Brothers & Co. – 1863-1969 – A Century of Manufacturing in Amherst – 10:30 to 12:30 on Tuesday October 8 in one session with David Christie at the amphitheatre of the Amherst branch of the Cumberland Public Libraries.  Minimum 5. maximum 20.

Drawing – 1:30 to 3:30 on Mondays in 5 sessions with Gil Colicott at Kimble Room, Heartz Hall.  First class October 21. Minimum 6, maximum 14.

Estate Planning – 9:30 to 11:00 on Tuesday October 22 in one session with Bill Fairbanks at Tantramar Community Radio Station (CFTA). Minimum 6, maximum 20.

How to Grow Food in the Future – 1:30 to 3:30 pm in 4 sessions on Thursdays with Charles Hubbard at Tantramar Community Radio Station (CFTA). First class is October 24. Minimum 4. maximum15.

Introduction to Taoist Tai Chi  – 1:30 to 2:30 on Thursdays in 4 sessions with Gordie LeBlanc at Amherst Shotokan Karate Academy. First class is October 10.  Minimum 4, maximum 20.

Learning to Use Colour Effectively – 10:30 to noon on Mondays in 4 sessions with Phyllis Cameron at Tantramar Community Radio Station (CFTA).  First class is October 21.  Minimum 3, maximum 10.

‘My Dear Alice’- Letters from World War II – 10:30 to 12:30 pm on Tuesdays in 3 sessions with Clare Christie at the Amherst Public Library.  First class is 22 October.  Minimum 4, maximum 20.

‘Oh My Words!’ An Exploration of English Words – Their Origins, History, and Usage – 3:30 to 5:00 on Mondays in 4 sessions with Joan Beswick at Tantramar Community Radio.  First class is October 28.  Minimum 4, maximum 15.

Opera Appreciation – 2:00 – 3:30 pm Wednesdays with Beverly True at Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephens United Church First class: October 2. Minimum 4. Maximum 20.

Origami – the Art of Paper Folding – 1:30 to 3:00 on Wednesdays in 2 sessions with students from Mount Allison Semester Studies in English (MASSIE) at Tantramar Community Radio Station (CFTA). First Session November 27. Minimum 4. Maximum 15.

Rug Hooking – Celtic Design – 1:30 to 3:30 on Fridays in 4 sessions with Edie Leger Cole at the Edie’s Studio on 68 Winston Ave.  First session is October 25. Minimum 4, maximum 8.

Spanish Conversation – 2:00 to 3:30 on Tuesdays for 4 sessions with Antonia Rubio-Reyes at Tantramar Community Radio Station (CFTA).  First class is October 22. Minimum 5. Maximum 12.

Writing and Having Fun with Poetry – 10:00 to noon on Thursdays with Linda Hargrave at Tantramar Community Radio Station (CFTA).  First class is October 24 for 6 sessions. Minimum 2; maximum 10.

CODIAC COMMUNITY (Dieppe, Moncton, Riverview)

Beginner’s French Level 1– 1:30 to 3:30 pm on Mondays for 8 sessions with Sylvia Damsell at Peoples Park Tower. First class is October 21.  Minimum 5, maximum 8.

Conversational French  Level 3 – 1:00 to 3:00 pm on Tuesdays for 6 sessions with Debbie Cooney at Dieppe Library. First class is 8 October.  Minimum 5, maximum 25.

Creating PowerPoint Presentations – 1:00 – 3:00 pm on Wednesdays for 5 sessions with Eric Guy at NBCC.  First class is 16 October.  Minimum 5, maximum 15.

Embroidery Fun – 10:00 to 11:30am on Mondays for 6 sessions with Sheila Horsman at NBCC – A1133. First class on September 30. Minimum 6, maximum 15.

First Stitches in Knitting –CANCELLED

GPS and the Introduction to Geocaching – 2:00 to 4:00 pm on Tuesday 8 October for one session with Matthew Klem and Ken Arsenault at NBCC.  Minimum 5, maximum 25.

Health Related Issues as We Age – 1:00 to 2:30 pm on Tuesdays for 5 sessions with Phyllis Murray at New Brunswick Community College (NBCC) Classroom. First class on 22 October.  Minumum 10, maximum 20.

Introduction to Art History – Part 2 – 9:30 to 11:30 am on Wednesdays for 6 sessions with Will Kealy at NBCC. First class on 9 October. Minimum 5, maximum 20.

Introduction to Centering Prayer and Meditation – 9:00 to 12 noon on Thursdays for 2 sessions with Pierre Ouellette at People’s Park Tower Chapel.  First class on 10 October.  Minimum 5, maximum 15.

Introduction to Chess – CANCELLED

Introduction to Computers (Session 1) – 10:00 to 12 noon on Wednesdays for 8 sessions with Dennis Damsell assisted by Judy Johnson at People’s Park Tower.  First class is 16 OctoberMinimum 2, maximum 6.

Introduction to Computers (Session 2) – 10:00 to 12 noon on Mondays for 8 sessions with Dennis Damsell assisted by Judy Johnson at People’s Park Tower.  First class is 21 October.  Minimum 2, maximum 6.

iPad Basics, (Must Have an iPad) – 10:15 to 12 noon on Tuesdays for 2 sessions with Gerrit Moleman at the Dieppe Library.  First Class on 5 November.   Minimum 5, maximum 10.

Roles and Responsibilities of Municipal Councillors – 10:00 to 12 noon on Friday, 11 October for one session with Brian Hicks at NBCC. Minimum 5, maximum 15.

Sharing our Favourite Books – CANCELLED

Simple Christmas Decorating with Greenery – 1:00 to 2:30 pm on Thursdays for 2 sessions with Karen Mills at NBCC First class is on 14 November.  Minimum 5, maximum 8.

Stamp Collecting 101 – 1:00 to 2:00 pm for 4 sessions on Fridays with Rodney Allison at the NBCC. First class October 11.  Minimum 4, maximum 8.

Tai Chi – 9:30 to 11:00 am on Tuesdays for 5 sessions with Huguette Lagace at People’s Park Tower. First class is 8 October. Minimum 5, maximum 8.

Tax Preparation Tips – 6:30 to 8:30 pm on Tuesday 12 November for one session with Bob Crossman at NBCC.  Minimum 5, maximum 15.

The Lads from Liverpool – 1:00 to 3:00 on Mondays for 4 sessions with Floyd Anderson at NBCC – E1001. First class is 7 October. Minimum 5, maximum 20.

Travel Information for Wandering Boomers – 1:00 – 2:30 pm on Wednesdays for 6 sessions with Carol Harper at Dieppe Library.  First class is 9 October.  Minimum 6, maximum 25.

Understanding the News – 1:00 to 3:00 pm on Thursdays  for 6 sessions with Graeme Decarie at NBCC.  First class 10 October. Minimum 5, maximum 25.

SACKVILLE

Badminton – 10:30 – 12 noon on Thursdays for 4 sessions with Bill Evans and Harold Popma at the Middle Sackville Baptist Church gym.  First class is 7 November.  Minimum 6, maximum 12.

Colourful Fall Hikes for Seniors – 1:00 to 3:00 Fridays for 5 sessions with Roy Pierog and Cy Bernard at various hiking locations.  First hike on 27 September.  Minimum 5, no maximum.

Downsizing – 1:30 to 3:30 pm on Thursdays for 4 – 5 sessions with various presenters in the Lafford classroom.  First class 10 October.  Minimum 5, maximum 25.

Food for Thought  – 10:00 to 11:30 am Thursdays for 3 sessions with Jane Claxton Oldfield at the Lafford Classroom.  First class is 14 November.  Minimum 4, maximum is 25.

Hatha Yoga and Meditation – 10:00 to 11:00 am on Mondays with Sherry Smith and Donna Ripley for 4 sessions at St. Paul’s Anglican Church.  First class is 21 October.  Minimum 10, maximum 25.

Introduction to Spanish – 10:00 to 12 noon on Fridays for 6 sessions with Judith A Weiss in the Lafford Classroom.  First class 25 October. Minimum 5, maximum 20.

Investing– 1:30 to 3:30 pm on Tuesday for 4 – 5 sessions with Pravin Varma in the Lafford Classroom.  First class 8 October.  Minimum 5, maximum 25.

Life’s Important Conversations – 9:30 to 11:30 on Tuesdays for 6 sessions with Layton Fisher in the Lafford Classroom.  First class is 8 October.  Minimum 8, maximum 12.

The Piano Recital – Inside Out – 10:00 to 12 noon on Wednesdays for 5 sessions with Janet Elizabeth Hammock at Skyloft Studio on Devon Ave.  First class is 9 October. Minimum 6, maximum 10.

A Reading and Discussion of Great Expectations by Charles Dickens – 1:30 – 3:30 pm on Mondays for 6 sessions with Gerry Bartlett in the Lafford Classroom.  First Class is 7 October.  Minimum 6, maximum 15.

So You Think You Know the Tantramar – 1:30 pm on Wednesdays for 5 sessions with various presenters and at various locations throughout the Tantramar region.  First class is 9 October.  Minimum 15, maximum 30. 

T’ai Chi in the Afternoon (Yang Style) – 3:30 – 5:00 pm on Thursdays for 8 sessions with Alex Whitla at St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class is 3 October 2013.  Minimum 5, maximum 15.

 SHEDIAC

Aging Gracefully from the Inside Out – 2:00 to 3:30 pm on Wednesdays for 6 sessions with Gail Cumming at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 9 October.  Minimum 4, maximum 25.

Birding 101 – 9:00 to 12 noon on Fridays for 3 sessions with Bob Betts and Norm Belliveau and Bev Taylor at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 11 October.  Minimum 4, maximum 40.

Bridge for Fun and Fine Tuning (American Standard) – 1:00 to 4:00 pm on Tuesdays for 6 sessions with Joanna LeBlanc at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 8 October.  Minimum 8, maximum 20.

Cards for Beginners – Christmas Cards and All Occasion Cards – 10:00 to 12 noon on Mondays  for 2 sessions with Gisèle Julien at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 18 November.  Minimum 4. Maximum 8.

Computers -Interacting Within a Digital Society– 9:00 to 12 noon on Thursdays for 8 sessions with Jeremie Landry at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 10 October.  Minimum 4, maximum 8.

Digital Photography 201 – 9:00 to 11:00 on Wednesday for 7 sessions with Louis Melanson at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 9 October.  Minimum 2, maximum 10.

Felting for Beginners – 1:30 to 3:30 pm on Mondays for 6 sessions with Margaret Anne MacBeath at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 7 October.  Minimum 4, maximum 12.

Historic Places in Greater Shediac – a Virtual Tour –  9:00 to 12 noon on Mondays for 2 sessions with Armand Robichaud at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 7 October.  Minimum 4, maximum 25.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World – 7:00 to 9:00 pm on Mondays for 6 sessions with various presenters at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 7 October.  Minimum 6, maximum 15.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World: Islam – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Riaz Akhtar at the Shediac Multipurpose Centre 7 October.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World: Christianity – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Ed Colqhoun at the Shediac Multipurpose Centre 21 October.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World:  Hinduism – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Pravin Varma at the Shediac Multipurpose Centre 28 October.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World:  Judaism – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Ivan Cohen at the Shediac Multipurpose Centre 4 November.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World:  Buddhism – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Barbara Clayton at the Shediac Multipurpose Centre 18 November.

Philosophy and Traditions of the Major Religions of the World:  Bahai – 7:00 to 9:00 pm on Monday with Sue Rose  at the Shediac Multipurpose Centre 25 November.

The Wise Elder – Making a Difference in Our Community – 2:00 to 4:00 pm on Friday October 25 for 1 session with Bob Stewart at the Shediac Multipurpose Centre.  Minimum 5, maximum 40.

Wellness and Lifestyles – Allergy Sufferers, are you one of them? – 1:00 to 3:00 pm on Thursday, 31 October for one session with Charlotte LeBlanc at Shediac Multipurpose Centre.  Minimum 4, maximum 40.

Wellness and Lifestyles – Cooking for Diabetes – 1:00 to 2:00 pm on Thursday 10 October  for one session with Véronique Maillet at Sobey’s Community Room.   Minimum 4, maximum 40.

Wellness and Lifestyles – Keeping Arthritis at Bay – 1:00 to 3:00 pm on Thursday 17 October for one session with Dr. Peter Ford at Shediac Multipurpose Centre.  Minimum 4, maximum 40.

Wellness and Lifestyles – Planning and Navigating Long Term Care Concerns– 1:00 to 3:00 pm on Thursday for one session on 24 October with Bev Taylor and Pauline Bourque at Shediac Multipurpose Centre.  Minimum 8, maximum 40.

Wellness and Lifestyles – Wills and Power of Attorney – 9:00 – 11:00 am on 18 October for one session with Tina Mazerolle at the Shediac Multipurpose Centre.  Minimum 5, maximum 25.

Writing for Fun and Creativity – 10:00 to 12 noon on Fridays for 6 sessions with Heather Mabey at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 11 October.  Minimum 4, maximum  12.

Yoga – 10:00 to 11:00 am on Tuesdays for 6 sessions with Janet Cameron for 6 sessions at the Shediac Multipurpose Centre.  First class is 8 October.  Minimum 4, maximum 15.

Spring 2013

Amherst

Beaded Moccasin Making – 10:00 am – 2:00 pm Mondays with Ali Squire in the CFTA-Tantramar Community Radio Station Boardroom.  First class:  April 22 (4 sessions).  Maximum:  10 (min. 4).

Christie Brothers and Company – 1863-1969 – A Century of Manufacturing in Amherst – 1:30 pm Tuesday, May 7th with David Christie in the heated room at the Amherst Stadium, Church St.  Maximum:  20 (min. 5).

Creative Writing – 10:00 am – 12:00 pm Thursdays with Linda Hargrave in Tantramar Community Radio Board Room.  First class:  April 25th (6 sessions).  Maximum:  10 (min. 2).

Drawing – 1:30-3:30 pm Mondays with Gil Collicott in Trinity-St. Stephen’s United Church.  First class:  April 22nd (5 sessions).  Maximum:   14 (min. 6).

E-readers Made Easier – 1:30 – 3:30 pm Friday, April 26th (one session only) with Denise Corey at the Cumberland Public Library.  Maximum:  8 (min. 2).

Geological History – 2:00  –  3:30 pm Fridays with Don Oram in Tantramar Community Radio Board Room.  First class:  April 26th (3 classes).  Maximum:  15 (min. 2).

Laughing for Good Health – 1:30 – 2:30 pm Wednesdays with Wallie Simieritsch in Kimble Room in Heartz Hall at Trinity St. Stevens United Church.  First class:  April 24th(4 sessions).  Maximum:  20 (no min.).

Nutritious Cooking for One – 6:00 to 8:00 pm Thursdays with Carole Konesky in the Bridge Workshop Kitchen.  First class:  April 25th (4 sessions).  Maximum:  10.  There will be a fee of $20 per student to be paid at registration.

Of Legal Interest  – 2:00 – 4:00 pm Mondays with Morris Haugg in Trinity-St. Stephen’s United Church.  First class:  April 15th (8 sessions).  Maximum:  none (min. 6).

Spanish Conversation – Level 2 – 2:00 – 3:30 pm Tuesdays with Antonia Rubio-Reyes in Tantramar Community Radio.  First class:  April 23rd (4 sessions).  Maximum:  none.

Spinning Through Time – 1:00 – 2:30 pm Wednesdays with Helen Dyer in Tantramar Community Radio Board Room.  First class:  April 24th (4 sessions).  Maximum:  6 (min. 3).

Spring Flowers and Rising Tides – Saturday mornings with Etta and Ken Adams along the Fundy shore.  First class:  April 13th (7 sessions).  Maximum:  30 (min. 10).

Staging Your Home: Preparing to Sell – 3:00 to 4:30 p.m Mondays with Carole Konesky in Tantramar Community Radio Board Room. First class:  April 22nd (4 sessions).  Maximum:  20 (min. 4).

Urban Flora – What is that tree? – 9:30 am to 12:00 pm Saturday, June 1st (one class only) with Bill Fairbanks starting at the Cumberland County Museum.  Maximum:  10 (min. 4).

Codiac Community (Dieppe, Moncton, and Riverview)

Be the Best You Can  Be after 50! – 10:30 am – 12:00 pm Fridays with Stephanie Allen, Sharon Allen, Dr. Melissa Blake in the Pear Tree Clinic.  First class:  May 3rd (3 sessions).  Maximum:  15 (no min.).

Creative Fabric Recycling for Summer Fun – CANCELLED

Decorating 101 – 12:00-1:30 Wednesdays with Lorraine MacLeod in NBCC Room A1133.  First class:  April 24th (6 sessions).  Maximum:  20 (min. 10).

Designing Your Own Terrarium – 2:00 – 4:00 pm May 6th (1 Session) with Haidee Robertson in NBCC Room A1133.  Maximum:  8 (min. 4).

Energize Yourself with an Introduction to Healing Touch (energy-based therapy) – 10:00 – 12:00 pm Tuesdays with Jeanne Balcom in Dieppe Library.  First class:  May 7th (2 sessions).  Maximum:  10 (min. 6).

Getting to Know Your Samsung Tablet Part II – 6:30 – 7:30pm Tuesdays with Emily O’Reilly in the Riverview Fire and Rescue. Must have done first session in the winter.  First class:  April 23rd (1-2 weeks as needed).  Maximum:  8 (min. 5).

Holistic Keys to Health – 11:00 – 12:30 pm Tuesdays with Heather Drummond in NBCC Room A1133.  First class:  May 21st, (3 sessions).  Maximum:  10 (min. 4).

Introduction to Geocaching – 2:00- 4:00 pm Monday April 29 (1 session only) with Matthew Klem and Ken Arsenault in NBCC Room A1133.  Maximum:  30 (min. 4).

Introduction to the Performing Arts in the Greater Moncton area – POSTPONED TO FALL

Introduction to Western Art History – 9:30 – 11:30 am Wednesdays with Will Kealy in NBCC Room A1133.  First class:  April 17th   (8 sessions).  Maximum: 20 (min. 5).

Ipad:  the Basics – 10:15-12:00 Tuesdays (two 2  hour courses each with 5 people) with Gerrit Moleman in Dieppe Library  First class:  April 23 (2 sessions).  Maximum:  10.

Know Your Food and How to Cook It – 10:00-12:00 pm Thursdays with various presenters in various locations.  First class:  April 11th (3 sessions).  Maximum:  10 (min. 4).

Not catching enough ZZZ s? – 2:00 – 4:00 pm Monday, May 13th (1 Session) with Michele Morrison in NBCC Room A1133.  Maximum:  25 (min. 10).

Pickleball for Beginners (basics of the fastest growing sport for seniors) –  CANCELLED

Tai Chi – 10:00 – 11:30 am Thursdays with Huguette  Lagace in the Dieppe Library.  First class:  April 18th (5 sessions).  Maximum:  8 (min. 4).

Travel Tips for Seniors: The Sequel – 2:00 – 4:00 pm Wednesdays with Wayne Harrigan and Eric Guy in NBCC Room A1133.  First class:  April 17th (5 sessions).  Maximum:  none (min. 2).

Understanding Coffee Making – 2:00 – 4:00 pm May 10th (1 session) with Terry Montague at the Codiac Cafe.  Maximum:  12 (min. 4).

Walking the Trails of Greater Moncton – 1:00 – 4:00 pm Tuesdays with Catherine Cox and Jean Siddall at various trails.  First class:  April 30th (6 sessions).  Maximum:  none (min. none)

Sackville

Aprons for All Occasions – CANCELLED

Bead Crochet and More – 9:30 – 11:30 Wednesdays with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  First class:  April 24th (4 sessions).  Maximum:  10 (min. 5).

Bird-watching for Beginners – 10:00 to 12:00 pm Wednesdays with Andrew Macfarlane in the Lafford Classroom.  First class:  April 17th (6 sessions including early Wednesday morning field excursions).  Maximum:  10 (min. 5).  The course includes field trips in the Tantramar area.

Chair Caning – 10:00 am Thursday, April 18th with Michael Capper in the Lafford Classroom for the first half day meeting and in Michael’s home for the one day practicum.  Maximum:  12 (min. 4).

Everything You Wanted to Know about Shale Gas and Were Afraid to Ask!  –2:00 – 4:00  pm Tuesdays in the Lafford Classroom.  First class:  April 16th (3 sessions).  Maximum:  20 (min. 8).  Are you curious about the debate over shale gas exploration in New Brunswick? Have you seen or heard reports in the news and elsewhere about the potential benefits and risks and wondered what it was all about? If so, then this course might be for you.

Getting Centred: the hidden power of the heart – 6:30 – 8:00 pm Wednesdays with Alison Hart in the Lafford Classroom.  First class:  April 17th (4 sessions).  Maximum:  12 (min. 6).  Modern science and the knowledge and practices of ancient Hawaiian elders have come together to help us deal with stress.  This course offers an introduction to both systems.

Hatha Yoga and  Meditation – 10:00 – 11:00 am Mondays with Sherry Smith and Donna Ripley in St. Paul’s Anglican Church.  First class:  May 6th (4 sessions).  Maximum:  none (min. 10).

Intermediate Bridge:  Improving your Judgement I – 7:00 – 9:00 pm Thursdays with Anne Posch and Jonathan Shute in the Lafford Classroom.  First class:  April 18th(4 sessions).  Maximum:  20 (min. 8).

Introduction to Digital Literacy (Computer Basics) I and II– 12:30 – 2:30 and 3:00 – 5:00 pm Thursdays with Norm Huffman in the Lafford Classroom.  First class:  April 18th (6 sessions).  Maximum:  8 (min. 4).

Introduction to T’ai Chi (Yang style) – 3:00 – 4:30 pm Thursdays with Alex Whitla in the basement of St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class:  April 25th (6 sessions).  Maximum:  12 (min. 5).

Lettuce:  grow our salads in all seasons – 2:00 – 3:30 pm Wednesdays with Norm Hunter in the Open Sky Cooperative.  First class:  April 10th (2 sessions).  Maximum:  12 (min. 6).   This course will give you an overview of how to grow lettuce in all seasons, even in our climate!

Making a Scrap Quilt – 9:00 – 12:00 pm Tuesdays with Joan Blakney in Lafford Classroom.  First class:  May 7th (4 sessions).  Maximum:  10 (min. 4).  Your creation can be a small as a runner or as large as a queen size bed quilt, depending on your ambition!

The Play’s The Thing! – 1:30 – 3:30 pm Fridays with Stephen Puddle in the Lafford Classroom.  First class:  May 3rd (4 sessions).  Maximum:  16 (min. 6).  Class participants will be studying a play and learning how it goes from the written page to performance.

Relaxed Cycling for Seniors – 10:00 – 12:00 pm  Fridays with Cy Bernard and Roy Pierog in Sackville area.  First class:  April 26 (6 sessions).  Maximum:  none (min. 4).

So You Think You Know the Tantramar? – Monday afternoons.  First class:  April 22nd at Tantramar Wetlands Centre at TRHS  Second:  May 6th at the Owens Art Gallery –  Hidden Gems of the Owen’s Art Gallery – the inner workings, including a tour behind the scene and a hands-on exercise.  Maximum:  30 (min. 15).

Tennis – 2:00 – 4:00 pm Tuesdays and Thursdays with Art and Anne Miller on the Sackville Tennis Courts.  First class:  June 4th (2 sessions per week for 3 weeks).  Maximum:  12 (min.  4).

Tribalism, Conquest and Colonialism – or – How did we get here, Ollie? – 1:30 – 3:30 pm Mondays with Donna Capper in the Lafford Classroom.  First class:  April 15 (3 sessions).  Maximum:  20 (min. 8).  This course is a brief history of the Middle East, in particular Israel, The West Bank and Jordan.  It will attempt in three sessions to illustrate why the peoples of these lands continue to experience difficulties to this day.

Shediac

Art Tours with Local Artists – 1:30 – 2:30 pm Wednesdays with Judi Robichaud and Sandra Wallace in various art galleries.  First class:  April 17 (5 sessions).  Maximum:  12 (min. 4).

Cardiovascular Health – 2:00 – 4:00 pm Friday April 26 (1 session) with Charlotte LeBlanc in the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  none (min. 4).

Computers for Beginners – 9:00 am – 12:00 pm Thursdays with Jeremie Landry in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 18th (8 sessions).  Maximum:  8 (Min. 4).

Creating PowerPoint Slide Shows – 2:00 – 4:00 p.m Tuesdays with Eric Guy in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 16th (4 sessions).  Maximum: 7 (min. 4).

Digital Photography 201 – Better Pictures “in the Field – 9:00 – 11:00 am Wednesdays with Louis Melanson in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 17th (6 weeks).  Maximum:  10 (min. 2).

Downsizing and Staging your Home – Top tips from industry pros – 2:00 to 4:00 pm on  Monday  April 29th (1 session) with Ken Carroll and Sandra Wallace in the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum: 15 (min. 4).

Garden Tours in Greater Shediac – 10:30 – 12:00 pm Wednesdays with Judi Robichaud in various locations.  First class:  May 22nd (5 sessions).  Maximum:  12 (min. 4).

Recipes for Inner Peace – Tools to help make sense of who we are now – 2:00 – 4:00 pm Thursdays with Warren Redman in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 18 (3 sessions).  Maximum:  12 (min. 4).

Tai Chi – Introduction to Taoist Tai Chi – 9:00 to 10:30 am Mondays with Maria Gillespie in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 15th (8 sessions).  Maximum:  25 (min. 6).

Taste and Learn…Salad Dressings and Salads – 2:00 – 3:30 pm Friday, May 3rd(one session only) with Véronique Maillet in Shediac Sobeys Community Room.  Maximum:  20 (min. 5).

Teas of the World – Introduction to Tea – 9:30 -11:30 am Fridays with Rhéa Gallant in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 19th (2 sessions).  Maximum:  14 (minimum 4).

Tours of Industries and Services for Greater Shediac – Thursday at various times and locations with Bev Taylor (Facilitator).  First class:  May 2nd (5 sessions).  Maximum:  10 (min. 4).  The class will tour Boulangerie francaise  the Planning Commission, District 7 , Shediac Sewage Commission,  Brew Chez Nous Culinary Wines and Winemaking, and CJSE Radio Station

Yoga for Seniors – 10:00 – 11:00 am Tuesdays with Janet Cameron in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  April 16th (6 sessions).  Maximum:  15 (min. 4).

Winter 2013

Amherst

Beginner Quilting – 1:30-3:30 pm Tuesdays with Phyllis Cameron in heated room in the stadium.  First class: January 29th (6 weeks).  Maximum:  8 (min. 3).

Bowling 101 – 1:00-3:00 pm Mondays with Doug Thompson in King Pin Bowling Limited, 5 Gerard Ave.  Classes:  March 4th and March 11th.  Maximum:  40 (min. 4).

Chair Yoga and Meditation – 10:00-11:00 am Wednesdays with Sherry Smith and Donna Ripley in Tantramar Community Radio Board Room.  First class:  February 6th (4 weeks).  Maximum:  12 (min. 10).

Coronation Street: The History and the Mystery – 2:00- 3:30 pm Fridays with Connie Rose in Tantramar Community Radio Station Board Room.  First class:  February 22 (3 weeks) (Feb. 1, 8, and 15).  Maximum:  10 (min. 5)

Counted Cross Stitch: An Experience in Needlework – CANCELLED

Drawing – 1:30-3:30 pm Mondays with Gil Collicott in Kimball Room, Heartz Hall, Trinity – St. Stephen’s United Church.  First class:  January 28th (5 weeks).  Maximum:  8 (min. 6).

Eat, Sleep, Breathe:  the Art of Living – 10:30 -12:00 pm   Mondays with Stephanie Allen in Gateway Development, 31 Church St., Amherst.  First class:  February 4th (3 Weeks).  Maximum:  8 (min. 6).

Getting to Know Your Breadmaker – 10:30-12:00 pm on Tuesday, January 22ndwithCarol Oram and Jane Wood (one class only) in Tantramar Community Radio Station Board Room.  Maximum:  10 (min. 4).

Ins and Outs of Travel Planning and Booking Online – 1:30-3:30 pm Thursdays with Ed Childs in Tantramar Community Radio Station Board Room.  First class:  January 31st (2weeks).  Maximum:  12 (min. 2).

Introduction to Basic Tools – 10:00-11:30 am Wednesdays with David Wood at 443 Green Road, Tidnish Bridge.   First class:  February 6th (4 weeks).  Maximum:  8 (min. 4).

Introduction to Blogging with Word Press – 10:30-12:00 pm Wednesday, January 23 with Deanne Fitzpatrick in Deanne Fitzpatrick Rug Hooking Studio, 33 Church St. (one class only).  Maximum:  10 (min. 3).

Introduction to Facebook – 10:00-12:00 pm Friday, February 15th with Denise Corey and/or Library Staff in Amherst Branch of the Cumberland Public Libraries (one session only).  Maximum:  8 (min. 2).

Introduction to Knitting – 2:00–3:30 pm Thursdays with Carol Oram in Tantramar Community Radio Board Room.  First class:  February 14th (4 weeks).  Maximum:  8 (min. 4).

Introduction to Taoist Tai Chi – 1:30-2:30 pm Thursdays with Nikki and Wayne Slade and Gordie LeBlanc in Amherst Shotokan Karate Academy .  First class:  February 7th (4 weeks).  Maximum:  20 (min. 4).

Introduction to Wii – 10:00-12:00 pm Friday, February 8th with Chantelle Taylor in the Amherst Branch of the Cumberland Public Libraries (one class only).  Maximum:  12 (min. 2).

Making Bread and Soup – 1:00–6:00 pm Saturday, March 9, 2013 with Carol Oram and Jane Wood in Bridge Adult Service Centre, 16 Station Street (one class only).  Maximum:  10 (min. 4).

Opera Appreciation – 2:00–3:30 pm Wednesdays with Beverly True in Tantramar Community Radio, 141 S. Victoria St. E, Amherst.  First class:  January 16th (This course is be offered in fall, winter, and spring – the dates will be the Wednesday prior to the Met broadcast of each opera.).  Maximum:  20.  CLASS IS FULL, CONTINUING FROM THE FALL

Proverbs, Parables and Other Sayings:  Are They Useful Wisdom? –CANCELLED

Rug Hooking:  Design a Geometric – 1:00-3:00 pm Thursdays with Edie Leger-Cole in Edie’s Studio, 68 Winston Ave. Amherst.  First class:  February 7th (4 weeks).  Maximum:  8 (min. 5).

Secrets, Society & War Book Discussion – CANCELLED

Stamp Collecting for Fun and Non-Profit:  An Introduction to Stamp Collecting– 1:30-3:00 Mondays with Brian Faught in Brian’s home.  First class:  January 28th (6 weeks).  Maximum:  16 (min. 5).

Topics of Historical Interest – 1:30-3:00 pm Mondays with various presenters in Heated room at the Stadium.  First class:  February 4th (3 weeks).  Maximum:  20 (min. 5).

Uncle Ed’s Coin Collection – 9:00-12:00 pm Tuesday, February 5 and Friday, February 8th with Ralph Belliveau in Tantramar Community Radio Station.  Maximum:  12 (min. 4).

Codiac Community (Dieppe, Moncton, Riverview)

Conversational French Level 3 – 2:00-4:00 pm Tuesdays with Debbie Cooney & Gisele Moleman in Sobey’s Community Room, Vaughan Harvey.  First class:  January 29th (5 weeks).  Maximum:  25 (min. 6).

Dress Your Table up with ‘Take Four’ Placemat Set: The Xquisite Block Quilt Pattern – 1:00-3:00 pm Thursdays with Kathy Roth in Riverview Rec Center.  First class:  February 14th (2 weeks).  Maximum:  6 (min. 2).

Enjoying Retirement without Breaking the Budget or the Bank – CANCELLED

Four Lads From Liverpool – 1:30-2:30 pm Tuesdays with Floyd Anderson in NBCC Room A1133.  First class:  January 29th (4 weeks).  Maximum:  15 (min. 5).

Getting to Know Your Samsung Tablet – Course 1 – 6:30-7:30pm Tuesdays with Emily O’Reilly in Riverview Library.  First class:  January 29 (2 weeks).  Maximum:  15 (min. 5).

Course 2 – Thursday, January 31, Riverview Library and Thursday, February 7, Riverview Firehall

Hybrid Racketball for Beginners – CANCELLED

It’s Your Money: Taxes, Estates, and Legal issues – 6:30 – 8:30 pm Wednesday, January 30th with various presenters in NBCC Room A1133.  Four sessions. Maximum:  15 (min. 4).

Listening with New Ears:  The Greatest Music & Musicians of the 20th Century – 2:00-3:00 pm Mondays with Allan Francis in NBCC Room A1133.  First class:  January 28 (8 weeks).  Maximum:  30 (min. 12).

Making Cards and Scrapbooking for beginners – 10:00-12:00 pm Mondays with Gisele Julien in NBCC Room A1133.  First class:  January 28 (2weeks).  Maximum:  15 (min. 4).

New Brunswick Irish History & Genealogy – 10:00-11:30 am Fridays with Linda Evans in Thomas Williams House, 103 Park Street, Moncton.  First class:  January 25th(2 weeks).  Maximum:  10 (min. 4).

Now I Have Hundreds of Digital Photos – How do I Organize, Improve and Share Them? – 10:00-12:00 pm Wednesdays with Graham Hobster in NBCC Room A1133.  First class:  January 30th (3 weeks).  Maximum:  15 (min. 4).

Pencil Portraits – Draw Your Favourite Person or Pet – 2:00-4:00 pm Wednesdays with Jim Rae in Riverview Rec Center Boardroom.  First class:  January 30th (8 weeks).  Maximum:  12 (min. 4).

People Photography:  Shoot, Edit Your Favourite People – 12:30-2:00 pm Fridays with Jeanne Whitehead in NBCC Room A1133.  First class:  February 1st (4 weeks).  Maximum:  15 (min. 4).

Pickleball for Beginners – Basics of the Fastest Growing Sport for Seniors – 10:00-11:00 am Fridays with Ashley Arrowsmith in Coverdale Rec Centre, Riverview.  First class:  January 25th (2 weeks).  Maximum:  12 (min. 4).

Seniors and Today’s Technology – 10:00-12:00 pm Tuesdays with Gerrit Moleman in Dieppe Library.  First class:  January 29th (5 weeks).  Maximum:  20 (min. 10).

Series of Health Lectures: Osteoporosis, Diabetes, Arthritis, Alzheimer –CANCELLED

Stories from Canadian History You Never Learned in School – 10:00-12:00 pm Thursdays with Graeme Decarie in NBCC Room A1133.  First class:  January 31 (6 weeks).  Maximum:  20  (min. 5).

Travel Tips For Seniors – 2:00-4:00 pm Wednesdays with Wayne Harrigan and Eric Guy  in NBCC Room A1133.  First class:  January 23rd (5 weeks).  Maximum:  None (min 6).

Watercolour Techniques – 10:30-12:00 pm Fridays with Susan Lunney in Riverview Rec Center.  First class:  February 8th (6 weeks).  Maximum:  10 (min. 4).

Sackville

Collections : The Fun & Pleasure of Collecting – CANCELLED

Curling for Seniors – 1:00-2:30 pm Wednesday, January 23rd with Sharon and Don MacIntyre  in the Sackville Curling Club.  First class:  January 23rd (8 weeks).  Maximum:  24 (min 4).

Current Health Issues: More Questions Than Answers – 10:00–12:00 pm Wednesdays with Harold Popma in the Lafford Classroom.  First class:  January 23rd(6 weeks).  Maximum:  16 (min. 8).

Fiber and Cloth – An Introduction – 10:00-12:00 pm Fridays with Patty Chassé in Lafford Classroom.  First class: January 25th (4 weeks)  Maximum:  6 (min. 2).

Introduction to Digital Literacy (Computer Basics) Level 1 and II – 12:30-2:30 pm and 3:00-5:00 pm Thursdays with Norm Huffman in Lafford Classroom.  There are two classes – the 12:30 pm class is the very basic course and the 3:00 pm class is slightly more advanced.  First class:  February 7th (6-8 weeks).  Maximum:  8 (min. 4).

Jazz Appreciation by Every Possible Means – 1:30-3:30 pm Mondays with Berkeley Fleming in the Lafford Classroom.  First class:  January 21st (8 weeks).  Maximum:  15 (min. 8).

Life Drawing for Intermediate Level Artists – 1:00-3:00 pm Tuesdays with Peter Manchester in his home (8 Pickard Place, Sackville). First class:  January 29th (6 weeks).   Maximum:  8 (min. 6).

Long Distance Genealogy Research – a Cooperative Workshop Approach – 9:30-11:30 am Thursdays with Barb Jardine in the Lafford Classroom.  First class:  January 31st (3 weeks).  Maximum:  15 (min. 10).

Minerals and Rocks – 1:30-3:30 Fridays with Don Hattie in the Lafford Classroom.  First class:  January 25th, then February 15th to March 15th (6 weeks).  Maximum:  10 (min. 4).

Paris! Paris! – French Conversation – 10:00-12:00 pm Tuesdays with Alex Fancy in Lafford Classroom.  First class:  January 22nd (6 weeks).  Maximum:  20 (min. 4).

Re-upholstery – 9:00-11:00 am Mondays with Pat Dixon in the Lafford Classroom.  First class: January 21st (8 weeks).  Maximum:  8 (min. 2).

River Cruising the Rhine and Danube – Our Experiences – 1:30 – 3:00 pm Fridays with Elaine and Al Smith in the Lafford Classroom, February 1st and 8th (2 weeks only).  Maximum:  25 (min. 4).

Seniors’ Cross-Country Skiing and Snowshoeing – 10:00 am Fridays with Cy Bernard and Roy Pierog in the Sackville area.  First class:  January 25th (5 weeks).  Maximum:  none (min. 15).

T’ai Chi in the Afternoon  (Yang style) – 3:00–4:30 pm Thursdays with Alex Whitla in basement of St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class:  January 24th (6 weeks).  Maximum:  12 (min. 5).

Windows on China – 1:30-2:30 pm Wednesdays with Gary MacDonald in the Lafford Classroom.  First class:  January 23rd (6 weeks)  Maximum:  15 (min. 5).

Shediac

Bridge Basics – 1:00-4:00 pm Tuesdays with Joanna LeBlanc in the Shediac Multipurpose Centre.  First class: January 29th (8 weeks).  Maximum:  24 (min. 4).

Cooking for One (or Two) – 1:00-3:00 pm Thursday, January 31st  with Véronique Maillet, Registered Dietitian in the Sobey’s Community Room (Shediac) (one class only).  Maximum:  25 (min. 6).

Digital Photography – Better Pictures – Great Memories – 9:00-11:00 am Wednesdays with Louis P Melanson in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 23rd (6 weeks).  Maximum:  8 (min. 3).

Estate Planning – 2:00–4:00 pm Thursday, February 21st (single session) with Wade Hamilton in Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35 (min. 6).

Introduction to Centering Prayer Meditation – 10:00-12:00 pm Thursdays with Dr. Pierre Ouellette in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 31st (8 weeks).  Maximum:  20 (min. 4).

Health and Lifestyle Series – 1:00-3:00 pm Wednesdays with various presenters in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 30th (5 weeks).  Maximum:  20 (min. 4).

Music Appreciation and Concert Series – 2:00-4:00 pm Tuesdays with various musicians in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 29th (4 weeks).  Maximum:  20 (min. 5).

Pirates and Privateers – Shediac Bay History – 10:00-12:00 pm Fridays with Armand Robichaud in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  February 1st (7 weeks).  Maximum:  20 (min. 5).

Social Media Tools 101: Skype and Facebook  – 10:00 to 12:00 pm Thursday, February 28th with Brian Cormier & Dave Gallant in the Shediac Multipurpose Centre (one class only).  Maximum:  12 (min. 6).

Social Media Tools 101: Twitter, YouTube, LinkedIn, Paypal, eBay, Kijiji, Google – 10:00 to 12:00 pm Thursday, March 7th with Brian Cormier & Dave Gallant in the Shediac Multipurpose Centre (one class only).  Maximum:  12 (min. 6).

Taoist Tai Chi – 9:00–10:00 am Mondays with Maria Gillespie in the Shediac Multipurpose Centre.  First Class:  January 28th (8 weeks).  Maximum:  none (min.6).

Travellers’ Tales – a Series – 2:00-4:00 pm Mondays with various presenters in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 28th (8 weeks).  Maximum:  None (min. 4).

Yoga for Seniors – 10:00-11:00 am Tuesdays with Janet Cameron in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  January 29th (6 weeks).  Maximum:  15 (min. 4).

Fall 2012

Amherst

Aging Beautifully: Inside and Out – 1:30-3:30 pm Wednesdays with Elizabeth Smith in Heartz Hall, Trinity-St. Stephen’s United Church, Kimble Room.  First class:  October 24th (4 weeks).  Maximum:  30 (min. 4).

Basic Watercolour – 1:00-3:00 pm Wednesdays with Diana Vertis McIsaac  in Heated Room, Amherst Stadium.  First class:  October 24th (5 weeks).  Maximum:  10 (min. 4).  FULL

Be Smart, Be Safe, Be Aware – 12:00 – 1:30 pm Monday, October 15th with Cheryl Laliberte in Christ Church basement (Anglican Church) (one class only).  No maximum, everyone is welcome.

Cake Decorating – 7:00-8:30 pm Wednesdays with Dawn Thompson in Bridge Workshop kitchen.  First class:  November 14th (2 weeks).  Maximum:  15 (min. 4).

Community Radio – Voice of the People – 1:00-4:00 pm Thursday, November 22, 2012 with Carl Humphrey in CFTA-FM studios. 141 East Victoria Street, Suite S (one class only).  Maximum: 10 (min. 3)  FULL

Drawing – 1:30 to 3:30  pm Mondays with Gil Collicott  in Heartz Hall,  Kimble Room: Trinity St. Stephens Church.  First class:  October 22nd (5 weeks, no class Nov. 12th).  Maximum:  12 (min. 3)

E-Readers Made Easier – 1:30-3:30 pm Monday, October 15th (one session only) with Denise Corey in Cumberland Public Libraries, Amherst Branch.  Maximum:  10 (no minimum).  FULL

Gentle Yoga and Meditation for Seniors – 10:00 to 11:00 am Wednesdays with Sherry Smith and Donna Ripley at the Hatha Yoga Room, 14 Victoria St. (second floor), Amherst.  First class:  October 3 (4 weeks).  Maximum: 20 (min. 10)  FULL

Introduction to Knitting – 2:00 – 3:30 pm Thursdays with Carol Oram in Heated Room, 2nd Floor, Amherst Stadium.  First class: October 25th NOTE DATE CHANGE (4 consecutive weeks) Maximum:  8 (min. 4).  FULL

Living Fully – Moving Beyond Fear and Guilt – 1:30-3:30 pm Tuesdays with Susan Ball in Heartz Hall, Kimble Room.  First class:  November 6th NOTE NEW START DATE (4 weeks, no class Nov. 20).  Maximum: 20 (min. 4).

Miniature Punch Needle Rug Hooking Project – 1:00-3:00 pm Thursdays with Edie Leger-Cole in 68 Winston Ave. Amherst.  First class:  October 18th (4 weeks).  Maximum:  10 (min. 6).  Cost to be paid at registration.  Note change of day.  FULL

Opera Appreciation – 2:00 pm – 3:30 pm Wednesdays with Beverly True in Tantramar Community Radio, 141 S. Victoria St. E, Amherst.  First class:  October 10th (The course will be offered in fall, winter, and spring – the dates will be the Wednesday prior to the Met broadcast of each opera.).  Maximum:  NONE.

Photography and the Art of Seeing – 1:30-3:00 pm Tuesdays with Hugh MacGregor in Amherst Library.  First class:  October 16 (2nd class Nov. 13).  Maximum:  10 (min. 1).

Proverbs, Parables and Other Sayings:  Are They Useful Wisdom? – 2:00-3:30 pm Mondays with David Firth in CFTA (Community Radio station) Board Room.  First class: POSTPONED.  Maximum: 15 (min. 4).

Put It in Writing: A New Approach to Journaling and Family History Writing – 1:30 – 3:30 pm Mondays with Leslie Childs in Library Seminar Room.  First class:  October 22nd (5 weeks, no class Nov. 12th).  Maximum:  15 (min. 8).

Spanish Conversation Classes will be held on Tuesday afternoons from 2:00 to 4:15 p.m.  – Section 1 meets from 2:00 to 3:00 p.m. and Section 2 from 3:15 to 4:15 p.m. in the St. Stephen’s Room (2nd floor), Heartz Hall (Trinity/St. Stephen’s United Church), Amherst.  The first class will be held on Tuesday, October 16, 2012 (5 classes).  Maximum:  none (min. none).

Travel Planning – 7:00- 8:30 pm Thursdays with various presenters in Tantramar Community Radio Station, 141 S. Victoria St. Amherst (Acadia St. entrance).  First class:  November 1st (3 weeks).  Maximum:  16 (min. 6).  FULL

Port Elgin

Learn to Knit or to Crochet – 9:30 – 11:30 am Wednesday with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  First class:  October 3rd (4 weeks).  Maximum:  15 (min. 5).

Sackville

The Art of Conversation – CANCELLED

Beating the Winter Blues – 10:30–12:00 pm Tuesday, November 13th with Denise Miller in Lafford Classroom.  One class only.  Maximum:  25 (min. 5).

Colourful Fall Hikes for Seniors – 1:00 pm Fridays with Roy Pierog and Cy Bernard in Sackville area.  First class: September 28 (5 weeks).  No maximum or minimum.

Cooking with Fall Vegetables – 10.30-12.30 pm Mondays with Donna and Michael Capper in Middle Sackville Baptist Church kitchen.  First class: October 8th (6 weeks).  Maximum:  15 (min. 12).

From Then to Now – A Brush with Art History (Art with Hart Part 2):  1:30-3:30 pm Mondays with Hart Swedersky in Lafford Classroom.  First class: November 5th (5 weeks).  Maximum:  15 (min. 5).

Great Eggspectations – Urban Chickens for Beginners –CANCELLED

Hatha Yoga and  Meditation – 10:00-11:00 am Mondays with Sherry Smith and Donna Ripley in St. Paul’s Anglican Church.  First class: October 15th (4 weeks).  Maximum:  20+ (min. 10).

Introduction to Digital Literacy I and II (Computer Basics) – 12:30-2:30 pm and 3:00-5:00 pm Thursdays with Norm Huffman in Lafford Classroom.  There are two classes – the 12:30 pm class is the very basic course and the 3:00 pm class is slightly more advanced.  First class: October 11th (6-8 weeks).  Maximum:  8 (min. 4).  FULL

Knitting with Four Needles – 10:00-11:30 am, Tuesdays with Pat Dixon in Lafford Classroom.  First class: October 23 (3 weeks).  Maximum:  12 (min. 3).  FULL

Long Distance Genealogy Research  – a cooperative workshop approach – 9:30-11:30 Wednesdays with Barb Jardine in Lafford Classroom.  First Class:  October 10th (4 weeks).  Maximum:  10 (min. 5).  FULL

Marsh Culture – Through Science, History and Art – 9:30–11:30 am, Thursdays with various presenters in Lafford Classroom.  First class: October 11th (4 weeks).  Maximum:  none (min. 10).

Nibbling on Nuggets of Philosophy – 10:00-11:30 am Fridays with various presenters in Lafford Classroom.  First class: October 19th (6 weeks).  Maximum:  16 (min. 7).

Pets – CANCELLED

A Reading and Discussion of A Tale of Two Cities – 1:30-3:30 pm Tuesdays with Gerry Bartlett in Lafford Classroom.  First class: October 9th (6 weeks).  Maximum:  15 (min. 6).  FULL

Introduction to T’ai Chi (Yang style) – 3:00–4:30 pm Thursdays with Alex Whitla in St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class: November 15th.  Maximum:  12 (min. 5).  FULL

Introduction to T’ai Chi (Yang style) – 7:00 – 8:30 pm Thursdays with Alex Whitla in St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class: November 15th.  Maximum:  12 (min. 5).

Well, in My Day… – 10:00 – 12:00 pm Tuesdays with various presenters in Lafford Classroom.  First class: November 20th (2 weeks).  Maximum:  25 (min. 6).

Windows on China – 1:30-2:30 pm Wednesdays with Gary MacDonald in Lafford Classroom.  First class: October 17th (6 weeks).  Maximum:  15 (min. 5).  FULL

Shediac

Antiques and Contemporary Design – Wednesdays 10:00 to 12:00 pm with Sandra Wallace and Judith Robichaud in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 10th (3 weeks).  Maximum:  12 (min. 4).  FULL

Art Basics– Tuesdays 1:00 – 3:00 pm with Jim Rae in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 9th (8 weeks).  Maximum:  10.

Healthy Bread + Cracker Making – 1:30-4:00 pm Wednesdays with Joan Sichel in Shediac Bay Community Church.  First class: October 10th (2 weeks).  Maximum: 10 (min. 6).

Bridge (American Standard): Basics, Bidding, Defensive, and Conventions – 1:00-4:00 pm Tuesdays with Joanna Leblanc and Janita Landry in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 9th (8 weeks).  Maximum:  16 (min. 8).  FULL

Digital Literacy for the New Computer User (Computers) – 9:00-12:00 pm Thursdays with Jeremie A. H. Landry in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 11th (8 weeks).  Maximum:  8 (min. 3).

Digital Literacy for Intermediate Users (Computers) – 1:30-4:30 pm Thursdays with Jeremie A. H. Landry in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 11th (8 weeks).  Maximum:  8 (min. 3).  FULL

E-Readers Made Easier – 1:00-4:00 pm Thursday, November 22 (one session only) with Robin Illsley and Gabrielle LeBlanc at the Shediac Public Library.  Maximum:  20 (min. 3).

Estate Planning – 10:00-12:00 pm Tuesday, October 16, 2012 (one session only) with Wade Hamilton at the Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  35 (min. 6).

Fabric Recycling Projects -CANCELLED

Genealogy – An Historical Perspective in Tracing our Roots – CANCELLED

Jewellery Making – Monday October 1, 2012 10:00 am to 3:00 pm (one session only) with Renée Cyr in Studio Sous mon Arbre, 131 Hanington Rd, Shediac.  Maximum:  6 (min. 2).  FULL

“Sea Tangles” 101 – An Easy-to-learn Way of Creating Beautiful Images Using Repeated Patterns – 10 – 12:00 pm Fridays with Donna Tremble in Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 12th (4 weeks).  Maximum:  10 (min. 4).

Sitting and Walking Meditation – 2:00-4:00pm Tuesday, October 9 (one session only) with Charlotte LeBlanc in Shediac Multipurpose Centre.  Maximum:  12 (min. 4).

Tai Chi – 9:00-10:30 am Mondays with Maria Gillespie in the Shediac Multipurpose Centre.  First class:  October 15th (8 weeks).  Maximum:  20 (min. 6)

Spring 2012

Amherst

Basket Weaving for Beginners: 2:00 to 4:00 pm, Fridays with Rita Smyth in Tidnish Community Hall. First class April 27 (4 sessions). Maximum: 10.

Community Radio-Voice of the People1:00 to 4:00 pm, May 10, 2012, Thursday CFTA-FM studios. 141 East Victoria Street, Suite S.  maximum:  10

Doubt, the Last Stop Sign on the Road to Error:  7:00 to 9:00 pm, Wednesdays with Dr. John Meagher in Kimble Room, Heartz Hall. One class on May 2. Maximum:  20

Drawing: 1:30 to 3:30 pm, Mondays with Gil Collicott, in Kimble Room, Heartz Hall. First class April16 (5 sessions). Maximum: 8

E-Reader Made Easier: 1:30 to 2:30 pm, Monday with Denise Corey at Cumberland Public Library, Amherst. One class on Monday, April 16. Maximum: 10

Ethics and Life Issues:  7:00 to 8:30 pm, Thursdays with Dr. Manju Abeysekera in The Bird Room, Trinity St. Stephen’s Church. First class April 12 (4 sessions). Maximum: 20

Geological Walks – A Brief Introduction to a Half Billion Years of our Natural Heritage: 9:30 to 12:00 am, Saturdays with Ken Adams at various sites in Parrsboro area.  First class May 12 (7 sessions).  Maximum: 30

Infinity Scarf: 2:00 to 3:30 pm, Fridays with Phyllis Cameron in Kimble Room, Heartz Hall. First class May 4th (3 sessions). Maximum 10

Introduction to Astronomy: One class on April 12th.  At the Dunn Building and the Gemini Observatory at Mount Allison University Maximum: 30

Introduction to Feng Shui: 1:30 to 3:30 pm, Wednesdays with Wallie Simieritsch in Kimble Room, Heartz Hall. May 16, 23, 30 and June 6. Note that the first class is now May 16. Maximum: 20

Introduction to Spanish Conversation II:  2:00-4:00 pm, Tuesdays with Antonia Rubio-Reyes in Heartz Hall, second floor. First class April 17th ( 5 sessions) Maximum:  none

Introduction to the Newly Renovated Cumberland YMCA: 10:00 am Monday with Laura Coleman at YMCA, Church Street, Amherst. One class on April 16.  Maximum:  none

Investment Fundamental and Financial Planning: 7:00 to 8:30 pm, Tuesdays with Vince Byrne in Christ Church Anglican-Board room. First class April 10th (5 sessions) Maximum: 20.

Knowledge is Power Series: 7:00 pm Mondays  with various presenters in Conference Rooms 1 and 2, Cumberland Regional Health Care Centre.  Maximum-none

Spring Bicycle Tune-Up:  1:30 to 3:00 pm, Thursday with Peter Joostema at 36 Rupert St. One class May 24. Maximum: None

Staging Your Home-Preparing to Sell: 1:30-3:00 pm, Wednesdays with Carole Konesky in Board Room of the Tantramar Community Radio Station.  First class April 11 (4 sessions). Maximum: 25

Moncton

Art Gallery Tour10:30 am to 12:30 pm, Wednesdays with various presenters at various galleries. April 11, 22, 29 and May 2.  Maximum:  12

Beginners French Level I:1:30 to 3:30 pm Mondays with Sylvia Damsell, Peoples’ Park Tower, 3rd Floor Lounge.  First class April 16 (7 weeks). Maximum: 12

Beginners French Level II: 1:30 to 3:30 pm Wednesdays with Sylvia Damsell, Peoples’ Park Tower, 3rd Floor Lounge. First class April 11 (7 weeks). Maximum: 12

Discussion of Books Enjoyed:  Cancelled

Feng Shui Step by Step:  cancelled

Gardening:  10:30 am to 12:30 pm, Fridays with various presenters at various garden centres, First class May 4 (4 weeks).

Geological Walks – A Brief Introduction to a Half Billion Years of our Natural Heritage: 9:30 to 12:00 am, Saturdays with Ken Adams at various sites in Parrsboro area.  First class May 12 (7 sessions).  Maximum: 30Maximum:  20

Introduction to Chess: cancelled

Introduction to Computers A:  10:00 am to noon Mondays with Dennis Damsell, Peoples’ Park Tower, Computer Access Room 4th Floor. First class April 16 (8 weeks). Max:  6

Introduction to Computers B:  10:00 am to noon Wednesdays with Dennis Damsell, Peoples’ Park Tower, Computer Access Room 4th Floor. First class April 11 (8 weeks). Max:  6

Walking the Trails of Greater Moncton:  1:00 to 4:00 pm Tuesdays with Catherine Cox and Jean Siddall at various trail heads.  First class May 1 (6 weeks).  Maximum:  none

Writing For Personal Pleasure or Publication – Part III:  10:00 am to noon Tuesdays with Graeme Decarie at Peoples Park Tower, 6th Floor Lounge.  First class April 10 (6 weeks).  Maximum:  12

Sackville

A Song in Your Heart:  Wednesdays 1:30-3 pm, April 11, 18, 25, May 2, 9, 16, with Karen Olscamp in St. Vincent’s Church.  Maximum: none

An Introduction to Dreamwork:  6.30-8 pm, Wednesdays, April 18, April 25, May 2 with Alison Hart in location Lafford classroom.  Maximum: 16

Introduction to Astronomy: One class in late spring. Exact date to be determined. At the Dunn Building and the Gemini Observatory at Mount Allison University Maximum: 30

Bridge Basics III – Bridge Conventions7-9 pm, Thursdays, April 26, May 3, 10, 17 and 24 with Anne Posch and Jonathon Shute in Lafford Classroom.  Maximum:  20

Easy Maintenance Tips for Home or Cottage:  1:30-3:30 pm, Mondays, April 16, 23, 30, May 7 and 14 with Ray Dixon in Lafford Classroom.  Maximum:  8

Geological Walks – A Brief Introduction to a Half Billion Years of our Natural Heritage: 9:30 to 12:00 am, Saturdays with Ken Adams at various sites in Parrsboro area.  First class May 12 (7 sessions).  Maximum: 30

Hatha Yoga and Meditation:  10:00 to 11:00 am, Mondays with Sherry Smith and Donna Ripley, starting April 23rd (4 weeks), St. Paul’s Anglican Church.  Maximum:  20

Introduction to Digital Literacy (Computer Basics): 1:30 – 3.30 pm, Thursdays, April 12th with Norm Huffman in Lafford Classroom.  Maximum: 8

Introduction to T’ai Chi (Yang style):  3:30 – 4:30 pm, Thursdays with Alex Whitla, basement of St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class April 12.  Maximum:  12

Introduction to T’ai Chi (Yang style) Part II:  7:00 – 8:00 pm, Thursdays with Alex Whitla, basement of St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class April 12 (6 weeks).  Maximum:  12 (for students continuing from winter term)

Listen Up!– an intimate look at hearing loss and what to do about it!  7-8.30 pm, Monday, April 16 (one session, open to non-members ) with Janet Hammock in Lafford Classroom.  Maximum:  25

Long Distance Genealogy Research – a cooperative workshop approach:  Wednesday 10:00 am – noon, April 11, 18, 25, May 2 with Barbara Jardine in Lafford Classroom.  Maximum:  10

Making a Felted Sweater Bag:  9:30 – 11:30 am, Tuesdays, first day TBA with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  Maximum:  15

Mask-Making:  10 to noon, Thursdays, starting April 12 for 8 weeks with Decima Mitchell in Struts Gallery.  Maximum: 16

Mental Health for Seniors1:00-2:00 p.m., Friday, April 27 (one session) with Denise Miller in Lafford Classroom.  Maximum:  25

Relaxed Cycling for Seniors10:00 am to noon, Fridays with Cy Bernard and Roy Pierog in Sackville area.  April 20 to May 25.  Maximum:  none.

Tennis2:00 – 4:00 pm, Tuesdays and Thursdays 4 weeks   (June 5 – June 28) with Anne and Art Miller, Town of Sackville Tennis Courts.  Maximum:  12

Understanding How Canadian Philanthropy Helps Make a Better World:  1:30 – 3:30 pm, Tuesdays with various presenters in Lafford Classroom. April 10, 17, and 24, May 1 and 8. Maximum:  20

Well, in My Day…:  Postponed until the fall.

Shediac

Architecture – Pocket Neighbourhoods:  10:00 am to noon, Monday, April 30 (1 session) with Richard Lachance in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  Maximum:  20

Computer Literacy for Seniors:  10:00 am to noon, Thursdays with  Jeremie Landry in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  First class April 12 (8 sessions).  Maximum:  8

Computer Literacy for Seniors 2:  1:30 to 3:30 , Thursdays with Jeremie Landry in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  First class April 12 (8 sessions).  Maximum:  8

E-Readers Made Easier for Seniors2:00 to 4:00 pm, Thursday, May 17 (1 session) with Robin Illsley and Gabrielle LeBlanc at the Shediac Public Library.  Maximum:  20

Gardening by Design:  10:30am to noon, Tuesdays with various presenters at Barachois Greenhouses and various homes on Wayne Street, Shediac.      First class May15 (5 sessions).  Maximum:  12

Introduction to Rug Hooking:  10:00 am to noon, Monday, April 23 (1 session) with Eveline Haché in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  Maximum:  15

Mental Health and Nutrition:  2:00 to 3:00 pm, Monday, April 30 (1 session) with Charlotte LeBlanc in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  Maximum:  none

Yoga for Seniors:  10:00 to 11:00 am, Tuesdays with Janet Cameron in Shediac Multipurpose Centre, Room F.  First class April 10 (6 sessions).  Maximum: 15

WINTER 2012

Amherst

Astronomy – A Lecture and Viewing – a Saturday evening in February – the date to be announced (one session) with Louise Edwards in the Dunn Building and Gemini Centre, Mount Allison University, Sackville.

Bagpiping – A Discussion and Demonstration – Monday, January 30, 9:30-12:00 PM with Pat Melanson in the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St. Stephen’s United Church.
(Participants are encouraged to bring a lunch so that the instructor can follow the class with an informal chat and snack.)

Basics of Embroidery on Paper-Cards Tuesdays, 2:00-4:00 PM (2 sessions) with Mary Farrow-Sinclair in Deanne Fitzpatrick’s Rug Hooking Studio.  Classes February 28 and March 6.

Cost of $10 per participant for kit/materials supplied by instructor.

Brown Bag Lunch:  Windpower and the Windfarm on the Marsh Friday, January 13, 12:00 PM-1:30 pm (one session) with Shawna Easson in the Christ Church Parish Hall.

Creative Cardmaking using Scrapbooking Supplies – Wednesday, February 8, 1:30-3:30 PM (1 session) with Laurie Ann Lines in Deanne Fitzpatrick’s Rug Hooking Studio.

Crocheted Mystery Necklaces Thursday, January 19, 1:30-3:30 PM (1 session) with Gertie Hollis in Deanne Fitzpatrick’s Rug Hooking Studio.  Cost of $2.50 per person for materials supplied by instructor.

Drawing – Mondays, 1:30-3 PM with Gil Collicott in the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephen’s Church. First class January 30.

Gentle Yoga and Meditation for Seniors –  Wednesdays 10:00-11:00 AM  with Sherry Smith and Donna Ripley in the Hatha Yoga Studio.  First class January 18 (4 sessions).  Maximum 20.

Insomnia – Why You Don’t Sleep Well and What You Can Do About It – Tuesday, February 28, 1:30-3:00 PM (1 session) with Mike Seelye in the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephen’s United Church.

Issues and Ideas Book Discussion Group Fridays 10:30 AM-12:00 PM with Phyllis Cameron (Feb.) and Beth Clinton (March) in the Cumberland County Museum.  First class February 17. second March 23.  No maximum

Laugh Your Stress Away – Tuesday, February 14, 1:30-3:00 PM (1 session with Wallie Simieritsch in the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephen’s United Church.

Of Legal Interest –  Mondays 2:00-4:00 PM  with Morris Haugg  in Hicks-LeMoine Law Offices’ boardroom.  First class January 16 (7 classes) (no class January 23). Maximum 20.

Photoshop Elements Mondays, January 23 and 30 1:00-3:00 PM (2 sessions with Lawrence Nichol in Cumberland County Museum.

Rug Hooking: Beginning Shading –  Wednesdays, 1:00 – 3:00 PM with E. Cole in Instructor’s Studio.  First class January 18 (6 weeks).  Maximum 8.

Savoury Winter Soups  Wednesdays, 7:00-8:30 P.M with various presenters in the Adult Bridge Service Centre.  First class January 18 (January 25, February 1, 8, and 15). Maximum 8.

Say it With Sign Language –  Cancelled

Symmetry in Nature and DesignWednesdays, 1:30-3:00 PM (5 sessions) with David Firth in the Kimble Room, Heartz Hall, Trinity St Stephen’s United Church.  First class January 25 (No class February 15).

Moncton

Barriers To Good Judgement– Wednesdays 3:30 to 5:30 PM with John Meagher, Forest Glen School. First class February 22 (4 weeks).  Max:  20

Beginners French Level I– Fridays 1:30 to 3:30 PM with Sylvia Damsell, Peoples’ Park Tower.  First class January 20 (8 weeks). Min: 6  Max: 12

Beginners French Level II– Wednesdays 1:30 to 3:30 PM with Sylvia Damsell, Peoples’ Park Tower. First class January 18 (8 weeks). Min: 6  Max: 12

Coffee Tasting – Thursday 10:00 AM to 12:00 PM with Bobby Pollock, Down East Coffee. One day only February 2. Min: none Max: 12

Computer Literacy For Seniors – Thursdays 3:15 to 5:15 PM with George Demetre, Forest Glen School.  First class January 19 (6 weeks).  Min:  5  Max: 7

CPR (Cardiopulmonary Resuscitation) – Thursday 10:00 AM to 12:00 PM with Adrienne MacLaughlin, Moncton Lions Club, 55 Mark Ave.  One day only February 9.  Min:  none  Max:  18

Discussion of Books Enjoyed– CANCELLED

E-reader Introduction – 10:00 AM to 12:00 PM,  Thursday, January 19 at Chapters with Paul MacKay and Friday, January 27 at Moncton Public Library with Rosemary MacAulay.  Min:  none  Max:  10

Fabric Recycling– Mondays 9:30 – 11:30 AM with Joan Sichel in the Lions Community Centre. First class January 16 (6 weeks) .  Min:  4  Max:  14

Fraud Awareness – Thursday 10:00 to 12:00 PM with Jeff Deloughery, Moncton Lions Club, 55 Mark Ave.  One day only February 23.  Min:  6  Max:  30

Introduction to Chess – Mondays 1:30 – 3:30 PM with Normand Arsenault, Peoples’ Park Tower. First class January 16 (6 weeks) .  Min:  4  Max:  16

Introduction to Computers A – Mondays 10:00 AM to 12:00 PM with Dennis Damsell, Peoples’ Park Tower. First class January 16 (8 weeks).  Min:  2  Max:  6

Introduction to Computers B – Wednesdays 10:00 to 12:00 PM with Dennis Damsell, Peoples’ Park Tower. First class January 18 (8 weeks).  Min:  2  Max:  6

Introduction to ScrapbookingCANCELLED

Reading Food Labels For Good Health – Thursday 10:00 to 12:00 PM with Adrienne MacLaughlin, Sobeys, Vaughn Harvey.  One day only February 16.  Min:  none  Max:  10

Writing For Personal Pleasure or Publication, Part II – Tuesdays 10:00 AM to 12:00 PM with Graeme Decarie, Peoples’ Park Tower, Francis Smith room.  First Class January 17 (6 weeks).  Min:  4  Max:  12

Sackville

Astronomy – A Lecture and Viewing – a Saturday evening in February – the date to be announced (one session) with Louise Edwards in the Dunn Building and Gemini Centre, Mount Allison University, Sackville.

Bon Voyage! French Conversation and Expression Tuesday 10:00 AM to noon with Alex Fancy in Lafford Classroom.  First class January 17 (6 sessions).  Maximum 20

Car Care Tuesdays 1:30-2:30 PM with Blair MacDonald in Lafford Classroom.  First class January 17 (7 weeks).  Maximum 24.

Charting Chignecto:  the history of our area in MAPS – Thursday 10:00 AM – 12:00 PM with Paul Bogaard in Lafford Classroom.  First class January 19 (6 weeks).  Maximum 28.

Cross-Country Skiing and Snowshoeing Monday mornings starting at 10:00 AM with Cy Bernard and Roy Pierog on Sackville area ski and snowshoe trails.  First class January 23.  Maximum 12 (6 weeks).

Dancing with the STARS Tuesday 7:00 – 8:30 PM with Don MacIntyre in Salem School gym.  First class January 17 (8 weeks).  No maximum.

Introduction to Digital Literacy (Computer Basics) Thursday 1.30 to 3.30 PM with Norm Huffman in Lafford Classroom.  First class January 19 (6-8 weeks).  Maximum 8.

Learn to Weave Colourful Bands on a Simple Inkle Loom – Mondays 10:00 AM – 12:00 PM with Patty Chassé in Lafford Classroom.  First class January 16 (5 classes).  Maximum 4.

Looking at Modern Art – Fridays 1.30 – 3:00 PM with Virgil Hammock in Lafford Classroom.  First class January 20 (4 weeks).  No maximum .

Making friends with the alien world of TAA: Travel, Airports and Airlines! – Fridays 10:00 AM to 12:00 PM with Stephen Puddle in Lafford Classroom.  First class January 27 (4 classes).  Maximum 20.

Our Health – Local and Global – Wednesdays 1:30 – 3:30 PM with Harold Popma in Lafford Classroom.  First class January 18 (6 weeks).  Maximum 20.

Re-upholstery – Wednesdays 10:00 AM – 12:00 PM with Pat Dixon in the Lafford Classroom.  First class January 18 (8 weeks).  Maximum 8.

Introduction to T’ai Chi (Yang style):  3:30 – 4:30 pm, Thursdays with Alex Whitla, basement of St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class April 12.  Maximum:  12

Introduction to T’ai Chi (Yang style) Thursdays 7:00 – 8:00 p.m with Alex Whitla in St. Andrew’s Presbyterian Church.  First class January 19 (6 weeks).  Maximum 12.

Understanding social mediaMondays 3:00 – 5.00 PM with Harold Jarche in Lafford Classroom.  First class January 16 (4 weeks).  Maximum 25.

Shediac

Beginners’ Bridge Part II – Tuesdays 1:00 – 3:30 PM with Joanna LeBlanc in Shediac Multipurpose Centre. First class January 17 (8 weeks).  Maximum 16.

Estate PlanningTuesday January 17 10:00 AM – 12:00 PM   AND   Thursday, January 19 10:00 AM – 12:00 PM (if needed) with Wade Hamilton in Shediac Multipurpose Centre.  One class only but second will be offered only if needed. Maximum 35.

Health Information Sessions – Wednesdays 10:00 AM – 12:00 PM with various presenters in Shediac Multipurpose Centre. First class January 18 (5 weeks).  Min: 6  Max:  20

Travelers’ Tales  – Thursdays 2:00 – 4:00 PM with various presenters in Shediac Multipurpose Centre. First class January 19 (5 weeks).

FALL 2011

Sackville

Hatha Yoga and Meditation Mon 10:00-11:00am with Sherry Smith and Donna Ripley in United Church.  First Class Oct 17 with 4 classes.  Maximum 20.

Voices of Faith: A Brief Look at World Religions  Mon 1:30-3:30pm coordinated by Lesley Read in Lafford Classroom.  First class Oct 17 with 7  classes.  Maximum 20.

An Introduction to Memoir Writing Tu 10:00am to noon with Marilyn Lerch in Lafford Classroom.  First class Oct 11 with 8 classes.  No maximum.

From Then to Now:  A Brush with Art History Tu 1:30-3:30pm with Hart Swedersky in Lafford Space.   First class Oct 17 with 6 classes.  Maximum 15.

Energy in the Home Wed 10:00-11:30am with Pravin Varma in Lafford Classroom.  First class Oct 12 with 5 classes.  Maximum 15.

Become Enthralled with Children’s Literature Wed 1:30-3:30pm with Karen Trueman in her home at 298 Etter Ridge Rd.  First class Oct 12 with 5 classes.  Maximum 10.

Travellers’ Tales Wed 1:30-3:30 coordinated by Gerry Bartlett in Lafford Classroom.  First class Oct 12 with 4 to 5 classes.  No maximum.

Genealogy – Navigating Local Library and Archival Resources Th 9:30-11:30 with various presenters in various sites.  First class Oct 13 with 4 classes.  Maximum 10.

Life’s Important Conversations Th 9:30-11:30 with Layton Fisher in Lafford Classroom.  First class Oct 20 with 6 classes.  Maximum 12.

Music Brightens the Day & Gladdens the Soul! 1  Th 1:30-3:30pm with Janet Hammock in her studio at 14 Devon Ave.  First class Nov 10 with 6 classes.  Maximum 12.

Music Brightens the Day & Gladdens the Soul! 2  Tu 1:30-3:30pm with Janet Hammock in her studio at 14 Devon Ave.  First class Nov 8 with 6 classes.  Maximum 12.

Bridge Basics II Th 7:00-9:00pm with Anne Posch & Jon Shute in Lafford Classroom.  First class Oct 13 with 6 classes.  Maximum 20.

Colourful Fall Hikes Fri 1:00-5:00pm with Roy Pierog and Cy Bernard in Sackville and area.   First class Sept 30 with 5 classes.  No maximum.

Port Elgin

Sewing Pillows for Fun Mon 9:30-11:30am with Jan Legere in Baie Verte Hall.  First class Oct 17 with 6 classes.  Maximum 8.

Kumihimo – the Art of Japanese Braiding Tu 9:30-11:30am with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  First class Oct 11 with 4 classes.  Maximum 15.

Amherst

Drawing Mon 9:30-11:30am with Gil Collicott in Heartz Hall.  First class Oct 17 with 5 classes. Maximum 12.

Card and Board Games Mon 1:00-2:30pm with various presenters in Kimble Room,Trinity- St Stephens UC.   First class Oct 17 with 4 classes.  Maximum 12.

A Brief History of Cemeteries, Headstones and Mourning Tu 10:00-noon with Linda Reid in Cumberland County Museum and Archive.  First class Oct 18 with 3 sessions.  Maximum 10.

eBay – Buying and Selling on eBay Tu 10:00-noon with Charlie Atherton in Tidnish Community Centre.   First class Oct 25 with 3 classes.  Maximum 15.

Photography in the Fall Tu 1:00-3:00pm with Lawrence Nicoll in Cumberland Regional Library .  First class  Oct 11th, 2nd class Nov 8.  Maximum 15.

Introduction to Spanish Conversation Tu 2:00-4:00pm with Antonia Rubio-Reyes in Bird Room, Trinity-St Stephens UC.   First class Oct 18 with 6 classes.  No maximum.

Gentle Yoga and Meditation Wed 10:00-11:00am with Sherry Smith and Donna Ripley in Hatha Yoga Room.  First class Oct 12 with 4 classes.  Maximum 20.

Brown Bag : Arts and Activities in Amherst Wed Oct 19 Noon-1:30pm with Andrew MacGregor & Corey Crocker in Cumberland County Museum.  Maximum 24.  Open to non-members.

Basic Watercolour Wed 1:00-3:00pm with Diana McIsaac in Electric Street Studio, 7 Electric St.   First class Oct 19 with 5 classes.  Maximum 10.

Laugh Your Stress Away Wed 1:00-2:30pm with Wallie Simieritsch in Kimble Room, Trinity-St Stephens UC.  One class only on November 23.  Maximum 20.

Insomnia Wed 3:00-4:30pm with Michael Seelye in Kimble Room, Trinity-St. Stephens UC.  One class only on November 23.  No maximum.

Genealogy Research Wed 7:00-8:30pm coordinated by Ruby Bjarnason in the Genealogy Centre on Church St.  First class Oct 12 with 4 classes.  Maximum 10.

Topics of Interest with Dr John Meagher Wed 7:00-9:00pm in Cumberland County Museum.  First class Mon Oct 17 with other 4 classes on alternate Wednesdays.  Maximum 20.

SWiiT (Seniors’ Wii Time) Th 10:00-noon with Chantelle Taylor in Four Fathers Memorial Library.  First class Nov 3, 2nd class Nov 17.  Maximum 8.

Facebook @your Library Th 10:30-11:30am with Thomas Skabar in Four Fathers Memorial Library.  First class Oct 20, 2nd class Oct 27.  Maximum 6.

Resistance Training for Seniors Th 10:30-11:15am With Donna Colburn in former Curves Gym, 16 Church St, Amherst.   First class Oct 20 with 6 classes.   Maximum 28.

Our Church Organs Th 1:00-3:00pm with Kevin Dupuis in First Baptist Church, Trinity-St.Stephens. and  Christ Church (Anglican Church) First class Oct 27, 2nd class Nov 3, and 3rd class Nov. 10th.  No Maximum.

Hors d’Oeuvres (A) Th 6:00-7:30pm with Kay Ayres in Trinity-St. Stephens UC Kitchen.   First class Oct 6, 2nd class Oct 13th.  Maximum 8.

Hors d’Oeuvres (B) Th 6:00-7:30pm with Kay Ayres in Trinity-St. Stephens UC Kitchen   First classes Oct 20, 2nd class Oct 27th.  Maximum 8.

Christmas Sweet Treats (cooking) Th 7:00-8:30pm with various presenters in Bridge Adult Service Center Kitchen.  First class Nov 10 with 4 classes.  Maximum 8.

Issues and Ideas Book Group Fri 10:30-noon with Joan Beswick and Carol Oram in Cumberland County Museum.  First class Oct 21, 2nd class Nov 18.  Maximum 15.

Slavery, Lincoln and the Civil War Fri 10:30-noon with Dick Beswick in Amherst Library.  First class Oct. 21 with 4 classes.   Maximum 20.

eBay – Buying and Selling on eBay Tu 10:00-12:00 pm  with Charlie Atherton at Tidnish Community Centre.  First Class Oct 25th , 2nd class Nov 1st , and 8th.  Maximum 15.

Moncton

Introduction to Computers (A) Mon 10:00-noon with Dennis Damsell & Judy Johnson in 4th Fl Computer Room, PPT.  First class Oct 24 with 8 classes.  Maximum 7.

Computer Literacy – Windows 7  Mon 1:00-3:00pm with TBA in Moncton Lions Centre.   First class Oct 17 with 6 classes.  Maximum 6.

Writing for Personal Pleasure or Publication Tu 10:00-noon with Graeme Decarie in Wesley Memorial UC.  First class Oct 11 with 6 classes.  Maximum 12.

History of Embroidery Tu 1:00-3:30pm with Sheila Horsman in Moncton Lions Centre.  First class Oct 11 with 6 classes.  Maximum 20. CANCELLED

Discussion of Books Enjoyed Tu 1:30-3:30pm with Normand Arsenault in 6th Fl Lounge, PPT.  First class Oct 11 with 6 classes.  Maximum 15.

Information and Services Relevant to Health of Seniors Wed 10:00-noon with Adrienne MacLaughlin in Moncton Lions Centre.  First class Oct 12 with 6 classes.  Maximum 25.

Introduction to Computers (B) Wed 10:00-noon with Dennis Damsell & Judy Johnson in 4th Fl Computer Room, PPT.  First class Oct 26 with 8 classes.  Maximum 7.

French Beginners Level II Wed 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Fl Lounge, PPT.  First class Oct 26 with 8 classes.  Maximum 12.

Medical Errors and the Reptilian Brain Wed 3:30-6:00pm with Dr John Meagher in Computer Rm, Forest Glen School.  First class Oct 19 with 3 on alternate Wednesdays.  Maximum 20.

Rag Quilting Th 1:00-4:00pm with Audrey Chapman in Wesley Memorial UC.  One  workshop only on Oct 13. Maximum 15.

Introduction to Chess Th 1:30-3:30 with Normand Arsenault in 3rd Fl Lounge, PPT.  First class Oct 13 with 6 classes.  Maximum 16.

Feng Shui, Simple for Everyone Th 2:00-4:00pm with Candy Watson in Moncton Lions Centre.  First class Oct 13 with 6 to 8 classes.  Maximum 30.

Strummin’ on the Old Banjo Th 2:00-4:00pm  with Bill Watson (aka Banjo Billy) in Moncton Lions Centre.  First class Oct 13 with 6 to 8 classes.  Maximum 12.

French Beginners Level I Fri 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Fl Lounge, PPT.  First class Oct 28 with 7 classes.  Maximum 12.

The Greater Shediac Area

Estate Planning Tu 10:00-noon with Wade Hamilton, 1255 Main Street, Moncton .  One class only on Oct 18.  Maximum 35.

Beginner Bridge Tu 1:00-3:30pm with Joanna LeBlanc in Shediac Multipurpose Centre.  First class Oct 11 with 8 classes.  Maximum 16.

Computer Basics 1 Th 10:00-noon with Norm Huffman in Shediac Multipurpose Centre.  First class Oct 20 with 6 to 8 classes.  Maximum 8.

Computer Basics 2 Th 1:00-3:00 with Norm Huffman in Shediac Multipurpose Centre.  First class Oct 20 with 6 to 8 classes.  Maximum 8.

Spring 2011

Sackville

Introduction to Pendant Jewelry Making Mon 11:00am -1:00pm with Decima Mitchell in Civic Centre Lounge.   First class May 2 with 4 classes.  Maximum 14.

Healthy Vegetarian Cooking Mon & Tu 1:30-3:30pm with Donna Capper in United Church Kitchen. First class April 25 with 6 classes .   Maximum 15.

Fix your Chair! Repairing, refinishing and re-upholstery Tu 9:30-11:30am with Ray & Pat Dixon in TSC rooms on Lorne St (Old Curves Bld)  First class April 19 with 8 classes.  Maximum 8.

Caning a Chair Tu 1:00-3:00pm with Michael Capper in TSC room on Lorne St (Old Curves Bld).  First class May 31 with 2 classes.  Maximum 6.

Tennis Tu & Th 2:00-4:00pm with Anne & Art Miller at Town of Sackville Tennis Courts.  First class May 17 with 8 classes.  Maximum 12.

Introduction to Minerals and Rocks Wed 11:00am-1:00pm with Donald Hattie in Civic Centre Lounge.  First class April 20 with 6 classes.   Maximum 12.

Spring Gardening Wed 1:30- 3:30pm with various presenters in Civic Centre Lounge or presenter’s garden.  First class April 20 with 7 classes.   Maximum 16.

Introduction to Basic Radio-controlled Model Aircraft Th 9:00-11:00am with Robert Nelson in Civic Centre Lounge.  First class April 21 with 5 classes.  Maximum 10.

Improve Your Knitting Skills: Start Right, Finish Perfect Th 9:30-11:30 with Patty Chassé in United Church Parlours.   First class April 21 with 5 classes.  Maximum 6.

Hiking for Seniors Fri 1:00pm with Roy Pierog & Cy Bernard in Sackville and area.  First class April 29 with 5 classes.  No maximum.

Port Elgin

Kumihimo … the art of Japanese Braiding Wed 9:30-11:30am with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  First class April 20 with 4 classes.   Maximum 10.

Basic Word Processing Wed 3:15 – 5:15pm with Shelley Murphy in the Port Elgin Community Adult Learning Centre.   First class April 13 with 4 classes.   Maximum 10.

Dorchester

Fun With Computers Tu 3:30-5:30pm with Janice Bear in Access Center in Dorchester School. First class April 19 with 4 classes.   Maximum 8.

A Tour Through Historic Dorchester Th 2:00-4:00pm with Joseph Koot.  First class April 21 with 4 classes.  Maximum 12.

Amherst

Drawing Mon 9:30-11:30am with Gil Collicott in Kimble Room, Trinity St Stephen’s Church.   First class April 18 with 5 classes.  No maximum.

Woodworking- the Basics Tu 9:00-11:00am with Neville Ralph in his workshop.   First class April 12 with 6 classes.  Maximum 4.

Introduction to Bridge Tu 1:00-3:00 with Tom Kay in Cumberland County Museum.  First class April 19 with 6 classes.  Maximum 16.

55 Alive:  Defensive Driving for Seniors Tu 1:00-3:00pmwith Stu Fraser in Bird Room, Trinity St Stephen’s Church.  First class May 3 with 3 classes.  No maximum.

Create Your Own Irritability Barometer Tu 7:00-9:00pm with Dr John Meagher in Cumberland County Museum.  One class only on May 3.  Maximum 20.

The Games We Play Wed 12:30-2:00pm with various presenters in Amherst Cumberland Public Library. First class April 13 with 3 classes.  Maximum 20.

Introduction to French Conversation Wed 2:30-4:30pm with Jasmine Audette in Amherst Cumberland Public Library.  First class April 13 with 6 classes.  Maximum 10.

Of Legal Interest Wed 7:00-9:00pm with Morris Haugg in Hicks-Le Moine Law Offices.   First class April 20 with 7 classes.   Maximum 12.

Techniques For Better Photos Wed 7:00-9:00pm with Joan Cameron in Kimble Room, Trinity St Stephen’s Church.  First class April 20 with 6 classes.   Maximum 10.

The Healing Power of Laughter Th 1:30-3:00pm with Wallie Simieritsch in Bird Room, Trinity St Stephen’s Church.  First class April 21 with 4 classes. Maximum 20

Chenille Th  6:30-8:30pm with Phyllis Cameron in Bridge Adult Service Centre.   First class May 12, second class May 26.   Maximum 10.

Escorted Geological Nature Walks (Th or Fri and time will vary) with Ken Adams.  First class April 21 with 9 classes.  See course handout for full details. Maximum 20.

Moncton

Introduction to Computers (A) Mon 10:00-noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th Floor PPT.   First class April 18 with 8 classes.  Maximum 6.

Estate Planning (A) Tu 10:00-noon with Wade Hamilton in Moncton Lions Centre.  One class April 26.  Maximum 35.

Estate Planning (B) Tu 10:00-noon with Wade Hamilton in Moncton Lions Centre.  One class May 17.  Maximum 35.

Discussion of Books Enjoyed Tu 1:30-3:30pm with Normand Arsenault in 6th Floor Lounge, PPT.  First class April 19 with 6 classes.  Maximum 15.

Introduction to Computers (B) Wed 10:00-noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th Floor PPT.   First class April 20 with 8 classes.  Maximum 6.

French Beginners Part II  Wed 1:30-3:30 with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.   First class April 20 with 8 classes.  Maximum 12.

A History of Recreation and Leisure in Canada – How We Used our Spare Time Wed 1:30-3:30pm with Graeme Decarie in Moncton Lions Centre.  First class April 20 with 6 classes.  No Maximum.

Slideshows From Digital Pictures Wed 3:15-5:15pm with Eric Guy in Computer Lab in Forest Glen School.  First class April 20 with 6 classes.  Maximum 10.

French Beginners Part I (A) Th 10:00-noon with Norma Taylor-Boudreau in Moncton Lions Centre.  First class April 21 with 8 classes.   Maximum 10.

Decorating 101 (formerly Interior Design) Th 11:30-1:00pm with Lorraine MacLeod in Quilt Room in Wesley Memorial UC.  First class April 21 with 6 classes.  Maximum 20.

Introduction to Chess Th 1:30-3:30pm with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class April 21 with 6 classes.  Maximum 16.

Joyce Meyer’s Power Thoughts Th 1:30-3:00pm with Gail Cumming in Quilt Room in Wesley Memorial UC.   First class April 21 with 6 classes.  Maximum 15.

Bridge for the 21st Century Fri 10:00-noon with Marilyn MacDiarmid in Moncton Lions Centre. First class April 29 with 8 classes.  Maximum 16.

French Beginners Part I (B) Fri 1:30-3:30 with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.   First class April 29 with 8 classes.  Maximum 12.

The Greater Shediac Area

Introduction to Computers, Part I (A) Tu 10:00-noon with Betty Morrissey in Pointe du Chene Recreation & Community Centre.  First class April 19 with 6 classes.  Maximum 4

Beginner Bridge, Part II Tu 1:00-4:00 with Joanna LeBlanc in Pointe du Chene Recreation & Community Centre.  First class April 19 with 8 classes.  Maximum 16.

Introduction to Computers, Part I (B) Wed 10:00-noon with Betty Morrissey in Pointe du Chene Recreation & Community Centre. First class April 20 with 6 classes.  Maximum 4.

Scraplets – Introduction to Scrapbooking and Card Making Wed 1:30-4:30pm with Gisèle Julien in Community Room in Sobey’s in Shediac.  First class April 20 with 8 classes.  Maximum 8.

Introduction to Computers, Part II  Th 10:00-noon with Betty Morrissey in Pointe du Chene Recreation & Community Centre. First class April 21 with 6 classes.  Maximum 4

Roving – An Introduction to Felting Th 10:00-noon with Margaret Anne MacBeath in Pointe du Chene Recreation & Community Centre.  First class April 21 with 6 to 8 classes.  Maximum 24

Rag Quilting Th 1:00-3:00pm with Audrey Chapman in Pointe du Chene Recreation & Community Centre. First class April 21 with 4 to 6 classes.   Maximum 10.    Cancelled April 7, 2011

Winter 2011

Sackville

Beginner’s Cross-country Skiing Mon 9:30-11:30am with Cy Bernard in TSC Jean Coutu Room for first session then ski trails such as Beach Hill, Crooked Tree, Blue Trail.  First class Jan 17 with 6 sessions.  Maximum 10.

Pillars of Modern Drama Tue 10:00-noon with Arthur Motyer in UC Parlours.  First class Jan 18 with 5 sessions.  Maximum 15.  NOTE: Course cancelled as of Jan 15, 2011

A Jug of Wine and Thou(Wine Tasting) Tue 2:00-4:00pm with Virgil Hammock in TMCC Lounge.  First class Jan 25 with 5 sessions.   Maximum 12.

Singing Sensations Tue 6:30-8:30pm with Karen Olscamp in Marshview Middle School Music Room.  First class Jan 18 with 7 sessions.  No maximum.

Cooking for non-cooks Wed 9:00-11:00am with Ray Dixon in UC Kitchen. First class Jan 19 with 7 sessions.  Maximum 10.

“The Body” Wed 1:30-3:30pm with Harold Popma MD in TMCC Lounge.   First class Jan 26 with 6 sessions.  Maximum 25.

Take Your Knitting to the Next Level Th 10:30-noon with Patty Chasse in United Church Parlours.  First class Jan 20 with 5 sessions.  Maximum 6.

French Expression and Conversation Th 1:30-3:30 with Alex Fancy in UC Parlours.  First class Jan 20 with 8 sessions.  Maximum 20.

Bridge for Beginners Th 7:00-9:00pm with Anne Posch and Jon Shute in UC Parlours or.  First class Jan 20 with 6 sessions.   Maximum 20.

Computer one-on-one. Up to a total of 4 hours one-on-one computer help in your own home with a volunteer member of TSC, time to be arranged between the two parties.

Port Elgin

Beginner Sewing Class Mon 9:30-11:30am with Jan Legere in Baie Verte Hall.  First class Jan 24 with 4 sessions.  Maximum 6.

The Finishing Touch… for knitters Wed  9:30-11:30am with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.   First class Jan 19 with 4 sessions.  Maximum 15.

Social Networking and other fun stuff on the internet with Shelley Murphy Wed 3:30-5:30pm in Port Elgin Community Adult Learning Centre.  First class Jan 19 with 5 or 6 sessions.  Maximum 10.

Amherst

Drawing Mon 10:00-noon with Gil Collicott in Heartz Hall.   First class Jan 31 with 5 sessions. Maximum 12.

Charles Darwin and the Origin of Species Mon 1:00-2:30pm with Dick Beswick in Amherst Library.  First class Jan 17 with 4 sessions.  Maximum 10.

Wordswork Mon 3:00-4:30pm with Joan Beswick in Amherst Library.  First class Jan 17 with 4 sessions.  Maximum 10.

Roundtable on Creative Community Collaboration Tu 1:00-3:00pm with Deanne Fitzpatrick and Donnie Miller in Parlour of First Baptist Church.  One session on Feb 8.  Maximum 16.

Life in the Times of the Tudors Tu 1:30-3:00pm with Mary Lynn Chapman in Cumberland County Museum.  First class Jan 18 with 4 sessions.  Maximum 14.

Gentle YogaWith Meditation Wed 10:30-11:15am with Sherry Smith & Donna Ripley in Hatha Yoga Room.  First class Jan 19 with 6 sessions. Maximum 20.

History and Science of the Energy Concept Wed 1:30-3:00pm with David Firth in Kimble Room in Trinity St Stephens UC.  First class Jan 26 with 5 sessions. Maximum 20.

Nature of Error in Medicine Wed 1:30-3:00 with Dr John Meagher in Cumberland County Museum.  First class Jan 19 with 2 sessions.  Maximum 15.

Opera Appreciation Wed 2:00-3:30pm with Beverly True in Tantramar Theatre.  (Coincides with Met).

Issues & Ideas Book Discussion Group Th 1:00-3:00pm with various presenters in Cumberland County Museum.  Two session Jan 20 and Feb 17.

“Dough-licious” Breads Th 6:30-8:30pm with 4 presenters in Bridge Adult Service Centre.  First class Jan 20 with 4 sessions.   Maximum 8.

Thoughts on How to Care for Ourselves Th 7:00-8:30pm with Dr Manju Abeysekera in Trinity St Stephens UC Bird Room. First class Jan 20 with 4 sessions.  Maximum 12.

Introduction to Needle Felting Fri 10:00-noon with Brenda Clarke in Deanne Fitzpatrick’s Rug Hooking Studio.  One session on Jan 21.  Maximum 12.

Smocking Sat 1:00-3:00pm with Liz McGregor in Bridge Adult Service Centre.  First class Jan 15 with 5 sessions.  Maximum 6.

Oxford

Introduction to Bridge Mon 1:00-3:00pm with Tom Kay in Oxford Lions Club.  First class Jan 17  with 6 sessions.  Maximum 16    NOTE:  Cancelled as of Jan 15, 2011

Moncton

Cooking For Emptynesters Mon 10:00-noon with Jane Sunderland in Sobey’s 2nd Floor corner of Vaughn Harvey and Main St.  First class Jan 17 with 6 sessions.   Maximum 12.

Introduction to Computers (A) Mon 10:00-noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th floor PPT.  First class Jan 17 with 8 sessions.  Maximum 7. Course is full. Wait list only.

Traditional Embroidery Stitches Tu 9:30-11:30am with Sheila Horsman in Moncton Lions Centre.  First class Jan 18 with 6 sessions.   Maximum 20.

Discussion of Books Enjoyed Tu 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge PPT. First class Jan 18 with 6 sessions.  Maximum 15. NOTE:  Cancelled as of Jan 13, 2011

Introduction to Chess Wed 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge PPT.  First class Jan 19 with 6 sessions.  Maximum 16.

Introduction to Computers (B) Wed 10:00-noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th Floor PPT.  First Class Jan 19 with 8 sessions.  Maximum 7. Course is full.  Wait list only.

French Beginners Part I (A) Wed 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class Jan 19 with 8 sessions.  Maximum 12.

Computer Literacy for Seniors LAB Wed 3:15-5:15pm with George Demetre in Computer Room Lab in Forest Glen School  43 Keenan Dr.  First class Jan 19 with 6 sessions.  Maximum 7.

Creative Fabric Recycling Th 9:30-11:30am with Joan Sichel in Lions Centre.  First class Jan 20 with 6 sessions.   Maximum 14.

Hearts Desire, Angels Within Th 1:30-3:30pm with Winston Cochrane in the Quilting Room, Wesley Memorial UC.   First class Jan 20 with 6 sessions.  Maximum 14.

Bridge for The 21st Century Fri 10:00-noon with Marilyn MacDiarmid in Moncton Lions Centre.  First class Jan 21 with 8 sessions.  Maximum 16. NOTE:  Cancelled as of Jan 17, 2011

Scrapbookingand Cards For BeginnersFri 1:30-3:30pm with Gisele Julien in Sobey’s Community Room, Northwest Centre, 1380 Mountain Rd, Moncton.  First class Jan 21 with 6 sessions.  Maximum 14. NOTE:  Cancelled as of Jan 13, 2011

French Beginners Part I (B) Fri 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge PPT.  First class Jan 21 with 8 sessions.   Maximum 12.

Shediac

NOTE:  All Shediac courses will be held in the Pointe du Chene Recreation and Community Centre.

Computer Literacy, Part I (A) Tu 10:00-noon with Betty Morrissey.   First class Jan 18 with 6 sessions.  Maximum 4.

Beginners Bridge Tu 1:00-4:00pm with Joanna LeBlanc.  First class Jan 18  with 6  sessions.  Maximum 16.

Computer Literacy, Part I (B) Wed 10:00-noon with Betty Morrissey.   First class Jan 19 with 6 sessions.  Maximum 4.

Computer Literacy, Part I (C) Th 10:00-noon with Betty Morrissey.   First class Jan 20 with 6 sessions.  Maximum 4.

Fall 2010

Sackville

A reading and discussion of Charles Dickens’ David Copperfield Mon 10:00 to noon with Gerry Bartlett in United Church Parlours.  First class Oct 18 with 8 classes.  Maximum 12

Out and About in the Tantramar/Cumberland AreasMon 1:30-3:30pm with various presenters and locations.   First class Sept 20 with 6 classes.  Maximum 40.

Please Note:   This course is now full.    This course was advertised during the Spring (as Fall 2010 Trails of the Tantramar) and registration took place during Spring 2010 registration so that the course could start early (before the Fall registration date) and finish before the start of bad  fall weather.

Indian Vegetarian CookingTu 10:00 to noon with Indu Varma in the Civic Centre Kitchen.  First class Oct 12 with 6 classes.  Maximum 8.

Memoir Writing: An Introduction, Bringing Memoir to Life Tu 10:00-noon with Marilyn Lerch in United Church Parlours.   First class Oct 12 with 8 classes.  Maximum 15.

Looking, Learning, Loving Art (Art Appreciation) Tu 2:00-4:00pm with Hart Swedersky in Struts Gallery  First class Oct 12 with 8 classes.   Maximum 15.

An Introduction to Square DancingTu 8:00-10:00pm with Doug Leaman in United Church Parlours.  First class Oct 12 with 6 classes.  No maximum.

Topics for DiscussionWed 10:00 to noon with Bertholet Charron in United Church Parlours.  First class Oct 13 with 8 classes.  Maximum 13.   Please note that this course is cancelled as of Oct 9, 2010.

Energy – An OverviewWed 2:00 – 3:30pm with Pravin Varma in Civic Centre, Jean Coutu Room.  First class Oct 13 with 6 classes.  Maximum 12.

Musical Instruments: their Bodies, their Music, their Players! Th 1:30 – 3:30pm with various presenters in United Church Parlours and other locations.  First class Oct 14 with 8 classes.  Maximum 40.

Latin America Through Film Fri 1:30-4:30pm with Judith Weiss in Avard Dixon 117.  First class Oct 15 with 6 classes.  Maximum 25.

Port Elgin

Making a Felted Sweater BagWed 9:30 – 11:30am with Brenda Trafford in Baie Verte Hall.  First class Oct 20 with 4 classes.  Maximum 20.

Introduction to Computers Wed 3:15-5:15pm with Shelley Murphy in Port Elgin Community Adult Learning Centre.   First class Oct 13, 2010 with 6 classes. Maximum 10.

Dorchester

Aging GracefullyTu 2:00-4:00pm  with Joseph Koot in St Ed’s Hall.  First class Oct 12  with 6 classes.

Maximum 30.  Pleas note:   This course is cancelled as of Oct 8, 2010.

Amherst

Drawing Mon 10:00 – 11:30am with Gil Collicott in Heartz Hall.   First class Oct 18 with 6 classes.  Maximum 20.

The End of Modern Christianity Mon 1:00 – 3:00pm with Ed Colquhoun in Parlour of First Baptist Church.  First class Oct 18 with 5 classes.  No maximum.

Home Exchange Tu 1:00-4:00pm with Aileen and John Brown at 31 Brookside.  One class on Oct 12.   Maximum 10.

Travel Topics Tu  2:00-4:00pm with various presenters at Cumberland Regional  Library.  First class Oct 19 with 4 classes.  Maximum 12

Introduction to Square Dance Tu 8:00 – 9:30 pm with the Cumberland Twirlers  in Experimental Farm Pavilion, Nappan.  First class Oct 5 with 2 classes.   No maximum.

Gentle Stretching to Improve FlexibilityWed 10:30 – 11:10am with Sherry Smith & Donna Ripley in Hatha Yoga Room.  First class Oct 13 with 6 classes.   Maximum 20

Drama –  One-Act MasterpiecesWed 10:30 – noon with Beverly True in Tantramar Theatre.  First class Oct 6 with 8 classes.   Maximum 15

Introduction to Rug Hooking Wed 12:00 – 1:30pm with Deanne Fitzpatrick at 33 Church St Amherst.  First class Nov 17 with 2 classes.  Maximum  16

Opera Appreciation Wed 2:00 – 3:30pm with Beverly True in Tantramar Theatre.  First class Oct 6 with 4 fall, 5 winter and 3 spring classes.   No maximum

Issues & Ideas Book Discussion GroupTh 10:00 – noon with various Facilitators in Cumberland County Museum.  Fall sessions on Oct 21 and Nov 18 and 2 winter sessions. (Winter dates and times to be determined)  Maximum 12.

Coin CollectingTh 1:00 – 3:00 pm with Ralph Belliveau in Amherst Library.  One class only on Nov 4.   Maximum 12

Hors d’Oeuvres: Preparation & Presentation ( A) Th 6:00 – 7:30pm with Kay Ayres in Heartz Hall Kitchen.  First class Oct 14 with 2 classes.  Maximum  8

Hors d’Oeuvres: Preparation & Presentation ( B) Th 6:00 – 7:30pm with Kay Ayres in Heartz Hall Kitchen.  First class Oct 28 with 2 classes.  Maximum  8.

Machine Quilting Th 6:30 – 8:00pm with Phyllis Cameron in Adult Bridge Workshop.  First class Oct 21 with 5 classes.  Maximum 10.

Basic  WatercolourFri 1:30 – 3:30pm with Diana McIsaac in Amherst Stadium, heated room.  First class Oct 29 with 5 classes.  Maximum 10

Escorted Nature Walks Sat 9:00 am with various Presenters.  Meet at Cumberland County Museum parking lot.  First class Oct 16 with 3 classes.  No maximum.

Moncton

Fabric RecyclingMon 9:30-11:30am with Joan Sichel in Salon in Moncton Lions Centre.  First class Oct 18 with 6 classes.Maximum 14.

Introduction to Computers (A) Mon 10:00-noon with Dennis Damsell in 4th floor Computer Access Room, PPT.   First class Oct 18 with 8 classes.  Maximum 6.

Computer Literacy Windows 7Mon 1:00-3:00pm with Instructor TBA in Salon in Moncton Lions Centre.  First class Oct 18 with 6 classes.   Maximum 6.

Introduction to Scottish Country Dancing Mon 2:30-4:30pm with Susan Pickett in Gym in Wesley Memorial UC.  First class Oct 18  with 8 classes.   No maximum.   Course cancelled as of October 18, 2010

Needlepoint Stitches Tu 9:30-11:30am with Sheila Horsman in Salon in Moncton Lions Centre.  First class Oct 12 with 6 classes.   Maximum 20.

Discussion of Books Enjoyed Tu 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class Oct 12 with 6 classes.   Maximum 15.  Please note that this course is cancelled as of Oct 8, 2010.

Intermediate Watercolours Tu 1:00-3:00pm with Norma Blois in Salon in Moncton Lions Centre.  First class Oct 12 with 6 classes.   Maximum 12.

Introduction to ChessWed 10:00-noon with Normand Arsenault 3rd Floor Lounge, PPT.   First class Oct 13 with 6 classes.   Maximum 16.

Introduction to Computers (B) Wed 10:00-noon with Dennis Damsell in 4th floor Computer Access Room, PPT.   First class Oct 13 with 8 classes.   Maximum 6.

French for Beginners Part IIWed 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class Oct 13 with 8 classes.   Maximum 12.

Gentle YogaTh 10:00-11:30am with Annette Munro in Trites Room, Wesley Memorial UC.  First class Oct 14 with 6 classes.   Maximum 18.

French for Beginners Part III Th 1:30-3:30pm with Norma Taylor-Boudreau in Salon in Moncton Lions Centre.  First class Oct 14 with 8 classes.   Maximum 14.

Bridge for the 21st CenturyFri 10:00-noon with Marilyn MacDiarmid in Salon in Moncton Lions Centre.   First class Oct 15 with 8 classes.  Maximum 16.

French for Beginners Part IFri 1:30-3:30pm with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class Oct 15 with 8 classes.   Maximum 12.

Spring 2010

Sackville

Bird-watchingMon 9:00-11:00am with Tony Erskine in United Church Parlour and outdoors  First class April 12 with 8 classes.  Maximum15.

Poetry for the Brave of Heart Tu 10:00am –noon with Marilyn Lerch in United Church Parlours.  First class April 20 with 8 classes.  Maximum 15

Caning a Chair Tu April 20, 10:00-noon with Michael Capper in Civic Centre Lounge.  First class April 20, other class arranged with Instructor.  Maximum 8.

The Art of Northern Europe, 15th to 17th Centuries Tu 2:00-4:00pm with Virgil Hammock in Civic Centre Lounge.   First class  April 13 with 6 classes.  No maximum.

Virgil is organizing an optional two week tour of the Netherlands, Belgium and France to see much of the art that will be covered in his lectures. Please Note: This tour is now postponed to October, 2010 To read more about this optional trip, click here.

Introduction to Computer Use Tu & Th  2:00-4:00 with Bill Evans in Room 102 Dunn Building, Mount A. Four classes: April 27, 29, May 4 and 6.  Maximum 12.

Computer Applications: Spreadsheets Tu & Th 2:00-4:00 with Art Miller in Room 102 Dunn Building, Mt A. Two classes May 11 & 13.     Maximum 12.

Computer Applications: Powerpoint Presentations Tu & Th 2:00-4:00 with Art Miller in Room 102 Dunn Building, Mt A. Two classes May 18 & 20.     Maximum 12

Tennis Tu & Th 2:00-4:00 at the Town of Sackville Tennis Courts with Art and Anne Miller.  First class May 25 with 6 classes.  Maximum 12

Collage! Wed 10:30am-12:30pm with Decima Mitchell in Civic Centre Lounge.  First class April 21 with 7 classes.  Maximum 16.

Home Maintenance Tips for Spring and Summer Th 9:30-11:30am  with Ray Dixon in Civic Centre Lounge.  First class April 22 with 5 classes.  Maximum 12.

Taking Care of Your Bicycle Th 10:30am-noon with Laurie Melanson at 6 Coronation St, Middle Sackville. First class May 6 with 2 classes.  Maximum 4.

Improving Your Bridge Fri 10:00am-noon with Anne Posch & Jon Shute in Jean Coutu Room.  First class April 23 with 6 classes.   Maximum 20.

Discovering the Geology of the Bay of Fundy RegionFri April 16 at 9:00am, April 23 at 12:30pm & April 30 at 9:00am with Ken Adams. Meet at Fundy Geological Museum entrance.  Maximum 25.

***Fall 2010 Trails of the Tantramar a history course of the Tantramar region starting after Labour Day in September 2010.  Register in the spring so that we can begin before fall registration.   Details on meeting days, times, locations to follow.  Note: Participants will travel to the various sites by car and there will be a little walking around the sites.

Port Elgin

Pottery Mon 2:00-4:00 pm with Rachel L Morouney in Instructor’s home studio at 136 Moore Rd Ext, Otter Creek, NB .  First class April 19 with 6 classes.   Maximum 6.

Word Processing for Beginners Wed 3:15-5:15pm with Shelley Murphy in Port Elgin Community Adult Learning Centre.   First class April 21 with 4 classes.   Maximum 10.

(Registration in Sackville for the Port Elgin courses)

Amherst

Korea-before, during and after Tu 1:30-3:30 with John McKay in Amherst Library.  First class April 13 with 2-3 classes.  No maximum.   Course cancelled April, 10, 2010

Drawing Wed 10:15-noon with Gil Collicott in Heartz Hall.   First class  April 14 with 5 classes.  Maximum 12.

Adding Dimension to Quilts Wed 6:00-8:30 with Phyllis Cameron in Bridge Workshop.  First   class April 14 with 5 classes.  Maximum 10.

Of Legal Interest Wed 7:00-9:00pm with Morris Haugg in Hicks, Lemoine Board Room, 15 Princess St.  First class April 28 with 7 classes.  No maximum.

Clear Your Clutter – Clear Your Life Th 1:30-3:30 with Wallie Simieritsch in Heartz Hall.  First class April 15 with 6 classes.  Maximum 20.

Architectural Tours – Amherst Area Various days and times with Shirley Nickerson and Linda Reid.   Participants will be called to advise of the first class.  Total of 4 classes.   Maximum 10.

Moncton

Discussion of Books Enjoyed Tu 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge, PPT. First class April 20 with 6 classes.   Maximum 15.

WaterColour For Beginners Tu 1:00 to 3:00 with Norma Blois in Lions Centre, Salon.  First class April 20 with 6 classes.   Maximum 12.

Playing for Poker Texas Holdem Tu 3:00-5:00 with Danny Edmunds in Lions Centre, Salon.  First class April 20 with 6 classes.  Maximum 8   Course cancelled April 17, 2010

Introduction to Computers Wed 10:00-noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th Floor PPT.  First class April 21 with 8 classes.  Maximum 6.

Introduction to Chess Wed 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class April 21 with 6 classes.  Maximum 16.

French Beginners, Part II Wed 1:30-3:30 with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge, PPT.  First class April 21 with 8 classes.  Maximum 12.

Computer Literacy For Seniors (LAB)Wed 3:15-5:15 with George Demetre in Computer Room Lab, Forest Glen School.  First class April 21 with 8 classes.  Maximum 7.

Introduction to Scottish Country Dancing Wed 2:30-4:30 with Susan Pickett in Wesley Memorial United Church hall.   First class April 21 with 8 classes.  No maximum.

Gentle Yoga Th 10:00-11:30 with Annette Munro in Wesley Memorial United Church, Trites Room.   First class April 22 with 6 classes.  No maximum.

Sharing Meditation Th 1:30-3:30 with Winston Cochrane in Wesley Memorial United Church, Trites Room.  First class April 22 with 8 classes.  Maximum 15.

Beginners’ BridgeFri 10:00-noon with Marilyn MacDiarmid in Lions Centre, Salon.   First class April 23 with 8 classes.  Maximum 16.

Winter  2010

Sackville

Re-UpholsteryMon 10:00-noon with Pat Dixon in United Church Parlours  First class Jan 18 with 8 classes.  Maximum 12.

Travellers’ TalesMon 1:30-3:30 coordinated by Gerry Bartlett in Civic Centre Lounge First class Jan 18 with 6 classes.  Maximum 30.

Introduction to Cross Country  Skiing Tu. 10 – noon with Paul Jensen  First class Jan 19 in the United Church with skiing at Beech Hill.    8 sessions. Maximum 20 .

Anyone can Draw: Well Tu 2:00-4:00 with Virgil Hammock in Civic Centre Lounge  First class Jan 19 with 6 classes, plus first class. Maximum 15.

Knitting Tu 2:30-4:30 with Gay Hansen in United Church Parlours  First class Jan 19 with 8 classes.   Maximum 10 students.

Dancing with the STARS Tu 7:30 -8:30 p.m.  with Don MacIntyre  in Marshview Middle School Gym  First class Tu Jan 19 with 8 classes.  No maximum  CANCELLED

French Piano Music Wed 10:00-noon with Janet Hammock  in her Skyloft Studio, 14 Devon Ave  First class Jan 20 with 4 classes.  Maximum 12. CANCELLED

Basic Digital PhotographyWed 1:30-3:30 with Macx MacNichol in Civic Centre Mezzanine First class Jan 20 with 7 classes.  Maximum 16.

India then and Now Th 10:00-12:00 with Donna Capper in Civic Centre Lounge  First class Jan 14 with 6 classes.   No maximum.

Country Roads of the Tantramar Th 1:30-3:30 coordinated by Barb Jardine, St Paul’s Church Hall   First class Jan 21 with 6 classes.  Maximum 60.

Bridge Basics III- Bridge ConventionsFri 10:00 – noon with Anne Posch & Jon Shute in Civic Centre Jean Coutu Room   First class Jan 29 with 6 classes.  Maximum 20.

Bloomin’ Winter Fri 1:30-3:30 coordinated by Penny Mott, in Civic Centre Lounge  First class Jan 29 with 7 classes.   Maximum 15.

Introduction to Computers, Level IISat 10:30-12:30 with Bill Evans & Heather Patterson in the RPB Library computer lab. First class Jan 23 with 6 classes.  Maximum 14

Port Elgin

Introduction to ComputersTu. 3.15-5.15 with Shelley Murphy at Port Elgin School.  First class Jan 19 with 6 classes. Maximum 10.

Amherst

Drawing with Pen and Ink Mon 1:30-3:00 with Gil Collicott in Heartz Hall First  class on Jan 18 with 6 classes.   Maximum 20.

The Christian Religion: A Dissenter’s Perspective Mon 2:00-3:30 with Ed Colquhoun in the Parlour of First Baptist Church  First class on Jan 18 with 4 classes.  No maximum.

A Funeral Home Talk and Tour Tu 10:00- noon with Will Rodd in the Furlong-Jones Funeral Home Chapel on Jan 19.  One session only   Maximum 18

Charles Darwin and the Origin of SpeciesTu 2:00-3:30 with Dick Beswick in Amherst Library Meeting Room  First class on Jan 19 with 4 classes.  Maximum 20.

Introduction to Yoga Wed 10:00-11:00 with Sherry Smith & Donna Ripley in Hatha Yoga Room  First class on Jan 20 with 6 classes.  No maximum.

Beginner WatercolourWed 1:00-4:30 with Diana Vertis McIsaac in Heartz Hall   First class on Jan 20 with 5 classes.  Maximum 10.

Introduction to OperaWed 2:00-3:30 with Beverly True in Tantramar Theatre.  This is a continuation of the fall class but new students are welcome.  Winter and Spring classes will be held on Jan 6, Jan 13, Feb 3, March 24 and April 28 to coincide with opera movies in Moncton.  No maximum.

Home Fermentation Wed 7:00-9:00 with Morris Haugg  163 E Victoria St (basement) First class Jan 20 with 4 classes.  Maximum 6.

Life in the Middle Ages Tu 1:30-3:30 with Mary Lynn Chapman in her home 3 Queen St  First class Jan 19 with 5 classes.  Maximum 12.

Hors D’Oeuvres: Preparation and PresentationTh 6:00-7:30 with Kay Ayres in Bridge Adult Service Centre  First  class Jan 21 with 2 classes.  Maximum 8.

Digital Photography Fri 10:00-11:30 with Michael F Gaul in Heartz Hall  First class Jan 22 with 6 classes.  Maximum 15.

Fabulous Fibres Sat 1:00-2:30 with Liz McGregor in Heartz Hall  First Class Jan 23 for 4 classes.   Maximum 6.

Moncton

Introduction to Computers Mon 10:00-noon  with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th floor PPT.  First class Jan 18 with 8 classes.  Maximum 5.

Computer Literacy, Part IIMon 1:00 – 3:00 Instructor TBA in Moncton Lions Centre.  First class Jan 18 with 6 classes.  Students must have a laptop.  Maximum 6.

History of MonctonMon 1:30-3:30 Coordinated by Roberta Pollock in Moncton Lions Centre.  First class Jan 18 with 7 classes.  Maximum 20.

Discussion of Books Enjoyed Tu 10:00-noon with Normand Arsenault in 3rd Floor Lounge in PPT  First class Jan 19 with 6 classes.  Maximum 15.

Cribbage and Texas Holdem Tu 3:00-5:00 with Danny Edmunds in Moncton Lions Centre  First class Jan 19 with 6 classes.  Maximum 8.  CANCELLED

Introduction to Computers Wed 10:00 – noon with Dennis Damsell in Computer Access Room, 4th floor PPT.  First class Jan 20 with 8 classes.  Maximum 5.

Introduction to Chess Wed 10:00-noon with Normand Arsenault 3rd Floor Lounge in PPT  First class Jan 20 with 6 classes.  Maximum 16.

French Beginners, Part IWed 1:30-3:30 with Sylvia Damsell  3rd Floor Lounge in PPT  First class Jan 20 with 8 classes.  Maximum 12.

Computer Literacy For Seniors (LAB) Wed 3:15-5:15 with George Demetre Forest Glen School, Computer Room Lab.  First class Jan 20 with 8 classes. NOTE: No class on Wed March 3. Maximum 7.  Students MUST have computer and internet access at home.

Look Great – Feel Great – Law of Attraction Th 10:00-noon with Gail Cumming Wesley Memorial United Church, Trites Room  First class Jan 21 with 6 classes. Maximum 10.CANCELLED

Learn Meditation & be HappyTh 1:30 – 3:30 with Winston Cochrane Wesley Memorial United Church, Trites Room  First class Jan 21 with 6 classes.  Maximum 15.

Bridge For The 21st Century Fri 10:00-noon with Marilyn MacDiarmid in Moncton Lions Centre  First class Jan 22 with 8 classes.  Maximum 16.

French Beginners, Part IIFri 1:30-3:30 with Sylvia Damsell in 3rd Floor Lounge PPT   First class Jan 22 with 8 classes.  Maximum 12.

2009 Fall

Sackville

Conversational French with Kathy Hamer (M & W 11:00-noon)

All That Jazz! with Berkeley Fleming (M 2:00-4:00)

Autumn Birds and bird-watching with Tony Erskine (Tu 9:00-11:00)

An Introduction to Personal Financial Management with Pravin Varma (Tu 10:00-noon)

An Introduction to Memoir Writing with Marilyn Lerch (Tu 1:00-3:00)

Art Appreciation Looking, Learning, Loving Art with Hart Swedersky (Tu 2:00-4:00)

History Field Trips with various presenters (1st class on Th, others on Wed 1:30-3:30)

Practical Maintenance Tips for the Home with Ray Dixon (Th 9:30-11:30)

Storytelling with Bertholet Charron (Th 10:00-noon)

Deep Listening with Janet Hammock (Th 1:30-3:30)

Introduction to Duplicate Bridge with Anne Posch & Jon Shute (F 10:00-noon)

Introduction to Computers Level Two with Bill Evans & Heather Patterson (S 10:00-noon)

Port Elgin

Note: Registration for these will take place with the Sackville courses.

Beginner Line Dancing with Robert & Linda Trenholm (M 10:00-11:00)

Introduction to Computers Level One with Shelley Murphy (Tu 3:15-5:15)

Amherst

Drawing with Gil Collicott (M 10:00-11:30)

Physically Active Lifestyles with various presenters (Tu some at 8:30am and some at 10:00am)

Lets Talk About… Local History with various presenters (Tu 2:00-3:30)

Introduction to Opera with Beverly True (W 2:00-3:30)

Basics  and Beyond Quilting with Phyllis Cameron  (W 6:00-8:30)

Introduction to Taoist Tai Chi with Paul Clark & Rod Morris (W 7:00-8:00)

Introduction to Rug Hooking with Deanne Fitzpatrick (Th 12:00-1:30)

Money Matters with Ivan Duvar, Neville Ralph and Mark Casey (Th 1:00-3:00)

Breads for Every Taste and Season with Carol Oram (Th 6:00-8:00)

Looking Back – Genealogy and  Historic Properties with Shirley Nickerson,  Dianne Bacon and Linda Reid  (F 9:00-11:00)

Escorted Nature Walks with various presenters (usually Sat, one Wed, various times)

Moncton

Life Writing with Joan Sichel (M 9:30-11:30)

Introduction to Computers , Level One with Dennis Damsell (M 10:00-noon)

Introduction to Computers,  Level Two with Margaret Edmunds (M 1:00-3:00)

Crazy Patch Stitches for Christmas with Sheila Horsman (Tu 9:30-11:30)

Discussion of Books Enjoyed with Normand Arsenault (Tu 10:00-noon)

Watercolour for Beginners with Bob Noble (Tu 1:00-3:00)

Introduction to Chess with Normand Arsenault (W 10:00-noon)

French Beginners,  Part One with Sylvia Damsell (W 1:30-3:30)

Introduction to Computers, Level One with George Demetre (W 3:15-5:15)

Feel and Look Younger by Living a Better Life with Gail Cumming (Th 10:00-noon)

Learn Meditation & be Happy with Winston Cochrane (Th 1:30-3:30)

French Beginners,  Part Two with Sylvia Damsell (F 1:30-3:30)

Geology of the Bay of Fundy Region with Ken Adams  (Th & F with times based on the tides)

Note:  Some people are very sensitive to perfume and other scents.   Please respect a scent free environment by not using scented products,   Thank you.

2009 SPRING

Sackville

Bird Watching, Tu 10-12, with Tony Erskine…starting on April 14th

Gardening, Tu 2-4, with various (see note #1)…starting May 19th

Introduction to Digital Photography, W 1.30-3.30, with Macx MacNichol…starting April 22nd

Rainbow Cooking, W 2-4, with Qamar Farooqi…starting April 15

Beginning Computing, W 4-6, with Bill Evans and Heather Patterson…starting on May 6th

Dancing with the STARS, W 7-9, with Don MacIntyre…starting on April 29

Introduction to Drawing, Th 10-noon, with Virgil Hammock…starting April 23rd

Woodworking, Th 7-9, with Val Legere…starting on April 23rd

Bridge, Level ll, F 10-noon, with Anne Posch and Jon Shute…starting April 24th

Tennis, Tu and Th 2-4, with Art and Anne Miller…starting May 19th.

Moncton

Introduction to Computers, M 10-noon, with Dennis Damsell…starting April 13th

French as a Second Language, Level 1, M 1.30-3.30, with Sylvia Damsell…starting April 13th

Your Legs, Lungs, Heart and Other Parts, Tu 12.30-2.30, with Roberta Pollock…starting April 14th

Introduction to Chess, W 10-noon, with Normand Arsenault…starting April 15th

Computer Literacy, W 3.15-5.15, with George Demetre…starting April 15th

Amherst

Beginners Jive, Tu 7-9, with Rickey Rhindress…starting April 14th

Drawing, W 1.30 -3.30, with Gil Collicot…starting April 15th

Introduction to Yoga, W 2-3, with Sherry Smith and Donna Ripley…starting April 22nd

Quilting-Beyond the Basics, W 6-8.30, with Phyllis Cameron…starting April 22nd

Home Fermentation, W 7-9, with Morris Haugg and Blake Daley…starting April 15th

Beginning Your Feng Shui Journey, Th 1.30-3.30, with Wallie Simieritsch…starting April 16th

Baking Bliss, Th 6-8, with Carol Oram, Wayne Lines, Richard Beswick and Robert Mansour (see note #2)…starting April 23rd

Bridge for Beginners, F 10-noon, with Peg Tait…starting April 17th

Guided Nature Walk, Sat (time variable), with Bill Fairbanks, Andrew MacFarlane and John McKay (see note #3)…starting May 16th

NOTES.

#1.There are several presenters. Garden Design with Alasdair MacLean, Container Gardening with Paul Bogaard,

Perennials and Raised Beds with Laurel McIntyre and Rob Ireland, Tour of McIntyre/Ireland Garden,

Water Gardens with Sandy and Wendy Burnett, Rhododendrons and Azaleas garden tour with Harold Popma.

#2.There will be four sessions.Multi-grain bread with Carol Oram, Biscuits with Wayne Lines, Praline cheesecake with Richard

Beswick and Spinach phatires with Robert Mansour.

#3.There will be three walks.Amherst Point Waterfowl Park with Bill Fairbanks, Sackville Waterfowl Park with Andrew

MacFarlane and Railway Terminus with John McKay

*******************************************

2009 WINTER

Sackville

Introduction to Computers, Mon 2:00 – 4:00, with Art Miller

Introduction to Drawing, Tue 2:00 – 4:00, with Virgil Hammock

Bringing Memory to Life, Tue 1:00 – 3:00, with Marilyn Lerch

Looking, Learning, Loving Art, Tue 2:00 – 4:00, with Hart Swedersky

Digital Photography, Wed 1:30 – 4:00, with Macx MacNichol

Vegetarian Cooking, Wed 1:30 – 3:30, with Donna Capper

Digging into the Past, Th 2:00 – 4:00, glimpses of Tantramar History with eight guest speakers.

Music That’s Out of this Galaxy!, Th 10:00 -12:00, with Janet Hammock

Bridge for Beginners, Fri 10:00 – 12:00, with Anne Posch and Jon Shute.

Moncton

Watercolour for Beginners, Tue 1:00 – 3:00, with Robert Noble & Joan Gregory

Life Writing, Mon 2:00 – 4:00, with Joan Sichel

French as a Second Language (Level 1), Mon 1:00-3:00, with Sylvia Damsell

Initiation to Chess, Wed 10:00 – 12:00, with Normand Arsenault

Amherst

Quilting – Beyond the Basics, Wed 6:00 – 8:30, with Phyllis Cameron

Beginning Ukulele, Wed 2:00 – 4:00, with Jeanne Milner

Reupholstering, Mon 1:30 – 3:30, with Pat Dixon

Drawing, Wed 1:30 – 3:30, with Gil Collicot

Legal Issues for Seniors, Tue 7:00 – 9:00, with Morris Haugg

2008 FALL

Sackville

Dancing With the STARS, Mon 2:00 – 4:00, with Don MacIntyre

Introduction to Drawing, Tue 1:30 – 4:30, with Peter Manchester

Improving Your Bridge, Tue 2:00 – 4:00, with Bill Cunningham

Introduction to Computers, Tue 7:00 – 9:00, with Art Miller

India and Her Religions, Wed 2:00 – 4:00, with Donna Capper

Pakistani Cooking, Wed 2:00 – 4:00, with Qamar Farooqi

Fly Me to the Moon, Th 1:00 – 3:00, with Janet Hammock

Furniture Refinishing, Th 2:00 – 4:00, with Val Legere

Amherst

Legal Issues for Seniors, Tue 7:00 – 9:00, with Morris Haugg

Home Fermentation, Wed 7:00 – 9:00, with the “Beverage Quartet”


1 Comment so far
Leave a comment

I think this is among the most important info for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is great, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers

Comment by how to bowl strikes




Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s



%d bloggers like this: